Detektor Tasiemki


Witam. Jestem tu świeży nie tylko na tej stronie, jak i wgle świeży w tej dziedzinie. Proszę zatem o wyrozumiałość :)

Chciałbym się poradzić tutejszych fachowców i weteranów w tej sprawie, a mianowicie !
Chciałbym krótko dowiedzieć się, co muszę wiedzieć, co potrzebuję do wykonania tego urządzenia.

Urządzenie jest samo w sobie prostą sprawą. Detektor tasiemki, który wykrywał by w biegu czy na danym obiekcie znajduję się owinięta tasiemka, czy też nie, gdyby zaistniała sytuacja iż by jej zabrakło na obiekcie, sygnalizowała by to przez głośniczek jakimś alarmem.

Wpadłem na ten pomysł, bo chciałbym go wykorzystać w pewnej sprawie i umilić sobie życie jak każdy z nas w dzisiejszych czasach :)

Zatem pytam, czy jestem wstanie to zrobić będąc póki co zielonym w tych sprawach, jedyne co w miarę znam to programowanie, jednak urządzeń dotąd nie programowałem, a chciałbym bardzo zacząć.
Czego potrzebuję ?
I jak zabrać się do pracy przy tym ? -.^ Dodam że obiekt jest nie wielki, wielkością przypomina brzeszczot od piłki ręcznej takiej najzwyklejszej do metalu czy drewna ; p
Portret użytkownika EDC

re. Detektor Tasiemki

Kolega tajemniczy..ale nie napisał czy tasiemka jest metalowa i można ją wykryć poprzez indukcyjność czy jakas którą trzeba wykryć optycznie. Czy "obiekty" przesuwają się po taśmie produkcyjnej czy ma wykrywać zbliżony do "obiektu". Tajemnica tajemnicą ale wróżyć nikt nie będzie.. wtedy nie licz na odpowiedź.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Trunks22

Tajemniczy, nie tajemniczy

Tajemniczy, nie tajemniczy zatem uzupełnię swoją wypowiedź odpowiadając ....

Porusza się po linii produkcyjnej - taśmie produkcyjnej rolki aluminiowe, na środku jest zaklejona tzw. klipsem jest to (naklejka papierowa) można by powiedzieć: )

Czasami zdarza się że tzw. klipsiarka nie zaklipsuje jednej rolki, ta znowu jadąc po taśmie - odcinek jaki pokonuje ok . 1,5metra wpada do buforu w którym przenoszona jest na kolejny taśmociąg. Jednak, nieklipsowana rolka rozwija się i wpadając do buforu blokuje pozostałe i zbierają się na taśmie produkcyjnej i wyłącza po chwili maszynę, z reguły po 3-6 rolek ... dosyć upierdliwe i chciałbym sam osobiście jakoś sobie udogodnić pracę w tym miejscu :P oraz zaoszczędzić czasu jak i odpadu .

Proszę wybaczyć za tą całą tajemniczość : P

Portret użytkownika EDC

Detektor tasiemki

Chyba najlepiej zrobić to na czujnikach przeznaczonych dla automatyki przemysłowej.
Dwa takie bym zastosował. Jeden czujnik da sygnał gdy przed nim będzie przejeżdżać rolka (np. przecinając wiązkę) i dopiero wtedy drugi optyczny - odbiciowy szukałby nalepki. Zasilanie z maszyny i można nawet pomyśleć nad automatycznym usuwaniem takiej rolki z taśmy (często sa zdmuchiwane powietrzem). Tu link do pierwszej odpowiedzi z Googli Link- czujniki odbiciowe pdf. Można szukać tańszych, lepszych itd..

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Trunks22

małe a cieszy ; d Dzięki

małe a cieszy ; d
Dzięki wielkie ^^ : )

Portret użytkownika Trunks22

W sumie jeszcze jeden

W sumie jeszcze jeden problejm, na czujnikach optycznych -> posiadam takie na maszynie, lecz służą jedynie do wykrywania rolki, nie do tasiemki :P
Problem tkwi w tym, że te czujniki są na miarę małe i nie zawsze rolka ląduje idealnie na taśmę, każde przesunięcie i zwalać może mi każdą rolkę wówczas -.^ gdyby owe urządzenie robił ;p

Portret użytkownika EDC

Detektor tasiemki

Trudno coś podpowiedzieć nie widzac maszyny, ale jeśli masz tam czujnik który wykrywa rolkę (np.do zliczania) i jest możliwość by zamontować tam czujnik optyczny, to można by sygnał tego pierwszego "podkraść" i koszty maleją. Szeregowo łącząc warunki: rolka->brak tasiemki = alarm można nawet najprostszy alarm na przekaźniku z podtrzymaniem włączyć. Dopiero po skasowaniu podtrzymania przez operatora przestałby sygnalizować.

-

BARTek
Moja strona