Detektor sygnału Audio


10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Prezentowany układ jest prostym detektorem sygnału pozwalającym na wykrywanie obecności sygnału audio. Można go zastosować w dowolnym, samodzielnie budowanym wzmacniaczu w celu automatycznego włączenia jego zasilania gdy tylko pojawi się sygnał wejściowy. W przypadku zaniku sygnału detektor po ustalonym czasie wyłączy wzmacniacz, przedłużając jego żywotność i oszczędzając energię elektryczną. Takie automatyczne wyłączniki można spotkać w lepszych wzmacniaczach komercyjnych, natomiast w konstrukcjach amatorskich pojawiają się dość rzadko - stąd też pomysł na opracowanie takiego układu. Detektor znajdzie swoje zastosowanie szczególnie w aktywnych kolumnach i subwooferach, sterując zasilaniem ich wzmacniaczy. Czułość układu można regulować w szerokich granicach, począwszy od poziomu samych szumów rzędu pojedynczych miliwoltów.Pełny opis tego projektu można znaleźć na nowej stronie: http://mirley.net.
Płytki drukowane oraz zestawy elementów do tego oraz innych projektów można nabyć na: Allegro
Portret użytkownika Unaleh

Problem z zapętleniem

Podłączam normalnie sygnał audio do detektora i załącza normalnie ale z rozłączeniem jest problem rozłącza i od razu załącza i tak w kółko do puki nie odłączę przewodów sygnałowych bez nich normalnie jak palcem zewrę minus z plusem sygnału działa cacy tylko jak podłącze przewody doprowadzające audio do niego to jakoś dziwnie działa tak jak by na przewodach było ciągle napięcie. Nie wiem o co chodzi ale sprawdzałem płytkę i wszystko dobrze na sucho też działa dobrze.

Portret użytkownika mirley

Detektor

Może jest za duża czułość ustawiona potencjometrem... sygnał od czasu do czasu może mieć jakieś zakłócenie które odpali komparator.... można tez zmniejszyc nieco R3 aby osłabic czułośc układu

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.