Moduł Wykonawczy do Płytek Testowych


7.66667
Ocena: None Średnia: 7.7 (3 głosujących)

Moduł wykonawczy jest układem współpracującym z płytkami testowymi. Dzięki tranzystorom MOSFET możliwe jest sterowanie odbiornikami prądu stałego pobierającymi duży prąd, takie jak na przykład silniki krokowe lub żarówki halogenowe. Za pomocą triaków możliwe będzie włączanie urządzeń pracujących przy napięciu sieci energetycznej. Zastosowane optotriaki zapewnią izolację budowanego systemu mikroprocesorowego od groźnych dla życia napięć. Moduł wykonawczy zawiera szereg złącz goldpin, dzięki którym łatwo będzie podłączyć go do dowolnej płytki testowej wykorzystując przygotowane wcześniej uniwersalne kabelki.

Płytka Zawiera:


- 8 tranzystorów Mosfet
- 2 przekaźniki
- 4 triaki wraz z optotriakami

Działanie:


Schemat ideowy ukladu wykonawczego przedstawiono na rysunku poniżej:

Złącze zas służy do podłączenia napięcia zasilającego do płytki. Kondensator C1 (220uF) filtruje napięcie zasilające, dioda D1 (dowolna 3A) ma za zadanie chronić układ przed odwrotną polaryzacją napięcia. W przypadku odwrotnej biegunowości, napięcie zasilające wyniesie ok. 0.6V (mały zasilacz do którego przeważnie podłączona jest płytka testowa nie posiada wydajności prądowej ponad 3A ). Dioda Led D2 oraz resystor R1 (330) pełnią funkcję kontrolki zasilania. Złącze Ark Ucc służy do wyprowadzenia napięcia zasilającego dla odbiorników o mniejszej mocy.

Złącza Pu1 oraz Pu2 są wyprowadzeniami styków przekaźników P1 (JRC21F) i P2 (JRC21F). Tranzystory T9 i T10 są elementami włączającymi przekaźniki. Rezystory R18 (3k3) i R20 (3k3) mają za zadanie zatkanie tranzystorów gdy piny złącza goldpin Pu "wiszą w powietrzu". Za pomocą niskiego stanu na złączu Pu, za pośrednictwem rezystorów R19 (3k3) i R21 (3k3) przekaźniki są uruchamiane. Diody D3 (1N4007) i D4 (1N4007) chronią tranzystory przed przepięciami z cewek przekaźników.

Tranzystory T1 - T8 (BUZ11) są przeznaczone do sterowania odbiornikami o dużym poborze prądu. Rezystory R10 - R17 (100k) wymuszają na ich bramkach potencjał masy gdy listwa goldpinów Mos nie jest nigdzie podłączona. Złącza ark O12, O34, O56 i O78 stanowią wyprowadzenia drenów tranzystorów T1 - T8, natomiast złącze GND1 umożliwia podłączenie masy dodatkowego zasilacza o większej wydajności prądowej, gdyby zasilanie płytki testowej okazało się za mało wydajne. Tranzystory otwierane są stanem wysokim na odpowiednim pinie złącza Mos.

Triaki Tr1 - Tr4 (TIC246), których anody wyprowadzone są na złącza O1 - O4 typu ark, mają za zadanie sterowanie odbiornikami prądu przemiennego. W celu oddzielenia galwanicznego od sieci energetycznej zastosowano optotriaki OPT1 - OPT4 (MOC3042) wraz z rezystorami R2 (220), R4 (220), R6 (220) i R8 (220). Rezystory R3 (330), R5 (330), R7 (330) i R9 (330) ograniczają prąd optotriaków do bezpiecznej dla nich wartości. Triaki uruchamiane są stanem niskim na odpowiednim pinie złącza sterującego Triak typu goldpin.

Budowa:

Płytka drukowana dostępna tutaj jest narysowana bez odbicia lustrzanego. Przeznaczona jest do wydrukowania na papierze kredowym drukarką laserową lub wykonania kopii za pomocą ksera a następnie wprasowania tonera w laminat. Dla oszczędności papieru można użyć pliku zawierającego dwie płytki dostępnego tutaj. Montaż gotowej płytki należy rozpocząć od elementów najmniejszych, kończąc na wlutowaniu przekaźników i włożeniu optotriaków w podstawki. Diody D3 i D4 dobrze jest wlutować od strony druku. Pomocą może okazać sie schemat montażowy, dostępny tutaj.

Wykaz Elementów:

4x 220 Ohm
5x 330 Ohm
4x 3.3 k
8x 100 k

1x 220 uF Elektrolit

1x Dioda 3A (dowolna)
1x Dioda LED (dowolna)
2x Dioda 1N4007 (może być też 1N4148)
2x BC558
8x BUZ11
4x MOC3042 (lub podobny)
4x BT138-600E (lub inny triak)

2x Przekaźnik JRC21F
11x Złącze ARK2
2x Złącze ARK3
1x Goldpin 1x8 Pinów
1x Goldpin 1x4 Piny
1x Goldpin 1x2 Piny

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
Schemat92.95 KB
Płytka18.49 KB
Płytka (dwie na stronie)37.19 KB
Montowanie31.1 KB
Płytka (odbicie lustrzane)18.48 KB



Portret użytkownika domelsjz

Jak podłączyć Atmega 8 +

Jak podłączyć Atmega 8 + ULN2803 + BUZ11? Zasilanie procka 5V a silnik sterowany BUZ11 to zakres 12-14,4V. ULN steruje dodatkowo buzerem n 5V i diodą RGB.

Portret użytkownika mirley

Re: Buz11

A po co ci uLN i buz11 jednocześnie.... tranzystory BUZ11 powinieneś sterowac bezpośrednio z procka.... po co kompinować.... Zwierają one od strony masy więc niezależnie do jakiego zasilania podłączysz (w granicach dopuszczalnych wartości) to będzie działać.... Jak chcesz zrobic cos innego to opisz dokładnie co i jak chcesz podłączyć.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc-tk

pwm

Kilka dni temu szukałem układu wykonawczego do oświetlenia led i trafiłem na projekt z impulsatorem do taśmy rgb, dzis przeszukując internet trafiłem na ten projekt - który jest niemalże dokładnie tym czego szukałem :) mam płytkę testowa z atmega i do tego modułu też dodałbym np atmega32 . Pytania w zasadzie tylko 2 jaki zasilacz żeby układ sie wyrabiał pod pełnym obciazeniem i o uln - musi być do przekaźników?

Portret użytkownika mirley

Re: Zsilanie

Zasilacz to zależy od tego co chcesz sterować prąd wyjściowy musisz dostosować do ilości ledów. Drugiego pytania nie do końca rozumiem.... jaki ULN i jakie przekaźniki.... przekażnika do Megi bezpośrednio nie podłączysz, musi być tranzystor itp.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc-tk

ok przekaźniki przez

ok przekaźniki przez tranzystor, z tego co widzę do płytki osobno podłącza się zasilanie do urządzeń i osobno do samej płytki - chodzi mi właśnie o sama płytke jaki najlepiej zasilacz

Portret użytkownika mirley

Re: Moduł wykonawczy

Płytka opisana jest modułem uniwersalnym.... powtarzam jeszcze raz że zasilacz zależy tylko i wyłącznie od tego co podłączysz do płytki

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika grześ

Witam. Tak się przyglądam i

Witam.
Tak się przyglądam i widzę poważny błąd lub niedopowiedzenie.
Również kożystałem z BUZ11 i sterowałem atmegą. Ale powyżej 5A to pełne wysterowanie tranzystora atmegą nie jest możliwe.
Zastosować należy optoizolatory i zasilać bramkę 10V. Wtedy można kożystać z pełnej mocy.Pamietać też należy aby jak najszybciej zmieniać potencjał na bramce z racji dość dużej pojemności. Stosuje to rozwiązanie do PWM i przy 10A zimne, a 15A praktycznie wystarczy blaszka 5cm x 5cm do chłodzenia.
Pozdrawiam i duży szacun za opisywane dzieła.

Portret użytkownika mirley

Re: BUZ11

To że BuZ11 może 30A prądu przepuścic to jedno. Z praktycznego punktu widzenia więcej niż pojedyncze ampery bał bym się puścić na te tranzystory ze względu na płytkę

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.