Lampka RGB by Marcin(white88)


10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Lampka ta została wykonana przez Marcina(white88) na podstawie opisu Mini Lampki RGB 2. Autor wprowadził modyfikacje o których dalej sam napisał. Na uwagę zasługuje nietypowa obudowa i bardzo pomysłowe wykonanie całości.

Opis nadesłany przez autora:

Jako że nie robiłem zdjęć podczas produkcji lampki pokażę mniej więcej z czego powstała lampka i opiszę jej proces powstawania odwołując się do zdjęć.

1. Pomysł

Pomysł na lampkę zrodził się gdy pracowałem w Energetyce kiedy to w moje oczy rzucił się dziwnie kształtny, czysty, całkiem elegancko wyglądający śmieć leżący w koszu. Popytałem tu i tam i okazało się że to rzeczywiście odpad którego było więcej ku mojemu szczęściu. Jak się okazało, co zauważyłem już w momencie wzięcia rurki do ręki świetnie rozprasza w sobie światła wszelkiego rodzaju. Nie czekałem długo zakupiłem Attiny2313 i zabrałem się do roboty, powstałą pierwsza wersja oparta o schemat z elektrody jednak to nie było to czego szukałem. Efekt równie dobry jednak mimo wszystko brakowało czegoś. Zaglądnąłem więc na stronę http://mirley.firlej.org i zacząłem kombinować z projektem Mini Lampki RGB 2

2. Realizacja

Samą konstrukcję lampki miałem już opanowaną więc zabrałem się do pracy. Górne denko składa się z wyciętej na odpowiednią średnice białej plexi oraz uszczelki gumowej w celu polepszenia stabilności i estetyki. Są to elementy nr.1 oraz 3 na zdjęciu poniżej z tą różnicą że bez dziury w środku. Dolne denko wykonane podobnie tylko ze z przeźroczystej plexi z nadciętymi bokami element nr.2. W środek rurki a w zasadzie dookoła jej jest wsadzona czarna plexi grubości 1mm w celu zasłonienia "wnętrzności" element nr.4 oraz aby diody nie raziły i nie "uciekały" światłem na boki gdyż pierwsze 5cm rurki nie jest mleczne. Diody są umieszczone na takim samym denku jak góra w odpowiednio wywierconych otworach.



3. Elektronika

Cała elektronika wykonana według projektu Mini Lampki RGB 2 z jedynie moimi modyfikacjami które opisze niżej. Nieestetycznie byłoby dodawać czarne switche a tym bardziej uciążliwe było by ich zamontowanie, wiec wybór padł na 2 niebieskie przełączniki dźwigniowe typu "impuls" czyli odbijające 2 pozycyjne w sumie dające wiele kombinacji. Głownie zależało mi tylko na przyspieszaniu i zwalnianiu animacji jednak dodatkowo mam jeszcze dążenie do dwóch kolorów RED BLUE. Reszta wszystko według projektu. Całość zasilana osobnym zasilaczem 5V/650mA. Programowane w STK 200/300.

4. Efekt

No cóż efekt widać na zdjęciach, lampka daje naprawdę ciekawy efekt kolory idealnie się przenoszą po obudowie co cieszy oko. Jako iż lampka idzie jako prezent świąteczny czym prędzej wykonałem instrukcję obsługi która tym bardziej oddaje profesjonalizm a mimo wszystko prostotę projektu.

Na koniec wszelkie podziękowania za pomoc w realizacji bo przyznam szczerze że miałem kilka problemów.

Marcin.P(white88)




Portret użytkownika Mario

Mówisz ,że ta rurka

Mówisz ,że ta rurka plastikowa to odpad ,a gdzie można coś takiego dostać ,bo prezentuje się kapitalnie!!! ,pozdrawiam.

P.S. Jakbyś jeszcze zamiast przełączników dał odbiornik podczerwieni i sterował tym z pilota to by dopiero był efekt!!!

Portret użytkownika White88

Galeria realizacji RE:

Ad.1 Jest to obudowa od głowicy(tak na to wszyscy mowili) było to stosowane przy złączach elektrycznych (wiele KV)szczerze powiem ze nie dociekałem pełnej nazwy tego elementu.Mówiąc w skrócie głowica byłą opakowana tą "lampką" następnie po otwarciu lądowała w koszu.

Ad.2 Zrobię na pewno sterowanie pilotem w kolejnej wersji.Ale chwilowo mam inne projekty na głowie i i tak mało czasu na wszystko.

Portret użytkownika Mario

Może wysłałbym ci gotowy

Może wysłałbym ci gotowy projekt ze sterowaniem RC5 ,a ty podeślij mi jak to możliwe taką rurke tu masz mój mail kontaktowy (tam dam ci swoje GG ,num tel. i się dogadamy) ,OK. ??? ,pozdrawiam.

Portret użytkownika white88

Galeria realizacji

Z chęcią sam bym sobie załatwił więcej tego ale chwilowo nie ma.Wykonałem już 2 egzemplarze z czego ten przedstawiony tutaj jako prezent jeden który mam dla siebie i pozostałą mi jedna rurka której nie oddam bo w niej w przyszłości będzie właśnie RC5.Ale jak w przyszłości da radę to popytam o większą ilość tego czegoś choć nie jest to uwarunkowane niczym,zresztą już zapowiedziałem że biorę każdą ilość ale niestety narazie nic nie otrzymałem.pozdrawiam,

Portret użytkownika Mario

Pewno już wyczaili ,że jednak

Pewno już wyczaili ,że jednak to co wyrzucają może się do czegoś przydać ;)

Portret użytkownika white88

Galeria

Nie a raczej napewno nie bo kontakty mam tam dobre i wiem że to nie jest często używane mogę nawet powiedzieć ze bardzo rzadko.A na pewno do niczego sie nie przydaje.Trzeba wymyśleć jakąś inna obudowe jeszcze.

Portret użytkownika mirley

Re: Lampka

Do rozpraszanie znakomicie nadaje się kalka techniczna. Właśnie to testuje :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Szkoda, że jak już napisałeś

Szkoda, że jak już napisałeś "zasilanie" po polsku to dlaczego obok jest zwrot "on/off"?

Portret użytkownika mirley

Re: Napisy

Uważam że kolega napisał poprawne opisy w bardzo często stosowanym języku elektronicznym polsko-angielskim. Inne popularne zwroty np "Pamięć należy Clock'nąć zegarem i się zapisze..".

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika white88

Galeria

Dlaczego tak napisałem bo:
miałem taki kaprys to po pierwsze a po drugie to lubię takie mieszanie polsko-angielskiego a poza tym śmieszne by wyglądało włącz/wyłącz.
Miałem zrobić I/O ale też dziwnie to wygląda więc pozostało ON/OFF i wszyscy wiedzą o co chodzi a nikt nie będzie sprawdzał norm jakościowych.Ale muszę przyznać że instrukcję obsługi dosyć szczegółową napisałem i dołączyłem do całości.

P.s Kalka techniczna może być całkiem ciekawy pomysł.Ja osobiście mam też jeden inny ciekawy projekt wykorzystania RGB +RC5 ale to później bo nie mam czasu.Jeżeli bym kiedyś zrobił podeśle moze.

Portret użytkownika Mario

Daj maila to pomogę ci z tym

Daj maila to pomogę ci z tym RC5 ,a konkretnie to podeśle bo mi już chodzi od dawna (tylko obudowy nie mam i śmiesznie wygląda :( ).

P.S. Kalka techniczna ciekawe ,mam nadzieję że coś z tego wypali ;) Widziałem też takie lampki na stolik z IKEA ,może kupie wywale środek i wsadzę tą moją RGB. Ale to i tak nie będzie to samo co rurka z zdjęcia :(

Portret użytkownika mirley

Re: Kalka techniczna

Kalka techniczna jest bardzo dobra w roli rozpraszacza. Sam to sprawdzałem, efekty wkrótce będzie można pooglądać na stronie http://mirley.firlej.org/blog_mirlight . Jest tam sprawozdanie z placu budowy układu na diodach LED. Więcej zdjęć umieszczę może dziś albo jutro wieczorem.

Ps. Jak zrobiłeś obsługę RC5 na przerwaniach pod mikrokontroler AVR to podeślij mi kod źródłowy na maila. Tu go znajdziesz http://mirley.firlej.org/kontakt

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika white88

Podeślij Rc5

Jeżeli możesz to podeślij swój projekt RC5 z chęcią zobaczę i przy najbliżej okazji wykonam.Narazie kolejka jest.Wytrawiarka,jakiś sterownik do niej,podstawka do uC,wyłącznik czasowy, Rc5. No może do gwiazdki się wyrobie jak dalej będę miał tyle czasu ile mam na to wszystko.A niech by mi jeszcze jakiś mój pomysł wpadł do głowy.Na dodatek mirley jeszcze tego ambilighta dożucił i smaku narobił hehe.

white191188@gmail.com

Portret użytkownika Mario

OK ,podeśle wam obu ,postaram

OK ,podeśle wam obu ,postaram się jeszcze w tym tygodniu ,pozdrowki.

Portret użytkownika Mario

Posłałem. skany troszkę słabe

Posłałem.
skany troszkę słabe bo malowane ołówkiem i skaner nie wyrabia. Postaram się w najbliższym czasie wrzucić to do EAGLA .
Ogólnie to jest lampka RGB z tej stronki sterowanie zamiast mikroswitchów poprzez klucze tranzystorowe ,a te są sterowane z odbiornika RC5 .
Opis w pliku WORD2007

Czemu ,aż 2 mikrokontrolery???
A no dlatego, że jeden nie daje rady zrobić 2 rzeczy naraz (program lampka i obsługa RC5 ) ,zawsze przy odbiorze RC5 program wchodzi w przerwanie ,a co za tym idzie lampka RGB troszke ?wariuje? ,animacja na chwile staje ,nawet przy dużej częstotliwości rezonatora.
Wiadomo może to i nie przeszkadza zbytnio ,ale mnie akurat denerwowało, a teraz mam spokój ,wszystko działa idealnie.
A ,żeby płytka była mniejsza , użyjcie Attiny w wersji SMD !!!
Jak znajdę to podeśle wam jeszcze HEX.

Pozdrawiam.

Portret użytkownika mirley

Re: RGb i RC5

Odebrałem wiadomość. Uważam jednak że tranzystory są niepotrzebne do niczego :) wystarczy podłączyć bezposrednio i działa bo już tak robiłem. bedzie mniej elementów.

Ps. Przy wpisach proszę się zastosować do tych uwag.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Mario

Ok dzięki ,ten 3 schemat to

Ok dzięki ,ten 3 schemat to właśnie zawiera jako drabinka rezystorów podciągających 4,7k ,ale nie próbowałem więc dałem jako (konspekt). Jak będe robić drugą lampkę to zastosuję napewno ,bo mniej elementów ;) . A ta zostanie jaka jest ,aż do zużycia ;)

Ale ,rzeczywiście warto zrobić na samych rezystorach ,tylko w programie odbiornika cza zmienić stan aktywny z "1" ,co załączało tranzystory ,na "0" bo bedziemy wejścia sterować bezpośrednio, ale to 5min. roboty jak ino znajdę kaś listing programu (gdzieś go wrzuciłem na płytkę przed formatem ;) )

P.S. pewno szybciej napiszę od nowa niż znajdę. :)

Portret użytkownika White

Odpowiedź z kad rurka.

Ktoś pytał kiedyś od czego rurka.
Opakowanie od :
Mufy przelotowej do 1 żyłowych kabli o izolacji wytłaczanej w technologi hybrydowej do 36KV.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika aandrut95

no...no... ładnie wygląda :D

no...no... ładnie wygląda :D

-

P1#l81\