Miernik odległości by White


Witam,
chciałem zaprezentować moją wersję miernika długości udostępnionego przez Mirleya. Króciutki wstęp bo i tak nie ma zbytnio nic do pisania całość poza kwestiami mechanicznymi pozostaje wg. projektu Mirka.

1.Cześć mechaniczna to kółko z tworzywa o średnicy 97[mm] i 18 otworami w środku.
2.Obudowa troszkę duża ale po ostatnich projektach odechciało mi się miniaturyzacji.
3.Do dopieszczenia pozostało mi tylko drugi raz pomalować rączkę i miejsce klejenia przycisku "mierz" który jest na rączce.Wydrukowane obudowy też nie są kompletne gdyż będę miał laminowane ale nie wiem kiedy więc chwilowo są takie.
4.Mam mało czasu więc cały czas testuje pomiar ale z tego co mogę powiedzieć już to na odcinku 10[m] układ powodował błąd w granicy 1-3[cm].Realizując dwa razy ten sam pomiar na odcinku 50[m] pomiar różnił się 4cm co jak wiadomo mogło wynikać z drogi jaką przejeżdżało.(Postaram się zrobić jak najbardziej dokładny pomiar w weekend).
Cały czas mam tylko problem z ustawieniem odpowiednio fuse bitów aby aktualizować mierzoną odległość podczas trwania pomiaru a nie tylko jak to jest w tej chwili po zatrzymaniu lub puszczeniu przycisku.
Nie mam za dużo czasu więc chwilowo daje z tym spokój.

EDIT:
Jeżeli chodzi o testy.Cały czas pomiar waha się w granicy 4cm.Przy pomiarach wynik oscylował w tych granicach co zależy od ilości dziur jakie są zrobione i pewnie od tego że koło w obwodzie różni się 1[mm] od podanego w parametrach programu hehe.Ale jak na miernik odległości wykonany domowym sposobem za cenę która nie przekroczyła 30zł wydaje mi się że nie jest źle i nie można spodziewać się cudów tym bardziej że jest to miernik odległości a nie centymetrówka.Wykonywane pomiary nie będą wymagały aż takiej wielkiej dokładności.

Z kwestii wstępu to na tyle, jeżeli kogoś nurtują pytania lub chciał by coś powiedzieć komentujcie.

Zdjęcia:








pozdrawiam




Portret użytkownika mirley

Re: Miernik

Bardzo zgrabną konstrukcję wykonałeś.... Co do tej aktualizacji pomiaru to teraz zauważyłem że twoje kółko jest mniejsze niż mi sie wydawało co jeszcze pogarsza sprawę odświeżania wyników. Małe kółko i dużo otworów powoduje bardzo dużą częstotliwość impulsów, a program od pewnej częstości poprostu nie wyświetla aby mógł sobie spokojnie odliczać impulsy. Większe koło daje mniejszą prędkość obrotową a co za tym idzie mniejszą częstość impulsów. Dlatego ja mogę sobie iść szybciej od Ciebie :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika White

Miernik odległości.

Ok, to już nie jest takie ważne czy pomiar będzie na końcu aktualizowany czy nie.Bardziej martwi mnie rzecz że pomiary różnią się przy rożnych prędkościach zauważyłem że przy pewnej prędkości błąd pomiary był <1[cm]ustawiłem dwie ścianki na odległości 1[m] i jechałem od ścianki do ścianki z różnymi prędkościami na końcu dodawałem +2R i wynik przy pewnej prędkości wynosił 1[m]Potem w zależności od prędkości wahało się kilka cm.Ja jestem tego świadomy że pomiar będzie zawsze zależał od prędkości z jaką będę się poruszał ale czy jest jescze jakaś możlwiość zeby to ustawić wyregulować aby w granicach normalnego chodu wynik był dobry.Tak aby zbliżyć się jak najbardziej do prawidłowego wyniku i żeby to było w miarę stale.Jeżeli chodzi o fuse bity to już wiem i raczej od początku miałem prawie dobrze.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika mirley

Re: Miernik

Na odległości 1m nie ma to sensu testować bo nigdy nie będzie takiego samego wyniku, rez dziura ułoży się centralnie na fototranzystorach a raz nie i to wygeneruje błąd niezależny od szybkości jazdy. Błąd nie powinien zależeć od szybkości jazdy, aż do przekroczenia maksymalnej częstotliwości występowanych przerwań. Jeśli zależy od szybkości jazdy to układ gdzieś gubi impulsy. Moze to być wynikiem np złego zamontowania fototranzystorów. Układ testuj na odcinku większym, 10-20m i porównuj wyniki dla szybkiego jechania i bardzo wolnego, nie powinny się różnić o więcej niż 1-2 impulsy (1-2 odcinki wyrażone stałą koła). Nie używaj przy testach 2R bo jest to całkowicie orientacyjna funkcja i nie posiada żadnej sensownej dokładności (dodaje około 2 promienie)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika White

Takie dokładne pomiary

Takie dokładne pomiary robiłem na odcinku 10 i 50 m.z tym metrem to sprawdzalem po zmianie fusów więc spokojnie.fototranz. Są tak wsadzone że nie ma szans żeby były krzyżywo lub się ruszaly.dzisiaj sprawdze jeszcze raz dokładnie na tych długich odcinkach by mieć pewność że nie zależy od prędkości.czy jest możliwość w razie czego jakąś regulacja parametrami.zrobię dzisiaj więcej testów i zobaczę.a co do tego 2r to specjalnie dodawałem i się w miarę zgadza bo u mnie dodaje niecałe 5cm czyli tyle ile wynosi promień.jak by co będę pisał.Sorki za błędy jak by co pisze z koma bo w jestem w robocie.

Edit:Dodałem komentarz do opisu.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)