Efekty Świetlne

Sterownik Podświetlania Sufitu

9.33333
Ocena: None Średnia: 9.3 (9 głosujących)

Sterownik podświetlania sufitu to kolejny projekt, który może zostać wykorzystany jako element architektury światła w domu. Ponieważ w obecnych czasach bardzo ważny jest aspekt oszczędzania energii całość docelowo ma zostać oparta o diody LED pod różnymi postaciami. Mowa tutaj o "żarówkach" LED w obudowach do typowych sufitowych oprawek halogenowych (zasilanych 230V), taśmach z diodami LED SMD oraz klasycznych diodach w obudowach do montażu przewlekanego. Opisywany układ został podzielony na 3 moduły: dwa układy wykonawcze i sterownik oparty o mikrokontroler ATMega162. Sterownik pozwala na sekwencyjne zapalanie do 12 lamp halogenowych 230V (za pomocą układu wykonawczego z triakami), reguluje jasność taśmy LED 12V i symuluje niebo z gwiazdami w postaci 40 niebieskich diod LED pracujących w 8 niezależnych kanałach. Gwieździste niebo może pracować w różnych trybach animacji, a pokaźne zasoby pamięci programu mikrokontrolera (16kB) pozwalają wprowadzić niemal dowolne przejścia świetlne. Program w wersji podstawowej nie zajmuje nawet połowy dostępnego miejsca, zatem możliwa jest jego dowolna rozbudowa. Obsługa sterownika jest możliwa za pomocą pilota RC5 lub czterech klasycznych przełączników podtynkowych. Układ zapewnia automatyczne wyłączenie lamp po zaniku i powrocie napięcia zasilania.


Sterownik Taśmy LED RGB

9.73333
Ocena: None Średnia: 9.7 (15 głosujących)

Sam pomysł sterowania trójkolorowymi diodami LED nie jest nowością i był wykorzystywany wielokrotnie: w dwóch opracowaniach Lampki RGB oraz w projekcie Mirlight'a. Tym razem układ współpracuje z taśmą LED RGB, obecnie bardzo popularnym, a zarazem łatwo dostępnym rozwiązaniem do podświetlania sufitów, schodów, luster oraz półek w łazienkach, kuchniach itp. Układ podzielony jest na dwie części: Sterownik pracujący w oparciu o ATtinny2313 (który całości mieści się w wyłączniku podtynkowym), oraz z układu wykonawczego wraz z zasilaczem znajdującego się w większej (ukrytej) puszcze. Obsługa układu jest zrealizowana na jednym impulsatorze z przyciskiem i umożliwia regulację każdego z kolorów niezależnie. Dostępna jest także funkcja płynnej zmiany barw według jednego ustalonego programu z możliwością regulacji szybkości przejść kolorów.


Mirlight 2 (Domowy Ambilight)

10
Ocena: None Średnia: 10 (9 głosujących)

Przedstawiony układ jak sama nazwa wskazuje jest domowej konstrukcji Ambilight'em. Jest to druga wersja opisywanej w ubiegłym roku Mirlight'a wyposażona w kilka modyfikacji. Całość oparta jest o mikrokontroler jednoukładowy ATMEGA16 i zestaw trójkolorowych diod LED. Urządzenie składa się ze sterownika i połączonych z nim modułów diodowych, po trzy diody połączone równolegle. Mirlight 2 posiada 8 niezależnych kanałów generujących barwy w zależności od średniego koloru na brzegach ekranu. Posiada również dodatkowe wyjście dla ostatniego kanału, przez co można podłączyć dwa moduły u dołu ekranu. Łączność z komputerem zapewnia interfejs USB przez wbudowany konwerter USB<->RS-232 firmy FTDI. Oprogramowanie sterujące zostało napisane w języku Python i działa z powodzeniem pod systemem Windows i Linux (Testowane było pod Archlinux i PLD Titanium, w wersjach 64-bitowych). Program sterujący umożliwia zdefiniowanie obszarów uśredniania koloru dla każdego z kanałów, oraz konfigurację szybkości przejść kolorów, potrzebną, gdy obraz na ekranie zmienia się bardzo szybko. Dodatkowo urządzenie ma możliwość odbioru transmisji RC5 i sterowanie odtwarzaczem filmów. Działanie zarówno części sprzętowej, jak i programu uległo znacznej poprawie. Odświeżanie kolorów jest teraz zdecydowanie szybsze, przy jednoczesnym wyeliminowaniu błędów w transmisji.


Mirlight (Domowy Ambilight)

9.6
Ocena: None Średnia: 9.6 (5 głosujących)

Układ ten, a w zasadzie dość duże urządzenie, jak sama nazwa wskazuje jest domowej konstrukcji Ambilight'em. Całość oparta jest o mikrokontroler jednoukładowy ATMEGA16 i zestaw trójkolorowych diod LED. Urządzenie składa się ze sterownika i połączonych z nim modułów diodowych, po trzy diody połączone równolegle. Mirlight posiada 8 niezależnych kanałów generujących barwy w zależności od średniego koloru na brzegach ekranu. Łączność z komputerem zapewnia interfejs RS-232, ale można zastosować dowolny konwerter USB<->RS-232. Oprogramowanie sterujące zostało napisane w języku Python i działa z powodzeniem pod systemem Windows i Linux (Testowane było pod Archlinux i PLD Titanium, w wersjach 64-bitowych). Program sterujący umożliwia zdefiniowanie obszarów uśredniania koloru dla każdego z kanałów, oraz konfigurację szybkości przejść kolorów, potrzebną, gdy obraz na ekranie zmienia się bardzo szybko. Dodatkowo urządzenie ma mozliwość odbioru transmisji RC5 i sterowanie odtwarzaczem filmów, a później także (jeśli zajdzie taka potrzeba) innymi programami.


Mini Lampka RGB 2

10
Ocena: None Średnia: 10 (13 głosujących)

Urządzenie jest ulepszoną i rozbudowaną wersją układu Mini Lampki RGB. Ma za zadanie podświetlać na różne kolory kryształ lub inny przedmiot dobrze rozpraszający światło. Zastosowanie mikrokontrolera z rodziny AVR powoduje większą szybkość działania i eliminacje niewielkiego migotania powstającego przy małej jasności kolorów w stosunku do poprzedniej wersji urządzenia. Lamka posiada 3 tryby pracy z czego najbardziej efektowną stanowi generowanie płynnych losowych przejść kolorów. W roli obudowy zastosowano imitację skały wykonaną z pasty modelarskiej, co znakomicie ułatwia zastosowanie kryształu o nietypowych i nieregularnych kształtach.


Lampa Plazmowa

8.33333
Ocena: None Średnia: 8.3 (3 głosujących)

Urządzenie to nie ma konkretnego zastosowania, służy jedynie do zabawy, lub jako efektowna ozdoba biurka. Układ zbudowany jest w oparciu o popularny układ scalony NE555, który tworzy generator o przestrajanej częstotliwości i regulowanym wypełnieniu przebiegu wyjściowego. W części wysokonapięciowej pracuje transformator wysokiego napięcia wyjęty ze starego telewizora, którego uzwojenie pierwotne zastąpione jest kilkoma zwojami grubego drutu. Ze względu na istniejące ryzyko uszkodzenia sprzętu elektronicznego (nie było u mnie takiego przypadku), lampy nie należy włączać w pobliżu telefonu, komputera itp.


Mini Lampka RGB

8.66667
Ocena: None Średnia: 8.7 (3 głosujących)

Urządzenie jest prostym sterownikiem trójkolorowych diod led. Ma za zadanie podświetlać różnokolorowym światłem kryształ, imitację kamienia lub inny podobny przedmiot. Zastosowanie mikrokontrolera zapewnia małe wymiary układu, prostotę wykonania i bardzo dobry efekt wizualny dzięki generowaniu całej palety barw. W układzie pracuje mikrokontroler AT89C2051 oraz kilka elementów pomocniczych. Lampka składa się z dwóch części. Płytka z procesorem i diodami umieszczona jest w podstawie kryształu, natomiast w obudowie zasilacza wtyczkowego zawarty jest stabilizator i klawiatura dwuprzyciskowa umożliwiająca regulację szybkości animacji.


Subskrybuje zawartość