Ładowarka akumulatorów małej pojemności.


Witam,
mam zamiar zmontować prostą ładowarkę akumulatorów małej pojemności bez żadnych zabezpieczeń, czyli układ regulujący prąd oraz jakiś miernik do tego. Układ regulatora na tyrystorze mam już zmontowany i działa całkiem nieźle. Oto on:

(schemat i rysunek płytki na kartce "CPN" - andrzej34) (prawa autorskie :-))

Znalazłem dość ciekawy miernik:

http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm
http://elfly.pl/multimetr/multimetr.htm

Mam zamiar zmontować go w wersji DIP. I tu mam pytanie, bo regulator ze strony tego multimetru wykorzystuje tylko (+) a na (-) jest tylko rezystor, więc czy mój regulator bedzie działał z tym miernikiem? Jak rozumiem na lini (-) muszę dać opornik i podłaczyć wg schetamu ze strony http://elfly.pl/multimetr/multimetr.htm , tylko jaki ma to byc opornik? W tym artykule czytałem, że można go samemu nawinąć, ile zwoi, jakim drutem? Myślałem jeszce nad zastosowaniem przekaźnika który odłączałby akumulator gdy napięcie wyniesie okolo 15V...można by to zrobić zamiast tego wentylatora który jest w tym projekcie, niestety do ściągnięcia jest tylko plik .HEX w którym już raczej nic nie zmienie...
Z góry dzięki za pomoc.
drowning_man




Portret użytkownika robert48

Ładowarka

Witam
Jeżeli napisał byś coś więcej o akumulatorach ,które chcesz ładować to może podsuną bym Ci jakieś schematy .Każdy typ aku. ma określone parametry, których trzeba przestrzegać ,w przeciwnym razie je uszkodzisz.
Co do woltomierza do ,którego podałeś link ,pracuje dosyć stabilnie ,natomiast jego dokładność zostawia trochę do życzenia.
U mnie ten miernik pracuje w zasilaczu .Jeżeli mógł bym ci coś doradzić to szukaj schematu z zewnętrznym źródłem odniesienia.Są bardziej precyzyjne.

-

Pozdrawiam
Robert48

Portret użytkownika kuba

Re: Ładowarka

Quote:
prostą ładowarkę akumulatorów małej pojemności bez żadnych zabezpieczeń, czyli układ regulujący prąd oraz jakiś miernik do tego

Podstawowe pytanie - miernik czego? Prądu ładującego akumulator (to się samo z siebie narzuca) czy napięcia panującego na jego dodatnim zacisku?
Według schematu http://elfly.pl/multimetr/multimetr.htm do pinu 1 złącza 'J4' podpinasz napięcie, które chcesz mierzyć, do pinu 3 'J4' masę.
Pomiar prądu standardowo realizowany jest w ten sposób, że na pewnej określonej rezystancji (np. Z=0.1R) otrzymujesz spadek napięcia równy (z prawa Ohma) U=IZ, gdzie I=prąd pobierany przez obciążenie (odbiornik). Stąd wyjście (-) zasilacza na schemacie nie jest równe masie układu, tylko zostaje przesunięte względem niej o potencjał równy IZ. Podpinając wyjście (-) do pinu 2 złącza 'J4' (a masę do pinu 3) uzyskujesz pomiar napięcia proporcjonalnego przez Z do prądu pobieranego przez odbiornik.
Dla jakichkolwiek pomiarów prądowych układ http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm się nie nadaje. ATMega ma 10b ADC z zakresem liniowości (0.5,4.5)V, zaś dla rzetelnych pomiarów należałoby przyjąć zakres (1.5,3.5)V (przy założeniu, że VREF jest ustawione na standardowe 2.56V). Oznacza to, że przy prądzie ładowania np. 500mA na rezystorze 0.1R powstanie 50mV spadku, co jest całkowicie niemierzalne. Mierzalne byłoby np. 1500mV, ale to oznaczałoby, że prąd ładowania płynie przez rezystor 3R, co "zjada" prąd ładowania i całkowicie neguje sens pomiaru.
Aby to sensownie zmierzyć trzeba by dodać wzmacniacz pomiarowy między rezystor próbkujący a ADC ATMega'i.

-

Zepsuje się wszystko, co tylko może.
Zawsze tak, żeby uczynić najwięcej szkód w najmniej spodziewanym momencie.

Portret użytkownika drowning_man

re

robert48,
Czy akumulator bedzie żelowy, czy ołowiowy (tylko takie będę ładował)(chodzi mi o 12V) to i tak napięcie ładowania powinno byc około 14,4V a prąd około 1/10 pojemności więc chodzi tylko o ustalenie prądu z którym mój układ regulatora radzi sobie idealnie (stosowałem juz go w prostownikach do ładowania akumulatorów 45Ah a nawet 140Ah). A co do dokładności to wydaje mi się, że jest wystarczająca.

Kuba,
Miernik i prądu i napięcia, podczas ładowania napięcie wzrasta, a prąd maleje dzięki tym pomiarom można by zrobić proste odcięcie ładowania gdy napięcie osiągnie daną wartość.
Jeśli dobrze zrozumiałem to negujesz całkowicie poprawność tego urządzenia jako amperomierz...?

Portret użytkownika mirley

Re: Amperomierz

DO precyzyjnego pomiaru prądu można wykorzystać zewnętrzny przetwornik ADC, np ADS1110 (http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/ads1110.pdf), na 15 stronie jego karty katalogowej podany jest schemat aplikacyjny z dodatkowym wzmacniaczem pomiarowym. Można spróbować zastosować także taki wzmacniacz pomiarowy do ATMEGI ale trzeba dobrać tak rezystor pomiarowy aby spadek napięcia był pomijalny w stosunku do napięcia które jest na wyjściu ładowarki. Dodatkowo wzmocnienie należy tak ustawić żeby pokrywało możliwie cały zakres liniowości ADC ATMEGI to wtedy możesz mówić o jakimś tam mierniku a nie wskaźniku prądu

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika robert48

Schemat zasilacza

Witam
Ja do ładowania aku.żelowych i kwasowych używam tego układu.
Od kilku lat pracuje bezawaryjnie .

Opis.

W oparciu o popularny układ zasilacza LM 317 można zbudować prostą ładowarkę do akumulatorów posiadającą regulację napięcia, do którego naładuje się akumulator oraz regulację prądu ładowania. Regulację napięcia, do którego ma być naładowany akumulator przeprowadza się potencjometrem P1. Natomiast do regulacji maksymalnego prądu ładowania służy potencjometr P2. Napięcie końcowe ładowania ustawiamy bez podłączonego akumulatora, mierząc woltomierzem (cyfrowym) napięcie wyjściowe. Po podłączeniu rozładowanego akumulatora układ zaczyna stabilizować prąd wyjściowy. Napięcie aku. jest wtedy niższe niż napięcie na wyjściu ładowarki i stabilizator US1 dąży do podniesienia tego napięcia. W miarę jak wzrasta napięcie akumulatora prąd ładowania spada prawie do zera. W końcowej fazie przez akumulator płynie niewielki prąd podtrzymujący. Napięcie wejściowe powinno być tak dobrane, aby różnica napięć między wejściem a wyjściem układu US1 nie przekraczało 10V, gdyż może zadziałać wewnętrzny układ zabezpieczenia ograniczający prąd wyjściowy.

-

Pozdrawiam
Robert48

Portret użytkownika drowning_man

lm

Zastanawiałem się nad podobnym układem na LM. Mam już zmontowany ten tyrystorowy, ale może też zmontuję ten od Ciebie. Zrobie jednak ten multimetr i sprawdze jego działanie z obydwoma układami. A jak nie to zamontuje go sobie w zasilaczu.
Dzięki za zainteresowanie.
Pozdrawiam,
drowning_man