Monofoniczny Wskaźnik Wysterowania 2


10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Wskaźnik wysterowania to układ elektroniczny służący do badania poziomu sygnału w sprzęcie akustycznym i jest niezbędnym wyposażeniem każdego wzmacniacza. Dzięki takiemu urządzeniu zawsze wiadomo jaki sygnał trafia na wejście wzmacniacza, co pozwala uniknąć przesterowania. Opisywany układ zbudowany został w oparciu o legendarna już kostkę LM3915, pozwalającą na sterowanie linijką dziesięciu diod LED. Charakterystyka sterowania, a dokładniej zależność ilości zapalanych diod od napięcia wejściowego jest logarytmiczna, przez co LM3915 idealnie nadaje się do zastosowań audio. Układ będzie działał przeważnie na wejściu wzmacniacza i będzie sterowany małymi sygnałami rzędu 0-1.25V. Konieczne zatem stało się wyposażenie wskaźnika w prostownik aktywny pozwalający na prostowanie małych sygnałów bez spadków napięcia na diodach. Po takiej modyfikacji układ można nazwać miernikiem, gdyż logarytm ze stosunku napięcia wejściowego do ustalonej wcześniej referencji znajduje swoje odzwierciedlenie w decybelach (dB) bezpośrednio na linijce świetlnej. Płytka została tak zaprojektowana aby można było bezpośrednio do niej przylutować 10 diod LED o średnicy 3mm.

Projekt został opublikowany w Elektronice dla Wszystkich 8/2013

Działanie:

Układ LM3915, dzięki któremu możliwe było zbudowanie tego wskaźnika w tak prosty sposób, jest monolitycznym układem scalonym zawierającym w swojej strukturze siec komparatorów analogowych. Pozwala na badanie napięcia pojawiającego się na jego wejściu i sterowanie 10 diodami LED. LM3915 posiada wewnętrzne źródło napięcia odniesienia o wartości 1.25V i sieć szeregowych rezystorów ustalających progi napięć dla komparatorów. Szereg rezystancyjny wyprowadzony jest na zewnątrz w celu łatwej zmiany zakresu komparowanych napięć. Charakterystyka układu jest logarytmiczna i pokrywa zakres 30dB, z krokiem 3dB na poziom. Tak szeroka skala jest znakomita do budowania mierników poziomu sygnału audio, mierników mocy czy natężenia światła. W opisywanym urządzeniu wykorzystana została możliwość pracy jako miernik chwilowego i średniego poziomu sygnału audio. Na rysunku 1 przedstawiony został schemat ideowy wskaźnika wysterowania.

Schemat ideowy układu znajduje się na rysunku poniżej:

Sercem układu jest tutaj układ U1 (LM3915) sterujący linijką diod LED D1-D10. Zworka GP3 umożliwia wybranie trybu pracy układu. Gdy zworka ta jest rozwarta układ pracuje w trybie punktowym (świeci tylko jedna dioda skojarzona z najwyższym progiem, przekroczonym przez napięcie wejściowe). Zwarcie zworki przełącza układ w tryb linijki świetlnej - świecą wszystkie diody skojarzone z progami przekroczonymi przez napięcie wejściowe. Wyprowadzenia 6 i 7 układu U1 są ze sobą zwarte, a zatem napięcie referencyjne 1.25V jest jednocześnie najwyższym progiem komparacji, a jego przekroczenie zapala ostatnią diodę. Wynika to z faktu, że wyprowadzenia 8 i 4 kostki U1 są ze sobą zwarte i tworzą wirtualną masę w układzie. Rezystor R8 (2,2k) ustala prąd diod LED, który jest w przybliżeniu 10x większy niż prąd płynący przez R8. R9 (4,7k) i R8 ustalają wspólnie potencjał panujący na sztucznej masie. Kondensator C3 (47uF) filtruje napięcie sztucznej masy, natomiast zasilanie całego układu filtrowane jest za pomocą kondensatorów C5 (100nF) i C4 (100uF).

Sygnał wejściowy podawany jest na złącze GP1 (goldpin), po czym przez dzielnik R1-R2 i kondensator C1 (220nF) trafia na prostownik aktywny (liniowy). Prostownik zbudowany jest na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym U2 (TL082) i elementach D11-D14 (1N4148), R3-R5 (100k) i R6-R7 (200k). Tak zaawansowany układ prostownika został użyty z jednej poważnej przyczyny, którą jest poziom napięcia jaki będzie trafiał na wejście wskaźnika wysterowania. Będą to typowo sygnały o amplitudzie z przedziału 0-1.25V, a tymczasem napięcie przewodzenia zwykłych diod krzemowych jest na poziomie 0.6-0.7V. Klasyczny układ prostownika nie spełnia zatem swojej funkcji i wymusza pracę na wyższym poziomie sygnału. Ponadto sygnały o amplitudach poniżej napięcia przewodzenia w ogóle nie przechodzą na wyjście prostownika. Rozwiązanie ze wzmacniaczem operacyjnym pozwala uniknąć wad zwykłego prostownika poprzez umieszczenie diod w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza. Nie muszą to być diody o niskim napięciu przewodzenia gdyż wzmacniacz operacyjny dążąc do równości napięć na swoich wejściach skompensuje spadki napięć na diodach. Na wyjściu prostownika liniowego uzyskuje się zatem wyprostowany przebieg nawet dla małych sygnałów wejściowych. Po wyprostowaniu, sygnał ulega wygładzaniu za pomocą filtru RC - R10 (1k) i C2 (470nF), a następnie trafia na wejście układu U1.

Budowa:

Układ z powodzeniem można zbudować w oparciu o płytkę drukowaną dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Pomocą w konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj. Płytka jest jednostronna przez co nie udało się uniknąć kilku zworek. Lutowanie należy rozpocząć od ich montażu. W dalszej kolejności powinny zostać zamontowane elementy najmniejsze - rezystory i kondensatory stałe, a później kondensatory elektrolityczne, kończąc na układach scalonych U1 i U2 (można tutaj zastosować podstawki). Zaleca się zamontowanie diod poprzez wlutowanie bezpośrednio w płytkę. W wersji podstawowej dzielnik R1-R2 nie jest wykorzystywany. Zamiast R1 lutowana jest zworka, a R2 nie będzie montowany. Jeśli wskaźnik w obudowie będzie zamontowany prostopadle do płyty czołowej to wyprowadzenia diod należy wygiąć pod kątem 90 stopni. W takiej sytuacji zaleca się dosunąć tył obudowy diody do kantu płytki drukowanej, co zapewni równy montaż wszystkich diod. Gdy wskaźnik w obudowie będzie zamontowany równolegle do płyty czołowej to zaleca się montaż diod od strony druku. Nie tylko pozwoli to na krótkie wyprowadzenia diod i poprawi sztywność konstrukcji ale także pozwoli na łatwy dostęp do złącz GP1 i GP2 oraz zworki GP3. W tym przypadku będzie trzeba wykazać się cierpliwością przy lutowaniu diod bo montaż w jednej linii i w jednakowej odległości od płytki może sprawić problem, szczególnie początkującym. Układ zmontowany ze sprawnych elementów powinien działać od razu bez żadnej regulacji, zasilany powinien być napięciem stałym 12V.

Układ, będący w swojej podstawowej konfiguracji miernikiem wartość chwilowej można w prosty sposób przystosować do pracy w roli miernika wartości średniej. Wystarczy zamiast D12 wlutować zworkę, a diodę D14 zastąpić kondensatorem 470nF. Dzielnik wejściowy zbudowany na elementach R1-R2 w typowej konfiguracji nie jest wykorzystywany. Będzie tak w przypadku budowy wskaźnika chwilowego poziomu sygnału, który zwykle będzie pracował na małym sygnale równolegle do wejścia wzmacniacza. Układ modelowy po modyfikacji był wykorzystywany jako wskaźnik średniej mocy wyjściowej wzmacniacza. Dzielnik został tak dobrany aby maksymalna amplituda na wyjściu wzmacniacza po przejściu przez dzielnik nie przekraczała 1.25V co odpowiada pełnej skali wskaźnika. Zaleca się w roli R1 stosować wartości rzędu 100k aby nie stanowiły znacznego obciążenia dla sygnału wejściowego.

Wykaz Elementów:


2x GW-02
1x Listwa Goldpin 1x2 (GP3)

1x 1k
1x 2,2k
1x 4,7k
3x 100k
2x 200k

1x 100nF
1x 220nF
1x 470nF
1x 47uF Elektrolit
1x 100uF Elektrolit

1x LM3915
1x TL082
4x 1N4148
10x Dioda LED

Zdjęcia Projektu:


ZałącznikWielkość
Schemat60.83 KB
Płytka13.92 KB
Płytka (odbicie lustrzane)13.99 KB
Płytka (kilka na stronie)144.89 KB
Montowanie18.28 KB
Montowanie (wersja 2)19.93 KB
Opis84.48 KB
Soldermaska68.95 KB



Portret użytkownika Michał

Rezystory

Witam.

Chciałbym zapytać czy można w tym układzie użyć rezystorów z przedziału 0,125W do 0,25W.

Kolejne pytanie to na jakie napięcie kupić kondensatory? 50V będzie ok?

I na koniec. Co powiedzie o zestawie rezystorów 660szt. ze strony AVT? Warto kupić? Chciałem kilka układów zlutować na początek i są tam akurat wszystkie które bym potrzebował.

Portret użytkownika goscodp

Może być taka moc oporników.

Może być taka moc oporników. Weź lepiej od lispola albo jakiś z allegro zestaw z opornikami, będzie dużo ich więcej i taniej. Kondensatory mogą być na 50V.
Pozdrawiam:)

Portret użytkownika mich43l

Jaki jest wzór na prąd diody

Jaki jest wzór na prąd diody led ?

Portret użytkownika ja.poczatkujacy

Witam, czy dałoby się w łatwy

Witam,
czy dałoby się w łatwy sposób przerobić ten układ na wskażnik napięcia 10-15V (do prostownika) z rozdzielczością 0,5V? Jesli tak to w jaki sposób?
Pozdrawiam.

Portret użytkownika mirley

Re: wskaźnik

Spróbuj zastosować schemat http://www.elportal.pl/pdf/k01/02_08.pdf, tylko będzie trzeba dac układ LM3914

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc1113

Wymiary

Witam,

Czy mógłbym prosić kolegę o wymiar pomiędzy diodami LED?

Pozdrawiam.

Portret użytkownika mirley

Re: LED

Diody są dokładnie co 8mm

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosciu

Witam. Dlaczego na zdjęciu na

Witam. Dlaczego na zdjęciu na jednej płytce są dwie diody prostownicze, a na drugiej kondensator 474 i zwora?

Portret użytkownika mirley

Re: Wskaźnik wysterowania

A czytałeś opis? to dwie wersje układu: miernik mocy chwilowej i średniej

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Seze

Witam, Mam zamiar zrobić

Witam,

Mam zamiar zrobić wzmacniacz z przedwzmacniaczem i takim wskaźnikiem.
Czy ten układ wersji stereo można zastosować do takiej konfiguracji:

Przedwzmacniacz Stereo z Regulacją Tonów
Monofoniczny Wskaźnik Wysterowania 2(wersja stereo)
Mini Wzmacniacz 2x100W

Czy takie połączenie będzie działać i które wyjścia do których wejść musze połączyć?

Pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Re: Wskaźnik - Wzmacniacz

Będzie działać.
1. Wskaźnik wystaerowania masz podłączyć bezpośrednio do gniazda wejściowego, podobnie jak wejście przedwzmacniacza.
2. Wzmacniacz 2x100W trzeba podłaczyć do wyjścia przedwzmacniacza.

Pamiętaj że wzmacniacz 2x100W ma zasilanie symetryczne a przedwzmacniacz zasilany jest napięciem pojedynczym. jak zrobisz zasilanie do wzmacniacza np 2x28V lub cos podobnego to za pomocą stabilizatora łatwo zrobisz z tych 28V 18V dla przedwzmacniacza. Wskaźnik wysterowania trzeba zasilać z osobnego uzwojenia na trafie albo lepiej z osobnego trafo. Napewno nie podłączaj go do zasilania wzmacniacza ani do zasilania przedwzmacniacza

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Seze

No to działamy

Super :) Dzięki za pomoc i wskazówki.

Ps. Czekam na nowe projekty :)

Portret użytkownika Seze

Problem

Hej, mam pytanie, a raczej kilka.

Do czego służy GP2 i co tam mam podlączyć do układu, bo do GP1 podłączam sygnał wejściowy.
Jeśli chodzi o zasilanie przedwzmacniacza, to czy jak wezmę z jednego uzwojenia zasilanie to nie odbije się to na wzmacniaczu 2x100w?

Pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Re Wskaźnik

GP2 to złącze zasilania wskaźnika - 12V względem masy i lepiej żeby to było osobne zasilanie a nie wspólne z przedwzmacniaczem. Przedwzmacniacz jak się podłączy do jednego kanału zasilania to nie powinno nic złego zrobić - przedwzmacniacz nie pobiera dużo.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika trucko

Regulacja ?

Witam , oglądając podobne projekty w większości widziałem na płytkach potencjometry do regulacji zapalania się diod , dlaczego tutaj nie zastosowano potencjometru ? czy jest jakaś możliwość regulacji ?
-Gdzie wpiąć się z tym wskaźnikiem ? na główne wejście sygnału/na wyjście przedwzmacniacza/na wyjście końcówki mocy ?
I jeszcze prosił bym jeśli można plik z Eagla w celu drobnej modyfikacji :) .
Pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Re: Wskaźnik

Wszystko napisane jest w opisie... nie ma potencjometru bo nie wiadomo potem jaka jest skala dla każdej diody a tak to jest co 3dB. Sygnał wejściowy ma mieć poziom 0-1.25V czyli powinien być podłączony równolegle do wejścia wzmacniacza

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika trucko

Dzięki za odpowiedź Z tego co


Dzięki za odpowiedź
Z tego co mi się wydaje to wskaźnik wysterowania powinien wskazywać poziom sygnału na wyjściu końcówki ewentualnie preamp'a ponieważ ostatnie trzy diody wskazują na przesterowanie wzmacniacza a w wypadku który ty opisałeś ostatnie diody mogą się zapalić gdy np podkręcimy na maksa głośność na komputerze ( co w moim i większości przypadków jest normą ) a gałka na wzmacniaczu jest ustawiona na 10% i muzyka ledwo co się sączy z głośników a wskaźnik pokazuje przester i ile w tym prawdy ?
Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie . A tak po za tym to zrobiłem już dwa te układy tylko czekam na przesyłkę z scalakami :) .

Portret użytkownika mirley

Re: Wzkaźnik Głośności

Wskaźnik wysterowania napewno nie powinien się znajdowac na wyjściu wzmacniacza.... jeśli jest osobny wzmacniacz mocy a osobny np mikser to taki wskaźnik może być przed końcówką mocy (w zastosowaniach estradowych można takie cos spotkać) W domowym wzmacniaczu osobiście nie umieścił bym takiego wzkaźnika wystaerowania na wyjściu, bo w sumie będzie pokazywał moc chwilową na wyjściu.... Na wyjściu można by dac wskaźnik mocy średniej....

Co do ustawienia głośności to ustawienie na komputerze na 100% nie jest dobrym pomysłem, amplituda jest wtedy za duża dla typowego przedwzmacniacza, tak 85-95% to max

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika trucko

Jeśli chodzi o tą głośność z

Jeśli chodzi o tą głośność z komputera ( czy z innego źródła ) to miałem na myśli to że wskaźnik będzie działał niezależnie od ustawienia gałki potencjometru na wzmacniaczu tylko od ustawienia głośności na źródle a ja przykładowo ustawie sobie na kompie te 80%-90% a resztę reguluje gałką i w tym wypadku wskaźnik jest według mnie jedynie dyskotekowym bajerem . Moim zdaniem aby ten wskaźnik był wskaźnikiem ilość zapalanych diod powinna się zmieniać wraz z poziomem głośności na wyjściu , czyli można by go podłączyć do wyjścia przedwzmacniacza . No chyba że ktoś ustawi sobie gałkę na wzmacniaczu na np 90% a resztę reguluje na źródle , to taki wariant jest jak najbardziej odpowiedni do tego wskaźnika , ale nie wydaje mi się aby ktoś to praktykował bo przy takim ustawieniu słychać szumy w głośnikach ( przy słabym sygnale wejściowym ) .

W poniedziałek odpalam ten wskaźnik i będę go testował , a co do mojego wzmacniacza to zbudowałem końcówkę 2x100W na 8xKD503 ( niby estradowa ) i do tego prościutki przedwzmacniacz na bc547 z regulacją basu , sopranu i głośności .
Mam nadzieje że nie uszkodzę tych scalaków bo sporo mnie kosztowały :) .

Portret użytkownika mirley

Re: Wskaźnik wysterowania

Wskaźnik wysterowania jak sama nazwa wskazuje ma służyć do sprawdzania wysterowania/przesterowania danego stopnia..... Przedwzmacniacz lub końcówki mocy.... montuje się go na wejściu układu ktorego przesterowanie chcesz badać. Jesli masz złożony cały wzmacniacz z przedwzmacniaczem w jednej obudowie to powinien on byc tak zrobiony aby wykręcenie przedwzmacniacza na full nie powodowało zbyt dużego sygnału na wejściu końcówki mocy. W takiej sytuacji (najbardziej typowej) stosuje się wskaźnik na wejściu przedwzmacniacza bo to jedyne miejsce gdzie sygnal dochodzi z zewnątrz i może być zbyt duży dla przedwzmacniacza... Jeśli więc taki wskaźnik pokazuje na wejściu sygnał ok to dobrze zrobiony wzmacniacz będzie działał dobrze nie zaleznie od ustawień głośności przedwzmacniacza..... Wiadomo że przy zastosowaniu do komputera wiesz dokładnie co podłączasz do wejścia wzmacniacza i ten poziom głosu się raczej nie zmienia. pozostaje więc zastanowić się czy wogóle taki wskaźnik ma sens w tym przypadku, poza sprawdzeniem obecności sygnału wejściowego, co czasem się przydaje....

Zastosowanie wskaźnika miedzy przedwzmacniaczem a końcówką mocy widzę sens tylko wtedy jak końcówka mocy to osobny układ do którego mogą być podłączane różne przedwzmacniacze, sygnał może być wtedy różny i warto wiedzieć czy nie jest za duży dla końcówki mocy, co mogło by spowodowac jej uszkodzenie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika barteksto

Co podłączyć pod GP1 , GP2 , GP3

Witam, zrobiłem sobie wzmacniacz i chciałbym do niego dołączyć ten właśnie wskaźnik. I oto moje właśnie pytanie co mam podłączyć pod GP1 GP2 GP3? Według mnie to pod GP1 -sygnał GP2-zasilanie i pod GP3 właśnie nie wiem co.
Czy dobrze myśle i co podłączyć pd GP3?

Portret użytkownika EDC

Odp. Co podłączyć pod GP1 , GP2 , GP3

GP3 to zworka. Przeczytasz pod schematem:

Quote:
Zworka GP3 umożliwia wybranie trybu pracy układu. Gdy zworka ta jest rozwarta układ pracuje w trybie punktowym (świeci tylko jedna dioda skojarzona z najwyższym progiem, przekroczonym przez napięcie wejściowe). Zwarcie zworki przełącza układ w tryb linijki świetlnej - świecą wszystkie diody skojarzone z progami przekroczonymi przez napięcie wejściowe.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika michbink

czy zamiast rezystora 200k moge zastosowac 220k

Tak jak w temacie chce sie dowiedziec czy zamiast 200kmoge zastosowac 220k

Portret użytkownika mirley

Re: Wskaźnik

Wzmacnianie układu zmieni sie jak dasz inny rezystor.... Zastosuj 2x100k w szeregu

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika bartix823

Zrobiłem wskaźnik i tak ''średnio'' działa

Witam zrobiłem ten oto wskaźnik i mam problem z jego zasilaniem. Posiadam zasilacz który ma regulacje od 0V-12V
Wskaźnik działa mi jedynie wtedy gdy ustawie na tym zasilaczu dokładnie 4,40V wtedy wszystko działa jak potrzeba , lecz gdy ustawie na tym zasilaczu 12V to migają mi tylko cztery pierwsze diody. Sprawdzałem na innych zasilaczach i jest tak samo. I mój drugi problem z nim to , jak chce go podłączyć pod transformator to kompletnie już nie działa
tzn. przez chwile zapalają mi się wszystkie diody a potem gasną i nic. Wszystko podłączam tak jak należy , i wszystko też dobrze umieściłem na płytce. Co może być tego przyczyną.

Portret użytkownika Gosc1

Quote: jak chce go podłączyć

Quote:
jak chce go podłączyć pod transformator to kompletnie już nie działa

A podłączyłeś zasilanie bezpośrednio z trafo czy juz po wyprostowaniu??

Portret użytkownika bartix823

opowiedź gosc1

Zasilanie podłączyłem po wyprostowaniu , dodam że pod ten sam transformator mam podłączony mój wzmacniacz (dlatego może nie chce działać) bo przy osobnym zasilaniu wszystko działa dobrze.

Portret użytkownika gosc1

Sproboj podłączyć sam

Sproboj podłączyć sam wskaźnik bez wzmacniacza moze

A ja mam pytanie. Bo jak podłączam go do wyjścia przedwzmacniacza to wogole nie reaguje na nic
Natomiast jak zamiast sygnału podłączę generator pradu przemiennego, ustawie powiedzmy 1000Hz to pieknie reaguje na zmianę amplitudy
Dlaczego tak moze byc?

Portret użytkownika mirley

Re: Wzkaźnik wysterowania

Może zbyt mała amplituda sygnału. Wlutowałeś może R1 i R2 czy masz zworke na R1 a r2 nie zamontowany?

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika joker

ilość LED na jednym wyjściu

Witam,
chciałbym się zapytać czy istnieje możliwość obciążenia wyjść układu LM3915/16 większą ilością diód, np po 4niebieskie LEDy podłączone równolegle?

Portret użytkownika mirley

Re: Diody

Równolegle raczej napewno nie.... ja bym dał 4 diody w szeregu i zwiekszył npięcie zasilania samych diod. np diody podłączył na 20V a sam układ wskaxnika na 12 albo wszystko na 20V. Na wyjściu LM są tranzystory, które pracuja jako źródła pradowe (rysunek 14 w karcie katalogowej)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika michal123456

C1 i C2

Czy kondensatory C1 i C2 mogą być monolityczne na 50v z braku dostępności?

Portret użytkownika mirley

Re: Wzkaźnik

Tak moga być

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc2

Jak zwiększyć czułość

Witam jak w tytule jak zwiększyć czułość tego wskaźnika ,a mianowicie jakie elementy zmienić.

Portret użytkownika mirley

Re: Wsk

Spróbuj zwiększyć wartość R7

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika laik

Po podłączeniu układu pod

Po podłączeniu układu pod wyjście słuchawkowe laptopa niestety nic się nie dzieję, wydaję mi się, że dobrze wszystko polutowałem. Świecenie LEDów mogę wywołać jedynie dotykając palcem ścieżek przy wzmacniaczu operacyjnym. Czy wlutowanie rezystorów R1 i R2 może problem rozwiązać? Na razie mam zworkę i przerwę. Jaką wartość powinno mieć R2? Nigdzie w tekście nie mogę doczytać

Portret użytkownika mirley

Re: wskaźnik

Lutowanie R1-R2 nic nie rozwiąże na pewno... te elementy moga jedynie podzielić sygnał...

Sprawdź jeszcze raz wszystkie elementy, u mnie na sygnale z laptopa na bank do maksa było w stanie zaświecić. Używałem tych wskaźników we wzmacniaczu podłączonym do laptopa

Pooglądaj luty, czy wszedzie wszystko dokładnie oblewa nóżki elementów. Czy wzmacniacz jest TL082 a nie np TL081 itp. Wartości elementów sa bardzo wazne, wszystko jest tak jak na schemacie?

Jakie napięcie jest na wirtualnej masie SGND?

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika laik

wskaźnik

Na sztucznej masie mam 3,1V przy Vcc=20V. Na zasilaniu 12V także nie działało.
Wzmacniacz operacyjny to TL082CN

Portret użytkownika mirley

Re: wskaźnik

Trzeba zrobic kilka testow...

Wyjmij wzmacniacz z podstawki i w miejsce nóżki 7 podaj napięcie od 3.5V w górę, np za pomocą zasilacza regulowanego albo z potencjometru wpiętego między zasilania a masę. Trzeba się upewnić czy działa poprawnie sam LM,

Aha.... sprawdź 2 razy czy biegunowość diod D11-D14 jest dobra.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika goscadiczek

prostownik liniowy

Witam, mam pytanie jakie elementy musiałbym wymienić w układzie wejściowym, aby uzyskać napięcie wyjściowe w zakresie od 0 do 5V??

Portret użytkownika gosc098632

Witam, zlutowalem wskaźnik

Witam, zlutowalem wskaźnik jak należy, po podłączeniu do wzmacniacza potrzeba duzo czasu żeby "zaskoczył" i żeby pokazywał natężenie dźwięku, a niekiedy świeca 2 pierwsze diody i po dłuższym czasie gasną (po wyłączeniu muzyki). Sprawdziłem wszystkie połączenia i nic. Proszę o pomoc .