Sterownik oświetlenia choinkowego RGB na bazie lampki RGB 2


Witam!

Na szybko przed świętami zachciało mi się zbudować jakieś ciekawe świecidełko na choinkę.
Padło na gwiazdkę (dokładnie dwie ;) ) z 5mm plexi z wygrawerowanym napisem.
Szablon gwiazdy narysowałem w AutoCADzie, wydruk przylepiłem na plexi i wycinałem multiszlifierką z tarczą kondurową. Przy cięciu/wierceniu/szlifowaniu plexi obowiązują dwie główne zasady: powoli i delikatnie. Ciąć należy z lekkim dociskiem, robiąc często przerwy na ostygnięcie ciętej powierzchni. Napis grawerowałem podkładając sobie od spodu szablon wydrukowany w odbiciu lustrzanym. Jak wyszło tak wyszło :P

Padło pytanie: jak to podświetlić? Monotonnie na jeden kolor? Nieeee, to to potrafią ozdoby z reala. Zbudowałem więc, w oparciu o projekt lampki RGB Mirley?a (Link do pełnego opisu na stronie autora) ?sterownik? diod RGB ze wspólną anodą (miałem akurat kilka sztuk, które kupiłem kiedyś przy okazji zakupów w sklepie internetowym). Schemat wygląda następująco:

Ktoś zapyta pewnie, po co do jednej diody tranzystory, skoro można ją śmiało zasilać prosto z portu mikrokontrolera? Ano po to, że dodanie 3 tranzystorów nie kosztuje ani wiele pracy, ani pieniędzy, a dzięki temu można podłączyć jeszcze kilka(naście) diod - w przyszłym roku, a może nawet jeszcze w tym, chciałbym zrobić również z plexi ?bombki? z grawerowanymi wzorkami. Sterowniki są więc zrobione z zapasem. Przed podłączeniem większej ilości diod należy pamiętać, by wymienić R4, R5 i R6 na ich odpowiedniki o tej samej rezystancji, ale o mocy 0.5-1W. Zakładając prąd 20mA na segment (kolor) diody RGB, to przy zastosowanym stabilizatorze (1A) i tranzystorach (prąd kolektora do 800mA) do tego sterownika można by podłączyć około 16 diod. Limit ten można jeszcze zwiększyć wymieniając stabilizator na element o większej obciążalności - teoretycznie aż do 40 diod (40 x 20mA = 800mA). Ale nie próbowałbym :P

W załączniku dodaję wzory płytek (dopasowane wielkością do obudowy Z-23), opisów i opis panelu. Po program mikrokontrolera odsyłam do strony Mirleya, który jest jego autorem.

Płytka zaprojektowana jest tak, że po wlutowaniu switchy od strony druku i zamontowaniu jej w obudowie ?ścieżkami do góry? są one ułożone we właściwej kolejności (S1-S5). Takie miałem od samego początku założenie, ze względu na posiadane obudowy.

Kilka zdjęć całości:


Dodaję również filmik prezentujący działanie całości, jednak proszę mi uwierzyć, że żaden film ani zdjęcie nie odda w pełni kolorów. Więc to co widać na filmie jest zaledwie ułamkiem tego co widać naprawdę.

Od pomysłu do uruchomienia wykonanie dwóch bliźniaczych egzemplarzy (drugi czeka jeszcze na gniazdo zasilacza które muszę kupić) zajęło mi jedno popołudnie i jeden wieczór. Może komuś się spodoba i zdąży jeszcze do świąt wykonać swój egzemplarz.

Pozdrawiam!




Portret użytkownika White

sterownik oswietlenia...

Quote:
żaden film ani zdjęcie nie odda w pełni kolorów. Więc to co widać na filmie jest zaledwie ułamkiem tego co widać naprawdę.

Zgadzam się z tym wiem bo sam mam.
Jestem pod wrażeniem naprawdę ładnie ci to wyszło nawet bardzo.U mnie zawsze były problemy z grawerowaniem i się zniechęcałem.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)