Subwoofer aktywny na STX GDN 22/140/8 SCX by White


Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do przeczytania realizacji mojego projektu.
Otóż chciałem się pochwalić najnowszym projektem którego budowa od początku czyli od pierwszych rysunków aż do ostatecznego włączenia zajęła mi dokładnie miesiąc.A jest nim subwoofer aktywny. Przyznaję że jest to pierwsza konstrukcja tego typu stworzona prze mnie ale od początku i po kolei jak to było.

Autorem i projektantem elektroniki użytego mostka TDA jest Irek ze strony DIY audio.

1.Założenia

Miał być to subwoofer który zastąpi mój stary mało wydajny subwoofer od starego kina domowego redstar. Miał być ponad to głownie do muzyki ale przy filmie też miał się sprawdzić.Drugą podstawową cechą miała być jego cena czy się udało okaże się za chwile.
Porównanie:
forum

2.Początki

Początkiem było wybranie czy będzie on aktywny czy pasywny...?Wybór padł oczywiście albo i nie oczywiście na aktywny ze względu ze nie posiadam żadnego mocniejszego wzmacniacza. Znalazłem jeden znany bardzo znany projekt wzmacniacza i na tym przystałem.Następnie zaczęły się rysunki wizualizacje no chociażby tak dla samego siebie.

3.Elektronika

Elektronika która siedzi w tym potworze to znany wszystkim bardzo dobrze mostek TDA 7294 o mocy ok.200W z pomiarów wynika że jest to ok 170-180W przy zasilaniu trafem 2X24V 200VA.Elektronikę od samego początku aż do samego końca wykonałem sam jak wszystko zresztą co podlega elektronice. Nie powiem układy te są bardzo wrażliwe i przyznaje uszkodziłem kilka egzemplarzy przez głupotę ale mówi się trudno.
Jak wspomniałem układ zasilany trafem toroidalnym 2X24V 200VA oraz filtrowany kondami 2 X 4700uF do suba wystarczy. Całość zamontowana na panelu z blachy ocynkowanej pomalowanej na czarno.Kostki TDA zamontowałem na radiatorze o wymiarach wysokość 3.5[cm]szerokość 10,5 ]cm]długość 19,5 [cm], dodatkowo zamontowałem wentylator który wyłącza się razem z funkcją auto off która wyłącza subwoofer gdy na wejściu nie ma sygnału przez 4 min.

Ważniejsze cechy układu elektronicznego:
- Regulacja wzmocnienia
- Regulowany filtr dolnoprzepustowy (80-150Hz) z możliwością
wyłączenia (praca pełno-pasmowa)
- Przełącznik fazy (0-180 stopni)
- Filtr subsonic(pasywny 3-rzędu 19,25,33Hz do wyboru)
- Auto-włączenie/ wyłączenie zw yłącznikiem tej funkcji (tryb ON/AUTO)
- Wejście niskopoziomowe (czułość ok.150mV)
- Wejście wysoko-poziomowe (różnicowe, czułość ok.1,5V)
- Układy cichego włączania/ wyłączania.

4. Przetwornik

Rzecz najważniejsza a na pewno jedna z bardziej ważnych to przetwornik zastosowałem tutaj również znana firmę STX która cieszy się dobrą opinią pod względem cena/jakość a głośnik z rodziny GDN 22/140/8 SCX cieszy się jedną z najlepszych opinii.Moc którą dysponuje to RMS 140W.

5. Obudowa

Jak przystało na subwoofer domowej roboty niskim kosztem zastosowałem obudowę typu Bass-reflex.Wykonana została z płyty wiórowej o grubości 19[mm].
Obudowa jest dwukomorowa bo taka sobie wymyśliłem. Komora głośnikowa ma ok.32L pojemności.Elektronika znajduję się w komorze nr.2 chłodzona wiatraczkiem 8X8cm.
Całkowite wymiary obudowy to 353X400X400[mm](sz,w,gł).
Tunel bass-reflex zakupiony razem z głośnikiem w STX dla potrzebnego zestrojenia które u mnie wyniosło 37Hz potrzebowałem dwa tunele.Przy budowie obudowy pomagał mi szwagier stolarz gdy miał chwile to wskakiwał doradzał i pomagał skręcać bo jak dla mnie technika elektronika studenta PP zabawa z drewnem była totalnym brakiem doświadczenia. Obudowa miała być fornirowana ale....cena forniru i jego dostępność w mojej okolicy zmusiła mnie do zakupu okleiny drewno podobnej .No mówi się trudno skoro budżetowy to trzeba pójść na jakieś kompromisy. Wyszło to jak wyszło są małe wpadki ale nie jest to łatwa sprawa ja robiłem to pierwszy raz szwagier stolarz tez nigdy z okleiną się nie bawił.Był mały problem z przyklejeniem w okolicy blachy gdyż nie mogłem jej odkręcić już.W przegrodzie z elektroniką jest trochę bałagan ale zanim zamknąłem zrobiłem porządek ale nie miałem czasu na fotki.

6. Odsłuch
Hm... co mogę powiedzieć o odsłuchu \...głośnik ma kopa,czuć to schodzi dosyć nisko ale szału nie robi w porównaniu z głośnikiem za >200zł
Dźwięk wydobywający z tego suba naprawdę czuć na ciele oraz na wszystkim co wpada w rezonans.

7. Podsumowanie

Miał być sub budżetowy, jestem z niego bardzo zadowolony.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie a w szczególności Mirka jeżeli macie jakieś pytania komentarze pytajcie śmiało odpowiem na wszytko.
Marcin.P




Portret użytkownika mirley

Re: Subwoofer

Muszę przyznać że wykonanie jest bardzo dobre... napewno jeszcze będę miał pytania jak dokładnie przeczytam opis.... narazie troszkę czasu nie ma bo praca nie pozwala siedzieć przed kompem.

Ps. Bardzo dobre opracowanie... niech inni sie wzorują...

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika serv_

Subwoofer

Projekt ciekawy i dobrze wykonany od strony elektronicznej ale:

-estetyka obudowy pozostawia troszkę do życzenia, ale zdają sobie sprawę, że nie masz dostępu do porządnych narzędzi, więc potraktuj to jako zachętę do większej precyzji pracy z pilnikiem :)
-głośniki niskotonowe czy szerokopasmowe produkcji STX czy Alphard zdecydowanie nie są godne polecenia ze względu na straszne odchyłki parametrów od tych, które przedstawiają producenci. Dla porównania polecę firmę Eminence - co prawda przykładowy głośnik Delta 15 może kosztować 350zł, a Alphard 150, ale różnica jest - i w brzmieniu i w trwałości materiałów.

To tak dla dalszej adopcji projektu.

Ponadto mam pytania:
-czy obudowę porządnie uszczelniłeś?
-czy elektronika od głośnika jest SZCZELNIE oddzielona?
-czy ograniczałeś moc wzmacniacza? Z tego co opisujesz, wzmacniacz może osiągać moc 200W, a Ty zastosowałeś transformator 200VA - mogą się pojawiać strasznie duże spadki napięcia już na zasilaczu.
no i kwestia głośnika.. 200W na 120W RMS? To troszkę duże ryzyko spalenia cewki głośnika. Na Twoim miejscu zabezpieczyłbym go jeszcze zwykłym bezpiecznikiem.
Pozdrawiam!

-

-Mamo, zrób mi kanapkę.
-Sam sobie zrób.
-SUDO Mamo, zrób mi kanapkę.
-OK.

Portret użytkownika White

Subwoofer

Quote:
-estetyka obudowy pozostawia troszkę do życzenia, ale zdają sobie sprawę, że nie masz dostępu do porządnych narzędzi, więc potraktuj to jako zachętę do większej precyzji pracy z pilnikiem :)

Nie wiem o co ci dokładnie chodzi?Jak dla mnie jedyna niedoróbka wizualna to obklejanie obudowy reszta jest jak najbardziej ok. Muszę cię zaskoczyć bo dostęp miałem do dosyć wielu narzędzi ale nie koniecznie miałem mnóstwo czasu na zabawę z tym.

Quote:
-głośniki niskotonowe czy szerokopasmowe produkcji STX czy Alphard zdecydowanie nie są godne polecenia ze względu na straszne odchyłki parametrów od tych, które przedstawiają producenci.

Nie taka to calkiem prawda.
Jeżeli chodzi o zawyżanie parametrów to trochę się zgodzę ale jest to wynikiem tylko tego ze każdy producent dokonuje pomiarów w warunkach niemalże idealnych.Dla konstrukcji nisko budżetowych jest to głośnik najlepszy w swojej klasie.Zajrzyj proszę na pierwszą lepszą stronę DIY audio a zobaczysz że jest to jeden z najbardziej popularnych głośników o bardzo dobrych parametrach w stosunku do ceny(nie mówię tutaj o alpierdzie).Oczywiście ze mogłem wpakować tam głośnik za 200-300Zł ale nie takie było moje założenie odsyłam do pkt.1 opisu. Poza tym firma którą podałeś nic mi jakoś nie mówi.

Quote:
czy obudowę porządnie uszczelniłeś?

Bardzo dobrze.Wszystko na wkręty konfirmaty jak widać na zdjęciu plus klej wodoodporny do drewna od środka silikon bezbarwny.Nie widać na zdjęciach bo było robione na końcu.

Quote:
-czy elektronika od głośnika jest SZCZELNIE oddzielona?

Równie szczelna jak całą reszta.
Quote:

czy ograniczałeś moc wzmacniacza? Z tego co opisujesz, wzmacniacz może osiągać moc 200W, a Ty zastosowałeś transformator 200VA - mogą się pojawiać strasznie duże spadki napięcia już na zasilaczu.
no i kwestia głośnika.. 200W na 120W RMS? To troszkę duże ryzyko spalenia cewki głośnika. Na Twoim miejscu zabezpieczyłbym go jeszcze zwykłym bezpiecznikiem.

Wzmacniacz przy tym zasilaniu i impedancji nie wyciąga 200W jest to trochę bajer jedynie nie do okłamywania ale tej mocy mostek TDA nie osiągnie. W praktyce wzmacniacz wyciągnie jakieś 170W.Głośnik ma 140W RMS a układ elektroniczny posiada limiter mocy o którym napisane w elektronika.Chyba nie czytałeś uważnie.Co do bezpiecznika to jest przed trafem i za trafem.Też widać na zdjęciu.
Proszę mnie źle nie zrozumieć ale jedynie staram się sprostować pewne kwestie i z przyjemnością odpowiadam na wasze pytania.
Pozdrawiam.Marcin.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika serv_

Re: Subwoofer

Tak czy siak - miałem do czynienia z głośnikami produkcji STX i generalnie strasznie się na nich zawiodłem. Jedyny plus to porównanie jakość/cena, co wielu użytkownikom niestety nie wystarcza.

Chodzi mi o bezpiecznik na głośnik a nie na cały układ.

-

-Mamo, zrób mi kanapkę.
-Sam sobie zrób.
-SUDO Mamo, zrób mi kanapkę.
-OK.

Portret użytkownika R2rrO

Jeśli to pierwsza "skrzynia"

Jeśli to pierwsza "skrzynia" to bardzo przyzwoicie wygląda :) Starannie :)
Na pewno mierzyłeś litraż do tego głośnika, jednak muszę trochę skrytykować Twoja konstrukcje (oczywiście to rzecz gustu - ale takie jest moje zdanie) :) Konstrukcja wydaje się na pierwszy rzut oka, dużo za duża do tego głośnika w sensie pojemności:) Tworzy się taka iluzja? jakby średnica głośnika była zbyt mała ;) Ja raczej gustuje w innych kształtach i dlatego może dopatruje się jakiej wady ;)

Kolejna rzeczą jest rozwiązanie chłodzenia wzmacniacza... Powinieneś radiator umieścić na zewnątrz na tylnym panelu i całkowicie zrezygnować z wentylatorów... Nie chodzi tu bynajmniej o głośna pracę układu chłodzącego, naturalnie bas ją z powodzeniem zagłuszy ;) Chodzi natomiast o estetyczne walory jak również uproszczenie i polepszenie warunków termicznych całego układu :) Pomysł z dodatkową komora jak najbardziej na plus :) Kolorystyka tez fajna:) Generalnie to całkiem udany projekt :)
Gratuluje!
Pozdrawiam:)

Portret użytkownika White

Subwoofer

serv_:

Quote:
Tak czy siak - miałem do czynienia z głośnikami produkcji STX i generalnie strasznie się na nich zawiodłem.

Ta opinia jest prawdziwa i masz rację ale opinia o samym modelu który ja wykorzystałem jest jak najbardziej pozytywna można powiedzieć że to taki wyjątek no ale nie kłóćmy się cudów nie ma ale tragedii też.:)
Skrzynia jest moim pierwszym projektem.CO do litrażu, jest policzony niemalże najbardziej do tego głośnika bo są to ok 31L. Wszelkie konstrukcje jakie ludzie wykonują dla tego głośnika aby wykorzystać go optymalnie wahają się w granicy 28-32L. Co do jego wielkości zgadza się jest trochę klockowaty ale zależało mi żeby był bardziej kwadratowy niż długi.No i kwestia komory na elektronikę stąd te większe wymiary.Co do samego chłodzenia, nie mogłem użyć radiatora na zewnątrz gdyż taki miałem zaprojektowany panel i tak od początku miałem zamiar go wykonać (to jest kwestia gustu itp.)Jeżeli chodzi o warunki termiczne to nie ma żadnego problemu wiatrak jest tak ułożony że max przedmuchuje duży radiator i powietrze wydostaje się na zewnątrz wylotem. Tak jak mówię są to pewne kwestie indywidualne i każdy wykonał by je inaczej i o to w tym właśnie chodzi ja nie miałem zamiaru kopiować czyjegoś projektu a wszystko rozwiązać według mojego pomysłu a czy to jest dobre czy mniej to nie ma co się kłócić.Ale na przyszłość wiem już kilka rzeczy które ulepszyć poprawić aby kolejny sub był niemalże idealny.
pozdrawiam i dziękuje za komentarze.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika swiezy

Wytrzymałość mocowa głośnika

Witam

Mama pytanie do kolegi.

Taki mostek z tym transformatorem (2x24V) ma około 100W RMS (według noty katalogowej)
Mój brat właśnie zrobił sobie kolumny na tym głośniku są to znane już na forum elektrody 3 drogi na stx.
Głośnik ma wytrzymać 140W RMS kolumny zasila wzmacniacz Pioneer A450-R wzmacniacz wyciąga koło 120 W na kanał z moich obserwacji wynika że głośnik nie wytrzyma więcej jak 70 W
Jak zachowuje się twój głośnik przy maksymalnym wysterowaniu ??

Portret użytkownika White

Układ posiada limiter mocy

Układ posiada limiter mocy który ujawnia się pierdzeniem w głosniku gdy głośnik ma dosyć.Mostek TDA wyciągnie więcej niż 100W.W chwili wolnego czasu udostępnie dane z pomiarów.Dla 8ohm.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

filtr

Witam, mogłbys udostępnić schemat elektroniki, płytkę oraz ewentualny opis? Lub podac namiary gdzie mogę ten projekt znaleźć? Głównie chodzi mi o filtr dolnoprzepustowy i subfoniczny.

Portret użytkownika White

Subwoofer aktywny.......

Quote:
Głównie chodzi mi o filtr dolnoprzepustowy i subfoniczny.

To jest zintegrowane na płytce ale na schemacie ideowym który jest można powiedzieć świetnie opisany (z uwzględnieniem poszczególnych modułów) są wyszczególnione sekcje filtrów, nie będziesz miał problemów żeby to przeanalizować.

Paczka ode mnie już gotowa wszystko co potrzeba

Mostek TDA

lub do strony docelowej

Mostek TDA

W razie pytań śmiało pytać.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika kospan

Fajny subwoofer

White Bardzo ładny subwoofer wzmacniacz też niczego sobie oby tak dalej. Mogłeś dać kolce ale już to daruje. Konstrukcja przemyślana i ładnie zrobiona. bardzo dobry wzór dla innych.
P.S Niedługo będę robił subwoofer na głośniku Silver Star Admar 4Ohm 500w moc. muz. średnica 25cm obudowa bass-reflex

Portret użytkownika gosc

autor mostka

hmm... widać ze czrpiesz pełnymi garściami z diyaudio.pl tylko dlaczego nie napiszesz ze zerżnąłeś właśnie stamtąd schemat, płytkę itd od mostka tda? wypadało by napisać że jego autorem jest Irek ,trochę nie ładnie

Portret użytkownika grizz

Tak przy okazji - nie ma

Tak przy okazji - nie ma dużych zdjęć... strona zgłasza 404.

Portret użytkownika White

sub

Nie udostępniłem schematów, płytek itp więc ..... wam do tego skąd to jest. Irek nie zastrzegał sobie żadnego prawa do udostępniania gotowych projektów więc o co pretensja?Pozatym nie napisałem że elektronika płytka itp są mojego autorstwa. Linki do DIY audoio podawałem w innym temacie i nie jest to żadna tajemnica więc nadal nie rozumiem o co te pretensje...
Zdjęcia są ale strona ze zdjęciami coś po świrowała i pozamieniała linki.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

foty

Zdjęcia możesz wrzucać TUTAJ, wydaje mi się że servery elektrody sa lepsze niż inne servery do fotek.

Portret użytkownika gosc

hehe

co do praw nie trzeba ich za każdym razem zastrzegać żeby je posiadać, jednak dobre wychowanie nakazuje wskazać autora projektu z którego się korzysta, ktoś jeszcze by pomyślał że sam zaprojektowaleś ten mostek patrząc na to co żeś wypocił... hehe

co do suba to proporcje troche dziwne, za szeroki - lepiej wyglądałby nie wiele szerszy od od kosza głośnika

Portret użytkownika White

Subwoofer

Okej nie będziemy się rozwodzić na temat praw autorskich aczkolwiek pytałem Irka co do gotowych projektów.

Quote:
co do suba to proporcje troche dziwne

Wiem, to był pierwszy sub nie koniecznie wyszedł idealnie w przyszłości będzie lepiej.
Ale wyjątkowo mi pasuje w nowym większym pokoju ok.12,5m^2
Pozdrawiam.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika matrix

Re: Subwoofer aktywny

a ja mam prośbę. może autor wrzuci gdzieś fotki, bo juz chyba nie są dostępne, a chętnie bym obejrzał dzieło.

Portret użytkownika White

Subwoofer

Wszystkie zdjęcia zaktualizowane. POZDRAWIAM

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)