Zegar Nixie nie odmierza czasu


Mam nadziej, że wybrałem dobry dział, jeśli nie, to proszę o przeniesienie.
Mój problem jest właśnie taki jak w temacie, znaczy mogę ustawić godzinę w zegarze, ustawić budzik, ale nic poza tym się nie dzieje. Zostawiłem go nawet włączonego na 20 jak wyszedłem do sklepu i nie przeskoczył ani o minutę. Neonówka (w moim przypadku lampa Z5670M ) mruga co 1 sekundę. Sprawdziłem już połączenia, polaryzację diody oraz brak zwarcia 5 i 6 nóżki pcf8583.
Wie ktoś może co jeszcze może być problemem? (kwarc mam, ale nie ma na nim opisu, a nie za bardzo wiem jak sprawdzić)
Portret użytkownika EDC

Odp.Zegar Nixie nie odmierza czasu

Mam inny zegar na tym PCF8583 i wykorzystuję w nim te wyprowadzenie INT które tu jest wolne ale może Ci pomóc.
Jeśli PCF8583 żyje, w sensie że ma poprawne zasilanie i ten kwarc to na tym pinie INT co sekundę pojawia się impuls masy. Możesz podłaczyć tam diodę LED przez opornik 1kOhm.
Dioda powinna migać. Sprawdziłem przed chwilą.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Wilk

Światło jest bardzo słabe i

Światło jest bardzo słabe i ciągłe, zero mrugania (złączyłem pin z masą jak mówiłeś). Raczej nie wynika to z użytego próbnika (kawałek latarki nagłownej na 7 ledach ) bo sprawdziłem na drugim ledzie wyciągniętym z latarki i jeszcze miernikiem (wyszło ciągłe napięcie 0,28V) zatem, czy to wina kwarcu, chipu czy czegoś jeszcze?

Portret użytkownika EDC

Odp.Zegar Nixie nie odmierza czasu

Musisz uważniej czytać. Pojawia się tam impuls masy żeby więc go zauważyć trzeba diodę z jednej strony podłączyć przez rezystor do 5V. Jeśli diodę masz podłączoną do 5V przez rezystor to kontrolnie dotykasz jakiejś masy w urządzeniu i powinna się zaświecić.
Jeśli wiesz już że diodę masz sprawna i gotową do testu to przykładasz teraz zamiast do masy, to do tego pinu INT (pin 7). I tam powinna migać. Jeśli nie miga sprawdź jeszcze raz czy układ jest poprawnie podłaczony. Potem pozostaje mieć sprawdzony kwarc z zegarka (sa w tych komunijnych albo wielu innych urządzeniach z zegarem), albo inny PCF8583.

Na wszelki wypadek obrazek bo już tu ktoś inaczej patrzył na piny też w tym zegarze.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Wilk

Odp.Zegar Nixie nie odmierza czasu

Impulsu masy brak. Niestety mój komunijny zegarek dawno wyleciał na śmieci, a obecnego nie poświęcę. Połączenia sprawdziłem i powinny być dobre, zatem albo kwestia kwarcu, albo układu (prawdopodobnie czeka mnie wymiana obu, chyba, że któryś jest dużo bardziej podejrzany). Na wszelki wypadek dodam, że kwarc zachowuje się jak element przewodzący dla miernika (nie jestem pewien czy powinien), oraz, ze pamiętałem o kondensatorze między 4 i 8 nóżkę układu. Sprawdziłem jeszcze na wszelki wypadek zachowanie pozostałych pinów (po wyjęciu układu 8583) i tu spore zdziwienie (choć może bezpodstawne):
pin 1 i 2 przejście niezależnie od polaryzacji
pin 3 i 4 przejście gdy na 3 jest masa
pin 4 i 8 gdy na 8 jest masa przyłożona
(pomiar miernikiem z funkcją sprawdzania przejścia, na niezasilanym układzie) Mam nadzieję, ze w ten sposób nic się nie uszkodziło (chyba nie powinno). Osobiście postawiłbym na kwarc, bo wymiana układu byłaby stanowczo za prosta, ale jestem ciekaw opinii kogoś, kto się na tym zna.

Portret użytkownika EDC

Odp.Zegar Nixie nie odmierza czasu

Nawet sprawdziłem żeby nie teoretyzować - kwarc nie przewodzi - chyba masz więc winowajcę.

Miłego dnia

P.S. Mają je też zegarmistrzowie

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Wilk

Wymieniony kwarc

Kwarc wymieniłem i tym razem sprawdziłem 3 razy czy jest nieprzewodzący. Sprawdziłem też czy jest impuls masy na pinie 7, lecz nie ma go. Sprawdziłem połączenie z atmegą i też są w porządku, zatem albo 8583 jest też walnięty, albo ja czegoś nie widzę. Program wrzuciłem z pliku hex przy pomocy burnomata i przestawiłem fusebity jak trzeba, nadal jest dobrze (sprawdzone na wszelki wypadek).

Portret użytkownika EDC

Odp.Wymieniony kwarc

Teraz koniec żartów hahahaha :D Teraz masz obrazek.
Na pewno dioda powinna migać. Spróbuj wyciągnąć układ i sprawdzić tak "na boku". Ten kondensator tam wydaje się być ważny. Nie masz czasem za dużego? Pytam bo raz kupiłem 10 takich i mi procesor nie działał. Jak sprawdziłem to kupiłem 22nF zamiast 22pF i wyglądały tak samo :D

Miłego dnia.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Wilk

Dobra, mruga, ale wtedy, to

Dobra, mruga, ale wtedy, to znaczy, że gdzieś mam błąd w połączeniu, ale gdzie? Połączenia wokół chipu, oraz łączność z atmegą sprawdziłem miernikiem, więc to raczej nie o to chodzi. Sprawdziłem jeszcze kondensator między 4 i 8 nóżką (100nF), ale jest dobry. Znalazłem za to błąd w układzie, ale to nie była jego sprawka. Omyłkowo spiąłem 7 nóżkę atmegi z 21 zamiast 20. Niestety dalej nie odmierza czasu

Portret użytkownika EDC

Odp.Zegar Nixie

No i gitara. Jeszcze chwila i zadziała :D Mam na dzieję że mruga też w układzie a nie tylko "na boku".
Po pierwsze bardzo dobrze ze znalazłeś błedne połaczenie bo nóżka 20 odpowiada za zasilanie całego PORTC. (nie będe wnikał że w Mega8 był bład i były połączone wewnętrznie te piny). Znaczy to jednak że nie używasz płytki dla tego układu. Błedów możesz więc mieć więcej. Linie SDA i SCL muszą być podciągnięte tymi rezystorami do VCC.
Co ciekawe gdyby użyć wbudowanego sprzętowego interfejsu używając "i2c_twi.lbx" podciąganie nie było by potrzebne.
Magistrala pracuje też na pewnej częstotliwości wzorowanej z predkości procesora. Popatrz na obrazki znów i sprawdź czy masz tak ustawione.

Trzecia rada. Sprawdzadzając połączenia sprawdzam nie tylko "przejścia". Jeśli dwa przewody obok siebie mają zwarcie to przejście do procesora też jest...Trzeba też sprawdzić miernikiem czy nie ma zwarć pomiędzy pinami, albo zwarć do masy.

Miłej zabawy

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Wilk

Akurat mruga wyłącznie na

Akurat mruga wyłącznie na boku, a w układzie już nie chce. Linie podpiąłem rezystorami i tu jest dobrze. Częstotliwość miałem wcześniej 1 MHz i to był właśnie błąd, ale już działa. Dzięki stokrotne, jesteś wielki.