Axis Fuzz


9.55556
Ocena: None Średnia: 9.6 (9 głosujących)

Axis Fuzz to krzemowa wersja legendarnego efektu opracowanego niegdyś dla samego Jimi'ego Hendrixa. W Internecie dostępnych jest wiele różnych wersji tego układu. Układ jest bardzo prosty a powodem jego budowy była przede wszystkim ciekawość jak mogą brzmieć dwa popularne tranzystory i kilka elementów biernych. Tranzystory decydują o uzyskanym brzmieniu. Oryginalny Fuzz zbudowany był na tranzystorach germanowych, ale w dzisiejszych czasach takie elementy nie są dostępne. Stosując różne tranzystory można dobrać brzmienie do własnych potrzeb, przez to jednak zrobienie dwóch jednakowo brzmiących układów jest praktycznie niemożliwe. Układ został wyposażony w automatyczny wyłącznik zasilania, po włożeniu wtyczki z sygnałem wejściowym (IN) następuje automatyczne włączenie Fuzz'a. Przełącznik dwu-pozycyjny wmontowany w obudowę pozwala na wyłączenie efektu bez konieczności przepinania przewodów. Gniazdo wyjściowe podpinane jest wtedy bezpośrednio do gniazda wejściowego z pominięciem toru sygnałowego.

Działanie:


Schemat ideowy układu znajduje się na rysunku poniżej:

Gniazdo G2(Jack 6.3mm mono) pozwala na podłączenie sygnału z gitary. Jego dodatkowe styki stanowią jednocześnie wyłącznik zasilania. Dzieje się to za pomocą tranzystorów T1 (BC327) i T2 (BC546) oraz rezystorów R1 (4,7M), R2 (10k) i R3 (10k). Jeśli wtyczka jest wyciągnięta to baza tranzystor T2 jest zwarta do masy a przez rezystor R1 płynie niewielki prąd. Tranzystor T1 jest wtedy odcięty, a cały układ nie działa. Włożenie wtyczki do gniazda G2 powoduje włączenie tranzystorów T2 oraz T1, a tym samym uruchomienie układu. Przełącznik J1 podaje na gniazdo wyjściowe G1, albo sygnał z wyjścia Fuzz'a, albo bezpośrednio z gniazda wejściowego G2.

Rezystor R11 (2,2M) oraz C1 (100nF) i C7 (470pF) stanowią filtr wejściowy. Rezystory R6 (180k), R7 (820k) i R12 (680k) polaryzują bazę tranzystora T3 (2N3906). Elementy R8 (220R), R9 (47k) oraz kondensatory C2 (100nF) i C4 (22uF) wraz z potencjometrem P1 (2k) stanowią obwód kształtowania barwy sygnału. Zmiana położenia suwaka P1 w stronę masy powoduje zwiększenie efektu. Sygnał wyjściowy zbierany jest z dzielnika R4 (10k), R10 (22k) za pomocą kondensatora C5 (2,2uF). Potencjometr P2 (50k) służy do regulacji głośności.

Budowa:


Układ z powodzeniem można zbudować w oparciu o płytkę drukowaną dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Montowanie układu jest proste, nie zawiera elementów SMD, które mogły by sprawić problem początkującym konstruktorom. Na samym początku należy przyciąć płytkę na wzór pokazany na fotografiach, gdyż umożliwi to zmieszczenie całości, razem z baterią 9V w małej obudowie typu Z7A. W pierwszej kolejności warto wlutować jedną zworkę, która leży pod potencjometrem P2, potem wszystkie rezystory i kondensatory stałe. W miejsce przełącznika J1 należy wlutować kawałki pojedynczych przewodów, które potem zostaną skręcone (patrz zdjęcia) i przylutowane do wyłącznika w obudowie. Dioda D1 powinna być w pierwszej fazie wlutowana pionowo na długich nóżkach. Potem po zamontowaniu całości w obudowie, można ją wygiąć pod kątem 90 stopni i umieścić w wywierconej uprzednio dziurze w boku obudowy. Kondensatory elektrolityczne oraz złącza wejściowe i wyjściowe dobrze jest zostawić sobie na sam koniec. W złącze przeznaczone dla baterii (BAT1) należy wlutować "kijankę" dla baterii 9V.

Po umieszczeniu całości wewnątrz obudowy, warto dla celów estetycznych nakleić panel przedni, uprzednio drukując go na papierze samoprzylepnym i pokrywając folią samoprzylepną. Uzyska się dzięki temu wygląd podobny do tego z fotografii. Pomocą w konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj.

Wykaz Elementów:

1x Wyłącznik 2-pozycyjny
2x Gniazdo Jack mono 6,3mm
1x Obudowa Z27A
1x Złącze baterii 9V (kijanka)

1x 1k
1x 2,2M
1x 4,7M
3x 10k
1x 22k
1x 39k
1x 47k
1x 100k
1x 180k
1x 220R
1x 680k
1x 820k
1x Potencjometr Obrotowy 2k + Pokrętło
1x Potencjometr Obrotowy 50k + Pokrętło

2x 100nF
1x 470pF
1x 2,2uF Elektrolit
3x 22uF Elektrolit

1x Dioda LED
1x 2N3904
1x 2N3906
1x BC327
1x BC546

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
Schemat36.88 KB
Płytka22.69 KB
Płytka (odbicie lustrzane)22.68 KB
Płytka (8 na stronie)160.9 KB
Montowanie15.07 KB
Warstwa opisu (8 na stronie)45.93 KB
Soldermaska (8 na stronie)40.71 KB
Panel przedni na obudowę18.35 KB



Portret użytkownika Keadwen

Obudowa

Witam,
projekt bardzo ciekawy lecz, czy mógłbyś powiedzieć mi w jaki sposób przerzucasz obrazek na panel w obudowie? Tak samo jak na płytkę?
Keadwen

Portret użytkownika mirley

Re: Fuzz

Patrz opis: "Po umieszczeniu całości wewnątrz obudowy, warto dla celów estetycznych nakleić panel przedni, uprzednio drukując go na papierze samoprzylepnym i pokrywając folią samoprzylepną."

drukujesz na zwykłej białej kartce samoprzylepnej, wycinasz naklejasz z przodu folię samoprzylepna i potem całość na obudowę

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika krawacik3

Mirley, a próbowałeś

Mirley, a próbowałeś przenieść frontpanel na METALOWĄ obudowę metodą żelazkową.

Portret użytkownika mirley

Re: Obodowy

Mało kiedy robie cos w metalowej obudowie, więc narazie nie próbowałem

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc1

Na metalową obudowę da się

Na metalową obudowę da się przenieść napisy termotransferem, ale obudowa musi być mała, bo inaczej odprowadza ciepło i stygnie, a poza tym takie napisy są bardzo delikatne (starły mi się po kilku dniach). Jeżeli potrzebne jest widzieć na tle napisów metal to można udać się do dobrego punktu ksero lub coś w tym stylu...tam mają folię...tylko nie wiem czy samoprzylepną.

Portret użytkownika kiki

hey mirley, a do jakiej innej

hey mirley, a do jakiej innej obudowy będzie pasować (wyższej? dłuższej?)bo w miom sklepie nie ma takowej

Portret użytkownika mateuszrjzr

w ogule na str. maszczyka jej

w ogule na str. maszczyka jej nie ma

Portret użytkownika kichu666

Koszty

Mam dwa pytanie, to będzie pierwsze takie coś co będę budować i ciekawi mnie, bo nie zauważyłem wejścia na zasilacz, więc trzeba będzie wymieniać tą baterię 9V?
I jeszcze jedno czyli ile szacunkowo będą kosztować części?
Dzięki za odpowiedź

Portret użytkownika kaban

Re:koszty

Przecież nie ma żadnego problemu, abyś zrobił sobie tam z boku gniazdo na wtyk zasilacza, i tak układ podłączał zamiast baterii.Tylko po co męczyć się z dodatkowymi kablami? - na takiej bateryjce układ podziała dość długo.
Koszty części to razem z obudową jakieś kilkanaście złotych.

Portret użytkownika grizz

Ograłem troszkę ustrojstwo i

Ograłem troszkę ustrojstwo i jak na razie ze wzmacniaczem słuchawkowym (http://mirley.firlej.org/sluchawkowy_wzmacniacz_gitarowy) brzmi znacznie, znacznie fajniej, niż z moim combo (podstawowy crate). Pewnei dlatego, ze nei mogę się z equalizerem dogadać ;)

Jedna tylko uwaga, przy takim połączeniu sygnał jest niesamowicie mocny i trzeba skręcać gitarę jak i poziom w fuzie...
Trzeba będzie delikatnie wzmacniasz przykręcić z mocy...

Portret użytkownika kichu666

Dzięki wielkie za pomoc,

Dzięki wielkie za pomoc, zabieram się do roboty :)

Portret użytkownika mirley

Re: Fuzz

Bo zaszła pomyłka w nazwie.... to jest obudowa Z7A a nie Z27A.... błąd już poprawiłem, dzięki za zwrócenie uwagi. Pdf na temat obudowy: http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/Z7A.pdf

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika lekto

Witam, dobry projekt ale: 1.

Witam, dobry projekt ale:
1. Dlaczego obudowa nie jest z metalu albo nie jest chodziarz wyłożona sreberkiem od środka? Metalowa obudowa działała by jako ekran i wzmocniło by konstrukcje.
2. Taki przycisk jest trochę nie praktyczny jeśli chodzi o koncerty, nie lepiej zastosować przycisk SPDT by można go było łatwo nogą przełączać?
3. Wydaje mi się czy obudowy potencjometrów są połączone ze sobą ale nie z masą?
4. Dlaczego zastosowałeś akurat taki system załączania? Nie lepiej dać gniazdo na wejściu stereo i w momencie włożenia wtyczki zwiera bodajże lewy kanał (?-? baterii) z masą.
5. Wg definicji fuzzu to nie fuzz bo fuzz ??jest na tranzystorach germanowych i tylko germanowych??

Czekam na jakieś próbki.

Portret użytkownika grizz

1. obudowa jest wystarczająco

1. obudowa jest wystarczająco solidna dla moich zastosowań
2. no bez jaj, to nie rozwiązanie na koncerty, tylko do plumkania w zaciszu domowym, głównie ze wzmacniaczem słuchawkowym
3. to się nie znam
4. Załączenie jest rozwiązane idealnie. Całość włacza się jeżeli wpięty jest kabel, a przycisk włącza/wyłącza efekt.
5. :> zarys projektu i nazwa był ska?ś zajumany. Mirek dopisz skąd jak pominąłeś.

Próbki - jak tylko nie zapomnę jakiejś przejściówki z dużego na małego jacka i ogarnę program do nagrywania ;)

Jeszcze a'propo ad.1 i ad.2 - projekt miał byc maksymalnie budżetowy, nie ma co się żyłować na metalowe obudowy i super przełączniki niż te będące pod ręką, jak za cenę dobrej flaszki można dorwać jakiegoś BOSSA czy inna firmówkę.

Portret użytkownika lekto

Quote:4. Załączenie jest

Quote:
4. Załączenie jest rozwiązane idealnie. Całość włacza się jeżeli wpięty jest kabel, a przycisk włącza/wyłącza efekt.

Zamiast bawić się z tranzystorami łatwiej jest zrobić ten na jacku stereo jak np. w efekcie guv'nor link. Dzięki temu układ nie pobiera żadnego prądu, nie ma żadnego spadku napięcia itp.

Portret użytkownika mirley

Re: Fuzz

3. Masz rację tylko ci się wydaje że potencjometry nie są do masy :)
4. Bo były złącza mono dostępne, bo chciałem sprawdzić jak to będzie działało, a ponadto każdy robi jak się mu podoba.
5. Na nazewnictwie się nie znam, dla mnie fuzz to wszystko co się wpina między gitarą a piecykiem :)

Na to rozwiązanie z jackiem stereo sam nie wpadłem a nie widziałem tego wcześniej nigdzie. Moje złącze po włożeniu wtyczki rozłącza obwód

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika lekto

DISTORTION to efekt z

DISTORTION to efekt z obcinaczami diodowymi na wyjściu bez wzgledu czy to zwykłe krzemówki czy LED
OVER DRIVE to efekt z obcinaczami diodowymi w sprzężeniu zwrotnym elementu wzmacniającego. Tu zazwyczaj stosuje się zwykłe krzemówki, często obcinacz jest niesymetryczny
FUZZ to efekt, gdzie nie ma żadnych obcinaczy a sam efekt przesterowania powstaje jak w lampach (czyli jeden stopień przesterowuje drugi), ale jest na tranzystorach germanowych i tylko germanowych i to jest prawdziwy fuzz. wszystko inne nie jest fuzzem, choc może miec taki napis na pudełku.

Portret użytkownika lekto

Jakie mają być

Jakie mają być charakterystyki potencjometrów?

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometry

Zastosowałem liniowe potencjometry

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Mati14205

Zakłócenia

Witam mam mały problem odnośnie efektu, gdy go podłączam to zaczyna strasznie buczeć i nie ma dźwięku gitary co może być tego powodem ???

Proszę o odpowiedź

Portret użytkownika lekto

Buczy samo z siebie czy jak

Buczy samo z siebie czy jak dotykasz czegoś?

Portret użytkownika Mati14205

Zakłócenia

samo z siebie ale to może też być wina kabla

Portret użytkownika lekto

sprawdź wszystkie luty,

sprawdź wszystkie luty, wartości elementów, jakie jest napięcie na kolektorze tranzystora T1 i czy na pewno J1 jest sprawne i dobrze podłączone

Portret użytkownika Mati14205

ponad to brak

ponad to brak sygnału gitary (w ogóle jej nie słychać)

Portret użytkownika lekto

kurde nie wiem co napisać,

kurde nie wiem co napisać, projekt jest bardzo prosty jedyne co przychodzi mi na myśl to:
- źle wytrawiona płytka,
- złe wartości elementów,
- układ scalony, tranzystory, kondensatory elektrolityczne na odwrót wmontowane,
- kable pomylone,
- zimne luty.
Dioda świeci? Żeby efekt działał trzeba włożyć jacka do gniazda in.
Jeśli wyłączysz efekt na przycisku to też buczy cze jest normalny sygnał?

Portret użytkownika Mati14205

dioda świeci wtyczka włożona też buczy

dioda świeci wtyczka włożona też buczy

Portret użytkownika mirley

Re: Fuzz

Przełącz przełącznik w pozycję off i wyjmij kable z gitary i piecyka. Zmierz czy jest połączenie masy i sygnału miedzy gitara i piecykiem oraz czy nie ma zwarcia między nimi. Powinna byc rezystancja rzędu 2M między masą a sygnałem

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika mati14205

a możesz

a możesz bardziej po ludzku bo jestem dopiero początkującym elektronikiem ;P

Portret użytkownika lekto

Jak masz miernik to ustawiasz

Jak masz miernik to ustawiasz go tak żeby po dotknięciu sond piszczało, wyjmujesz kable, ustawiasz off i dotykasz blaszek najbliżej gwintu w gniazdach jack, napisz czy piszczy.

Portret użytkownika mati14205

po dotknięciu

po dotknięciu tylko pyka ale nie wiem może robię w czymś błąd bo nic nie piszczy

Portret użytkownika lekto

To połącz te blaszki od

To połącz te blaszki od strony ścieżek jakimś drucikiem i napisz czy działa.

Portret użytkownika Mati14205

nie mam

nie mam miernika z 'piszczałką' więc jak to mam sprawdzić ?

Portret użytkownika lekto

bateria, rezystor, dioda led

bateria, rezystor, dioda led

Portret użytkownika Mati14205

np. jak dioda

np. jak dioda świeci tzn. że działa tak ?

Portret użytkownika Mati14205

np. jak dioda

np. jak dioda świeci to znaczy że działa tak ?

Portret użytkownika Mati14205

a mam jeszcze jedno pytanie

a mam jeszcze jedno pytanie czy rezystory muszą być tej samej mocy(np. 0.125W)
czy mogą być obojętnie jakie

Portret użytkownika lekto

Jeśli chodzi o efekty

Jeśli chodzi o efekty gitarowe to powinny być metalizowane 1% 0.6W ale zwykłe węglowe też się nadają. Jak świeci to działa.

Portret użytkownika haterkmpe

jakie można dać inne

jakie można dać inne tranzystory w miejsce T3 i T4?

Portret użytkownika lekto

BC550C i BC560C

BC550C i BC560C

Portret użytkownika gosc6666666

Płytka

Jak ja mam wykonać tą płytkę do której wszystko się lutuje?

Portret użytkownika lekto

http://diy.elektroda.eu/plytk

Portret użytkownika mirley

Re: Płytki

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Bonzo

Hej Mirek

Cześć Mirek - Ty grasz na gitarze? Kiedyś rozmawialiśmy na ten temat na przerwie miedzy zajęciami. Brakuje mi w tym efekcie w obudowie metalowego przycisku nożnego on/off zamiast plastikowego "ręcznego" - to taki standard w efektach. Jakbyś budował overdrive'y: Ibanez Tubescreamer TS9 lub OD808, to chętnie taki kupię.

Portret użytkownika grizz

Ja gram ;) Przycisk jest

Ja gram ;)

Przycisk jest taki jak był pod ręką, zeby kosztów nie podnosić niepotrzebnie, zwłaszcza, zę za 50-60zł można dostać "firmowy" efekt.

Portret użytkownika mcluqas

kondensatory C1, C2 i C7 są

kondensatory C1, C2 i C7 są MKSE? mogą być ceramiczne?

Portret użytkownika mirley

Re: Kondensatory

Mogą być ceramiczne, jednak te 100nF dał bym MKT

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika mcluqas

A po co jest ten kabelek

A po co jest ten kabelek przylutowany do tych dwóch potencjometrów i czy jest on konieczny? I do czego on dochodzi dochodzi na płytce, bo nie widać.

Portret użytkownika lekto

Podłączony jest do masy,

Podłączony jest do masy, zmniejsza zakłócenia.

Portret użytkownika tht

Dwa pytanka

Czy można byłoby zasilać ten efekt napięciem 12V?

I jak napisał grizz "jedna tylko uwaga, przy takim połączeniu sygnał jest niesamowicie mocny i trzeba skręcać gitarę jak i poziom w fuzie... ". W jaki sposób mogę zmniejszyć wzmocnienie sygnału??? Wystarczy jakiś mały opornik przed baza T4?

Portret użytkownika mirley

Re; Fuzz

Osobiście dął bym szeregowy rezystor przed potencjometrem, albo spróbował zmodyfikować wartość R13. Na 12V teoretycznie tez powinno działać

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.