ATmega8 + TDA7313 prośba o pomoc przy napisaniu programu


Witam. Chciałbym wykonać cyfrowy przedwzmacniacz na układzie TDA7313 sterowanym za pomocą mikrokontrolera ATmega8. Chciałbym prosić o pomoc w zaprogramowaniu mikrokontrolera tak, aby mógł sterować układem TDA7313. Poniżej opisuję, jak to ma wszystko działać.
A więc tak: w moim projekcie będą dwa przyciski: jeden od funkcji menu, drugi od funkcji mute oraz impulsator od radia samochodowego Audi Chorus z chowaną gałką. Będzie on zmieniał wartości poszczególnych parametrów oraz dzięki wciskanej gałce będzie on włączać cały wzmacniacz. Wykorzystam wyświetlacz 16 x 2. Podczas pracy wzmacniacza chciałbym, aby wyświetlacz działał jako wskaźnik wysterowania. Po wciśnięciu przycisku "menu" chciałbym przełączać się między parametrami (kolejno): niskie, wysokie, balans, fader, loud, selektor wejść. Regulacja głośności impulsatorem tylko wtedy, gdy wyświetlacz pracuje jako wskaźnik wysterowania. Przyciskiem "mute" chciałbym szybko wyciszyć wzmacniacz.
I tak właśnie ma to w moim projekcie wyglądać. Wasza pomoc byłaby dla mnie bardzo istotna, nawet zacząłem prace nad kodem zródłowym.
Schemat załączę później.
Pozdrawiam.
Portret użytkownika EDC

Odp. ATmega i TDA7313

Projektując "coś takiego" nie zamykaj się :P Zostaw dostęp do portu szeregowego i zewnętrznego przerwania. Zawsze wtedy można będzie dodać sterowanie pilotem albo komóreczką przez BT :D
Pomyślałem że dwuwierszowy wyświetlacz ładnie bedzie wyglądał z bargrafem w dolnej linii ;) Samo sterowanie tym układem nie jest skomplikowane. Więcej przemyśleń wymaga podejście do interfejsu użytkownika. Pokręcanie powinno przynosić natychmiastowy efekt, ale zapis do eeprom powinien następować dopiero opuszczając dany ekran by nie powtórzyć błędu konstruktorów Chorusa ;)
Najładniejszy bargraf jaki widziałem dotąd miałem w radiu Sony CDX-MP80 i taki chce oprogramować. Może będą potrzebne dwa zestawy znaków użytkownika - a może nie. zależy jak ma wyglądaĆ ten miernik wysterowania ;)
Nie interesowałem się tym nigdy ale widzialem że próbkowanie sygnału może wymagać mocy obliczeniowej :P więc chyba musisz przewidzieć zewnętrzny rezonator kwarcowy.
Co ciekawe widziałem projekty gdzie Mega8 "chodziła" na kwarcu 23MHz albo na generatorze 30MHz :D

PS. Przypadkiem widziałem Twój schemat na innym portalu. Nie łączy się AVCC z AREF.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Motorpal

ATmega i TDA7313

Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że wskaźnik wysterowania na razie opuszczę, ponieważ chciałbym się skupić na napisaniu programu do obsługi TDA i mam kilka pytań:

1. Jeśli konfiguruję port/pin pod wyświetlacz, to konfiguruję jako Output, a jeśli pod przyciski i pod impulsator to Input, tak?

2. Jak skonfigurować licznik (timer) i w jakim celu robi się to?

3. Jak zamiast funkcji ATTENUATION RF, LF, RR, LR zrobić funkcję balans/fader?

Jak już dostanę odpowiedź, to będę dalej próbować pisać program i jak coś, to go zamieszczę. Pozdrawiam.

Portret użytkownika EDC

Odp.ATmega i TDA7313

Powiem Ci Kolego tak.. poświęciłem dziś dwie godzinki na małe rozpoznanie i jestem w posiadaniu gotowego programu i nawet wsadu do sterowania Tym Twoim cackiem :D
Nie chwaliłem się bo soft jest, moim zdaniem, wysoce niezoptymalizowany i zajmuje 94% procka. Oferuje za to sterowanie z pilota i przycisków :) Nie ma tam miejsca na miernik wysterowania bo wiele instrukcji się powtarza.
Nie jest też obsługiwany przez impulsator, jak chciałeś..
Jest to jednak jakaś baza porównawcza ktorą można wykorzystać. Zdobyłem go na węgierskim forum które nawet google.translate kaleczy :F
Jeśli chcesz się przyjrzeć to napisz do mnie (nie wiem po prostu czy mogę tutaj cudzy kod zamieścić)
Mogę to napisać lepiej ale nie wiem jak będę stał z czasem więc to może potrwać.

Gdyby ktoś chciał się jednak zmierzyć z tym bardzo fajnym forum to proszę >LINK<
(logowałem się przez google bo nie chciałem po węgiersku wypełniać ankiety, a bez tego nie chodzi wyszukiwarka i ściąganie plików)

Tak w ogóle to jeśli zadajesz powyższe pytania to znaczy że naprawde zaczynasz. Poszukaj książki Marcina Wiązania, od razu polskiego Helpa do BASCOM i cyklu poradników Bascom College z ElektronikiDlaWszystkich Zbigniewa Raabe`a, a newet Oślej Łączki :)

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Motorpal

ATmega i TDA7313

Myślę, że lepiej dmuchać na zimne i nie zamieszczać cudzych kodów. Czekam na odpowiedzi na moje powyższe pytania. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Motorpal

Do kolegi EDC

Zamieszczam link do schematu mojego projektu o który prosiłeś:
http://fotki.lighting-gallery.pl/images/GrzegORZ7/2014-09-12/167192.jpeg

Portret użytkownika EDC

Odp.Przedwzmacniacz..

Ten schemat już w sieci widziałem. Chyba na ElPortalu - nie pamiętam. Dziwne że nie zwrócili Ci uwagi że nie łączy się AREF z zasilaniem układu. Tam pisałeś że zrobisz to w jakimś edytorze schematów..
Zabierasz się do tego jak pies do jeża :P Jest piątek, kup sobie chipsy, usiądź na trzy godzinki i zobacz kurs Mirka36 dotyczący Eagle na YouTube. Jak zrobisz schemat edytowalny (który będziesz mógł poprawiać) to będzie widać jakiś postęp :P

Ja tymczasem buduję dziś zdalny sensor temmperatury na RMF12B bo w końcu przyszła na niego pora :P
Potem robimy pilota do helikoptera! Mam uszkodzona "aparaturę" bo tak się to fachowo nazywa, do zdalnego sterowania więc wykorzystamy to jako baze ( ma joysticki :D ).

..albo złóż to jakoś w całość tak by można było to zaprogramować, żebym niepotrzebnie nie siedział nad progiem :P

Miłego dnia

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika gosc

Przedwzmacniacz..

Tak, tak, był na elportalu, faktycznie, tam pytałem o poprawność schematu. Schemat był opracowany w eagle, płytka też, nawet już dawno ją wytrawiłem i polutowałem elementy (kilku brakuje, ale to nic). Niestety, komputer mi padł, dobrze, że miałem papierową wersję schematu. Dlatego dałem taką.
Dziękuję, nawzajem i pozdrawiam.

Portret użytkownika Motorpal

Odpowiedź jest powyżej.

Zapomniałem się zalogować, moja odpowiedź jest powyżej jako "gość". Przepraszam za motłoch!.

Portret użytkownika Motorpal

Do kolegi EDC

Ile życzysz sobie za napisanie programu do mojego cacka?
Pozdrawiam i życzę miłej nocy :).

Portret użytkownika EDC

Program do przedwzmacniacza

Nie handlujemy tutaj :)
Ja chcesz napis zna maila. Znajdziesz w programie ArrayEnigma :D
Ja już pomału zacznę pisac bo stację meteo dziś zrobiłem :D Postaram się zamieścić artykuł.

Miłego dnia.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika gosc

Program do przedwzmacniacza

Niestety, mam zepsuty komputer, a z internetu korzystam za pomocą telefonu :(. Jeśli masz konto na elektrodzie, to napisz do mnie, mam taki sam nick jak tu.

Portret użytkownika Motorpal

Odpowiedź jest powyżej.

Przepraszam, tym razem niespodziewanie moja sesja wygasła i dałem odpowiedź jako niezalogowany. Jeszcze raz przepraszam.

Portret użytkownika gosc

TDA7313

Witam
Ma może któryś z kolegów napisany w Bascom działający kod do tego TDA7313 ?
Jeśli tak proszę o udostępnienie

Portret użytkownika EDC

Odp. TDA7313

Zrobiłem taki "tandem" jak się niczego akurat nie ustawia - bo ileż można krecić - to na wyświetlaczu pracuje jeden z dwóch VU meter`ów albo analizator widma. Do tego przy właczaniu na LCD taka animacja. Można to zobaczyć pod tym linkiem.
Program jest napisany na LCD 2x16 ale film kręcony jeszcze na płytce testowej (dlatego brak układu i I2C Error)
Podczas kręcenia filmu układ nie miał tez aktywnego filtru. W mega 328P zostało jeszcze sporo miejsca. Program jest typu "projekt" z osobnymi modułami i kodami przez to nie za bardzo do umieszczenia na stronie.

-

BARTek
Moja strona