Sterownik wysowania monitorka


Czesc Mirek! robie mechanike wyswoania monitorka 7cali i w nim sa 2 silniczki 9V jeden wysowa ze szczeliny wiec beda 2 wylacziki krancowe, 2 silniczek unosi przez zebatke monitorek z poziomu do pionu po wysunieciu ze szczeliny wiec najpraktyczniej bedzie zrobic steronik na procku, pytanie brzmi czy najprosciej bedzie uzyc przekaznikow do sterowania czy na tranzystorach ?silnik pracije +,- -,+ wiec trzeba by uzyc 4 wyjsc procka na jeden silnik czy masz jakis inny pomysl :)? pozatym monitorek musi sie wysunac po pojawienu sie np 5V na jedym z wejsci i zamknac po zniknieciu, 2 sprawa to zeby mozna bylo klikna mikrostykiem zeby go schowac reczni i po 2 klinieciu wysunac, wyglada na proste :) TINY13 odpada bo za malo wyjsc wiec na 2313 mysle ze wystarczylo by to zrobic, obecnie mam juz sownice dzialajaca dzis musze zrobic przeklanie i zawiasowanie pionizacji jestem w trakcie robiennia mechanizmu, w kupnym monitorkach chyba uzywaja w pionizacji potenziometru sprzezonego z przekladnia bo sa przyciki +, - zmieniajace krokowo kat nachylenia monitorka ja tego nie potrzebuje gdyz bedzie zawsze w jednym miejscu wystarcza 4 wylaczniki krancowe wiec potrzebne jest 6 wejsc sterujacyh.
P.s mysle ze na przekazniczkach bylo by najprosciej mam na 5V przekzniki wystarcza 2 wyjscia na jeden silnik i odpowiednio wyterowac raz jednym raz 2 a w spoczynku oba sa zwarte do masy wowczas silnik jest hamowany
Portret użytkownika mirley

Re: Monitorek

Najprościej jest użyć przekaźników w podłączeniu, praca i kierunek. Jeden przekaźnik z podwójnym stykiem steruje kierunkiem (zmienia polaryzację) a drugi przekaźnik włącza silnik. Lepszym rozwiązaniem jest chyba jednak zastosowanie tak zwanego mostka H z 4 tranzystorami, będzie mniej stuków i zakłóceń w działaniu a sterować też można za pomocą dwóch sygnałów jeśli się dobrze tranzystory podłączy (przynajmniej tak mi się wydaje). Tak czy inaczej nigdy takiego czegoś nie robiłem więc musisz poszukać w literaturze, układ z przekaźnikami robiłem przy "Podnoszeniu rusztu grilowego" (opis w projektach). Tam też znajdziesz oprogramowanie do mikrokontrolera, które możesz przerobić pod siebie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika MULTIMEN

OK dzieki przyjze sie,robilem

OK dzieki przyjze sie,robilem na przekazniku tak jak napisales ale bez sterownika obmyslilem ze mozna uzyc 2 przekaznikow ktore s spoczynku sa zwarte do masy a przy sterowaniu raz zalacza jeden zwierajac do +, a raz 2 trzeba tylko podlaczyc normalnie zwarte do masy, normalnie otwarte do + wspolne do koncowek silnika :)

-

MULTI