88 bajtów do wysłania - jak to ugryźć?


Cześć! Byłem już chyba na końcu internetu, ale nic szczególnego co mogłoby mi pomóc czy nakierować nie znalazłem. Składam urządzenie, które składa się m.in. z multipleksowanych wyświetlaczy (+ do tego multipleksu podpięta jest klawiatura matrycowa) i baterii przekaźników. Nie mam jeszcze wybranego układu który będzie tym sterował. Myślałem nad Atmega128, ale w razie jakiś problemów wolałbym coś na podstawce, więc prawdopodobnie Atmega32 - ale to jeszcze luźna kwestia.
Na chwilę obecną mam to rozrysowane tak, że multipleks wyświetlaczy zajmuje 5 rejestrów i to jest raczej nie do zmiany, bo tylko w taki sposób jestem w stanie ogarnąć to na płytce (limit wielkości przez obudowę), ale do tego jest też 50 przekaźników. Jeśli zepnę wszystko ze sobą to wyjdzie mi 11 rejestrów przesuwnych (a z tego co się doszukałem 8 to max). W razi sposób mogę ugryźć to wszystko na jednym mikrokontrolerze? Rozbić to na dwie grupy i zrobić dwie linie SPI (o ile to możliwe)? Mógłby ktoś podrzucić jakiś pomysł? :)
Portret użytkownika mirley

Wiele wyjść

A próbowałeś expanderów na I2C? Np PCF8575 - każdy daje 16 bitów a możesz mieć 8 takich na jednej szynie co daje ci 128 pinów.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika kretman4

post

Nie stosowałem nigdy expanderów, wygląda to obiecująco. Jest możliwość wykorzystania rejestrów przez SPI a expanderów przez I2C? Przy okazji mógłbym zrobić różne odświeżanie dla nich

Portret użytkownika mirley

Re: wiele wyjść

Możesz uzywac jednoczesnie rejestrów po SPI i expanderów I2C. Tylko jak zaczniesz robić setki wyjść to może sie udac odpowiednio szybko przesyłać danych z mikrokontrolera po obu magistralach. Pamiętaj aby wykorzystywać sprzetowe SPI i sprzętowe I2C w mikrokontrolerach a nie podłączać do bele jakich pinów i używac programowych procedur

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.