Podwójny regulowany zasilacz warsztatowy by White


Witam wszystkich po raz kolejny,


chciałem wam dzisiaj zaprezentować mój kolejny jeden z większych projektów a jest nim podwójny regulowany zasilacz warsztatowy.

1.Wstęp
Sama idea zasilacza powstała z potrzeby ponieważ jest to jedno z ważniejszych urządzeń każdego elektronika.
Miał być jak zawsze w miarę tani bo jak wszyscy wiedzą nie śpimy na kasie.

2.Zasilacz

Sam zasilacz jest bardzo dobrze znaną konstrukcją z Electronics-lab zasilacza regulowanego 0-30V oraz 0-3A. U mnie jednak po drobnych modyfikacjach zasilacz ma 0-34V oraz 0-5A jeden a drugi 0-34V 0-3A.
Schemat i opis projektu dorzucam w linku bo jest on ogólnie dostępny dla wszystkich.
Projekt zasilacza
Zasilacz jest wyposażony w dwa mierniki które wyświetlają napięcie ,pobierany prąd,rezystancję obciążenia i ilość mAh wysłanych do obciążenia. Link do projektu mierników również podaje w linku
Projekt mierników

Podstawowe parametry zasilacza to:
zasilacz nr.1
0-34V napięcie regulowane
0-5A prąd wyjściowy
Udało mi się wyciągnąć 6,2A przy 12V ale nie miałem czym sprawdzić prądu przy większym napięciu więc podaje wartość znamionową 5A.
Zasilacz posiada także ograniczenie prądowe oraz zabezpieczenie przeciw zwarciowe.
Dokładność mierników wynosi 10mV oraz 10mA w całym zakresie. Szersze informacje na stronie projektów.

Zasilacz nr2.
0-34V napięcie regulowane
0-3A prąd wyjściowy

Zastosowane przeze mnie modyfikacje w zasilaczu.
Jako tranzystory wyjściowe zastosowałem tranzystory 2 x KD503
Inny tranzystor kluczujący BD 139-16
Op-ampy ST uA741
Kondensator filtrujący 6800/63V
Transformator 31,5V jakieś 150-180W
Diody prostownicze BYP680

3.Budowa

Przy budowie takich projektów warto jest mieć jakąś wizję początkową następnie obmyślić dokładnie jak to wykonać i skompletować potrzebne części.
Budowę zacząłem od przygotowania elementów zgromadzenia części. Wielkim szczęściem było iż dostałem za niewielkie pieniądze starego trochę popsutego Eltrona 100 który miał w sobie 50% potrzebnych mi części.
Użyłem z niego Tranzystory mocy, transformator, gałki potencjometrów, diody prostownicze, no i oczywiście obudowę.
Z obudową miałem trochę zabawy ale wyszło całkiem dobrze.
Budowa całego zasilacza trwała ok. 9 tygodni jednak pracowałem nad nim tylko 3 dni w tygodniu bo wiadomo studia brak czasu.
Zasilacz można powiedzieć podzielony jest na dwie części czyli zasilacz umieszczony w stelażu oraz obudowa w którą się go wkłada. Jeżeli chodzi o wykonanie to wykonałem w 95% tak jak planowałem wykonać, jednak zawsze zdarzą się jakieś niespodzianki i problemy.
Jeżeli chodzi o obudowę to muszę tylko delikatnie poprawić dolną belkę przy panelu ponieważ była klejona i przy dokręcaniu się trochę wygięła i widać ślad.

Jeżeli chodzi o elektronikę to wszystkie płytki wykonywałem sam tj. dwa moduły zasilacza, dwa mierniki.
Starałem się wszystko ładnie poupychać w obudowie, początkowo wszystkie wiązki łączyłem spinałem ale później stało się to trochę niemożliwe. Na zdjęciach widać kolejno jak bałagan rośnie ale nie było to łatwe podkreślam.

4.Zdjęcia z budowy.

5. Koszty.
Jeżeli chodzi o koszty to wydaje mi się ze naprawdę było to opłacalne. Dokładnie kosztowało mnie to ok. 132zł. Za taką cenę w żadnym sklepie nie kupię zasilacza z takimi parametrami tym bardziej podwójnego. Myślę że można go spokojnie wycenić na 400zl .

6. Podsumowanie.
Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek pytania proszę śmiało pytać. Ja osobiście jestem zadowolony z zasilacza bardzo. Wykonałem swój plan w 100%. Proszę o ciekawe opinie.
Pozdrawiam White.




Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacz

jestem pod wrażeniem twojego opracowania. Sam juz kilkukrotnie zabierałem się za zasilacz Symetryczny ale zawsze cos innego do roboty mi wypada. W sumie okazało się że najczęściej używam zasilacza 5V, rzadziej 12V. Teraz juz nie pozostaje nic jak tylko w końcu zrobić sobie dobry zasilacz :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika drowning_man

Witam, za bałagan w środku

Witam,
za bałagan w środku chyba bym nie dał tych 400zł:-). Ważne że całość działa i jesteś zadowolony. Sam jestem w trakcie kompletowania części do zasilacza z tego samego projektu więc Twoje wykonanie jest dla mnie bardzo przydatne do tego aby wykonać sówj projekt jak najlepiej.
Pozdrawiam,
drowning_man

Portret użytkownika White

Zasilacz warsztatowy

No mówię na początku się starałem bardzo niektóre wiązki nawet w rurkach szły ale pozostałą tylko jedna. Później przybyło tyle tych połączeń że nie dało się wszystkiego opanować.Miałem coraz mniej czasu na skończenie projektu i zacząłem się motać.Ten chaos jest też trochę przez te potencjometry i wyświetlacze blisko siebie bo jak by nie patrzeć jest ich 8.Mam nadzieję że oglądałeś zdjęcia ostatnie dokładnie bo na tych pierwszych celowo jest bałagan aby pokazać postęp prac.Wcale się nie wypieram bo bałaganu się trochę zrobiło wiem, ale w takiej obudowie w stosunku to ilości materiału to i tak jest chyba dobrze. Polecam wykonanie tego zasilacza jak najbardziej ale radzę wsiąść pod uwagę pewne przeróbki.
Pozdrawiam i życzę miłej pracy przy zasilaczu.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

przeróbki

A co dokładnie masz na myśli?

Nie doczytałem, przecież opisałeś przeróbki:-).

Portret użytkownika White

Zasilacz warsztatowy

No tak podałem wszystkie zmiany, i dobrze jest je zastosować.
Użyć lepszych Tranzystorów wykonawczych bo te 2N3055 czy jakoś tak nie są tak wytrzymałe jak chociażby KD503 ale uprzedzam są drogie i ciężko je dostać.Ale innych typów tranzystorów jakie można użyć jest cały ogrom trzeba poczytać.Zawsze lepiej jest dać więcej np. po dwie pary, dobrze jest też wykonać przełączanie uzwojeń transformatora czego ja nie zrobiłem lecz nic nie szkodzi.
Lepsze diody prostownicze gwarantują że przy dobrym trafie wyciągniesz więcej [A] pod warunkiem że zastosujesz porządne tranzystory.Jedną z istotnych części są wzmacniacze operacyjne które muszą być na odpowiednie napięcie.W standardowym projekcie są to z serii TL081 które w moim przypadku nie mogły być użyte bo inaczej by wyparowały. Pamiętaj też o dobrym chłodzeniu końcówek bo w skrajnych przypadkach odkłada się na nich maksymalna moc w krótkim czasie np. zwarcie lub używanie ograniczenia prądowego .
W razie jakichkolwiek pytań w miarę moich możliwości pomogę.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

W swoim projekcie zastosuje

W swoim projekcie zastosuje jednak 2N3055 bo takowe posiadam (koszta...). Zamiast diód prostowniczych dam mostek 25A bo też taki posiadam. Mam jeszcze pytanie, szukałem po sklepach elementu RV1 = 100K trimmer niestety nigdzie nie mogłem go znaleźć czytałem, że można za niego dać potencjometr 100k, jak jest w Twoim projekcie? Zwykły potencjometr?

Portret użytkownika Hubert

Ja uważam...

Jak dla mnie to jest za duży... Nie piszę, że mi się nie podoba do parametry techniczne(V,A) ma dobre tylko nie zmieścił by się na całym moim stole :D

Pozdrawiam.

-

http://www.youtube.com/user/Hubert7323

Ciekawe filmy z urządzeniami mojej konstrukcji.

Portret użytkownika White

Zasilacz warsztatowy

No jeżeli mówisz że masz takie tranzystory to ok.Też będą dobre ale jeżeli masz ich więcej to daj np parami z dodatkowymi rezystorami emiterowymi rzędu 0,22Ohm 5W.Co do RV1 = 100K trimmer no to sie uśmiałem...To po prostu jest zwykły potencjometr montażowy więc nie ma problemu.:-)
Pozdrawiam.

Do Hubert:
W takim razie potrzebował byś większy stół.No jest duży ale miniaturyzacja w tym przypadku nie byłą by prosta.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

ok dzięki za pomoc. Drobnica

ok dzięki za pomoc. Drobnica juz zamówiona więc jak będę miał jakiś problem to się odezwe. Znalazłem w swoich 'zasobach' tranzystor KD502 więc skoro mówisz, że są lepsze to właśnie jego zamontuje. Mam jeszce pytanie, jakiś czas temu zrobiłem miernik którego Ty użyłeś, w nim jest złącze na wentylator, użyłeś tego właśnie złącza do zasilenia wentylatora czy zasilasz go w inny sposób?

Portret użytkownika White

Zasilacz warsztatowy

Początkowo miałem tak zrobić ale to wymaga użycia dodatkowego stabilizatora na płytce który będzie się grzał a chciałem aby na tej płytce było jak najmniej elementów więc zrezygnowałem z tego.
Mierniki zasilam też już stabilnymi 5V tak aby na płytce już nic nie pakować.Stwierdziłem że skoro to jest zasilacz warsztatowy nic mu się nie stanie jak wiatraki będą chłodzić cały czas i będą na sztywno podłączone, stąd brak regulacji. Przypominam żebyś przy mierniku uważał na podświetlanie LCD ponieważ jak użyjesz wyświetlacza z podwójnym podświetlaniem diodowym to będzie miał wpływ na pomiar.Zresztą po podłączeniu i poprawnym wykalibrowaniu powinieneś otrzymać w całym zakresie mniej więcej 10mv/10mA błędu.
Gdybyś robił dwa mierniki pamiętaj aby każdy zasilać z osobnego źródła.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

miernik

Miernik mam już zrobiony od jakiegoś czasu ale jeszce nie sprawdzony w praktyce. Bedzie to pojedynczy zasilacz więc konstrukcja znacznie się uprości. Spróbuje zasilić wentylator przez to złącze w mierniku, zobaczę jak to będzie działać i w razie potrzeby przerobie na oddzielne zasilanie.

Portret użytkownika White

Zasilacz warsztatowy

Będzie działać na pewno.Wystarczy postępować według wskazówek autora.

Quote:
wentylator - należy stosować wentylatory wolnoobrotowe o małym poborze prądu.

Quote:
podświetlanie LCD - należy stosować wyświetlacze bez podświetlania, lub z podświetlaniem diodowym

Quote:
element U2 (regulator +12V) powinien być umieszczony na radiatorze;

pozdrawiam.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

miernik

Czy miałeś jakieś problemy z miernikami? Wgrałem program na procesor ale niestety po podłaczeniu układu na wyświetlaczu mam tylko czarbe kwardaciki tak jakby nie było procka albo byłby pusty...

Portret użytkownika White

Zasilacz warsztatowy

Quote:
Wgrałem program na procesor ale niestety po podłaczeniu układu na wyświetlaczu mam tylko czarbe kwardaciki tak jakby nie było procka albo byłby pusty...

Jeżeli są czarne kwadraciki to źle zaprogramowany uC lub źle podłączony z LCD.Ponieważ LCD nie jest wtedy poprawnie zainicjowany i wyświetla pierwszą linijkę kwadratów.
Sprawdź połączenia uC>>LCD
Pamiętaj też o ustawieniu kontrastu bo w skrajnych pozycjach potencjometru od kontrastu możesz otrzymać czysty ekran lub tak samo kwadraty lecz w tym przypadku kwadraty były by na 2 liniach jeżeli używasz programu z obciążeniem itp. no i jeżeli masz 2X16 LCD.
Ja nie miałem problemów z miernikami tylko później przy kalibracji bo jeden wyświetlacz miałem można powiedzieć podwójnie podświetlany i wynik nie był poprawny ale szybko się zorientowałem i poprawiłem to.
Pozdrawiam

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

miernik

Układ działa poprawnie:-). Płytkę montowałem ponad miesiąc temu i nie była od razu uruchamiana...podczas montarzu popełniłem jeden dość poważny błąd...mianowicie odwrotnie wlutowałem podstawkę, jak to się mówi zdarza się:-). Obróciłem procek odwrotnie i układ od razu zadziałał:-).

Jak podłączyłeś potencjometry aby mieć regulacje zgrubną i dokładną?

Portret użytkownika White

Podwójny regulowany zasilacz

Mówiąc w skrócie to szeregowo.
Obrazując to :

Na zdjęciu przypadek z moimo dwoma tranzystorami ale zignoruj to patrz tylko na potencjometry.
Dla prądu jest tak samo jak dla napięcia
pzdr.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

zasilacz

Wstepny wyglad mojej wersji. Czekam na resztę elementów więc całość przedstawie po ukończeniu.

Portret użytkownika White

zasilacz

Jak dokończysz to jak dla mnie jest ok. Zaleta bo mały, jakie masz trafo będziesz wyciągał max?
Jakie w końcu użyłeś tranzystory?
pzdr.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

trafo

Trafo miałem jakieś stare, rok temu je przewijałem drutem 0,7, a pierwotne zostawiłem w spokoju, ale nie pamiętam dokładnie ile zwojów itp itd co do pradu to okaże się jak uruchomie urządzenie, jak wyciagnie 2A to na razie mi starczy, w środku wszystko jest tak zrobione aby łatwo można dokonac modernizacji, więc nawyżej kupie jakieś porządne trafo. Zastosowałem jeden tranzystor KD502 na radiatorze i wentylator. Wzmacniacze operacyjne takie jak u Ciebie bo w sumie innych nie mogłem dostać. Czekam za ostatnią przesyłką i później całość przedstawie tu na forum.
LCD jest 2x16 BIG i więc dlatego całośc może się wydawać dośc mała.

Portret użytkownika White

zasilacz

Quote:
LCD jest 2x16 BIG i więc dlatego całośc może się wydawać dośc mała.

Właśnie też się zastanawiałem dlaczego ten wyświetlacz taki duży.Ale wydaje się ok.Pamiętaj o poprawnym skalibrowaniu mierników powinieneś się mniej więcej zmieścić w 10mV i 10mA błędu w całym zakresie.
Zapomniałem żebyś przed montowaniem elementów zmierzył dokładnie wartość rezystancji rezystora pomiarowego co ułatwi ci skalibrowanie miernika.Jeżeli możesz wylutowany element jeszcze sprawdzić to zmierz.
Jest to R7 który powinien mieć 0,47Ohm.To według jego spadku mierzone jest napięcie i prąd na wyświetlaczu.
Dodatkowo rezystor R18 też dobieramy doświadczalnie jeżeli korzystamy z innej wydajności prądowej, ja musiałem z tego skorzystać gdyż zasilacz ma standardowo ustawione 3A.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

R18

Na razie wszystko stoi i sie kurzy bo nie dostałem wszystkich elementów, niestety sklepy elektroniczne są średnio zaopatrzone...za to dużo więcej można kupić na alledrogo i to w bardziej przystępnych cenach no ale niestety trzeba czekać.
Co do tego R18 to czytałem nawet że niektórzy wstawiają za niego potencjometr, aby mieć możliwośc regulacji.

Portret użytkownika drowning_man

To znów ja.

Tym razem mam problem z moim zasilaczem...uruchomiłem w końcu całośc zasilacz działa bez zarzutu, ale mam problem z miernikiem...otóż ustawiłem opór i wskazania natężenie pradu sa wręcz idealne z miernikiem zewnętrzym, zmierzyłem Vref które u mnie wynosi 2,69V ustawiłem je w mierniku...niestety wskazania napięcie są zupelnie inne niż na mierniku zewnętrznym...bez obciążeniana lcd mam np 1V a na mierniku zewnętrznym 1,8V czyli prawie o połowe zaniża...z obciążeniem to samo...miełeś podobny problem?

Już problem rozwiązany, dałem troche inne wartości rezystorów w dzielniku wejściowym co bardzo zmieniło odczyt napięcia. Juz jest wszystko ok, jutro może zrobie foty i przedstawie na forum cały projekt.

Portret użytkownika White

zasilacz warsztatowy

Sprawdź podświetlanie LCD czy nie masz podwójnego tzn.Podłączasz dodatkowe A,K przy LCD czy też nie.To może mieć wpływ.
Jeżeli mówisz że prąd się zgadza to znaczy że napięcie powinno się też dobrze wyświetlać ale przez podświetlanie lcd może świrować.
Rozumiem że wartość napięcia również ustawiłeś bardzo dokładnie z tym co pokazuje zewnętrzny miernik?
To co musimy ustawić to:
Vref- co już zrobiłeś.
Napięcie aktualne ustawione na zasilaczu.
Rezystor pomiarowy( jeżeli znasz dokładną wartość) lub prąd na zwarciu przez amperomierz.[opcjonalnie]
Napisz jak poszło.
pozdrawiam.
*************************************************************************************
EDIT:
No to dobrze że sam odkryłeś gdzie był błąd.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika sorontar

zasilacz

White, możesz jeszcze raz wrzucić zdjęcia?
Pozdrawiam

Portret użytkownika White

zasilacz

Obiecuje że wrzucę miałem zrobić to samo z subwooferem ale mnie to przytloczylo.
Wpakuje je na pewno jak będę w weekend w domu obiecuje.Wybiorę te najważniejsze i dodam.
Pozdrawiam.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika matrix

zdjęcia

a ja myślałem że już wrzuciłeś fotki bo ja już wszystko widzialem.

Portret użytkownika White

zasilacz

Zdjęcia są zaktualizowane.Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika rafliczek22

Nie zabardzo rozumiem

Nie zabardzo rozumiem działanie ogranicznika prądowego w zasilaczach, wytłumacz, albo lepiej daj zdjęcie kiedy nap ustawiasz na 12V a prąd na 1A i podłączasz H4, od "typowej" elektroniki wolę pobawić się prockami, a kiedy przypomnę sobie zimę i bieganie do sąsiada po prostownik do samochodu coraz to bardziej myślę żeby wykonać prosty zasilacz-prostownik, i o ile jak zrobić najprostszy regulator napięcia wiem, to o tyle regulacji prądu nie rozumiem w ogóle.

Portret użytkownika White

zasilacz

Ograniczenie prądowe działa na bardzo prostej zasadzie, o ile bez ograniczenia w przytoczonym przykładzie żarówka H4 przy napięciu 12V pobierze prąd 5A o tyle po włączeniu ograniczenia prądowego spowoduje spadek tego napięcia.Ograniczysz prąd do 2A to napięcie będzie maleć tym samym zwiększanie napięcia nie powoduje żadnej reakcji i możesz nawet na 30V przekręcić zasilacz żarówka i tak dostanie powiedzmy 5V i 2A. Jednak po wyłączeniu ograniczenia wszystko pracuje normalnie.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika rafliczek22

Więc mam pytanie: Czy

Więc mam pytanie:
Czy nadawało by się to na prostownik do akumulatora.

Portret użytkownika White

zasilacz

Nadawało by się ale jest kilka ważnych spraw.
1.Transformator dosyć pokaźny przynajmniej te 100W.
2.Zastosowanie solidnych tranzystorów mocy mam namyśli co najmniej w parze.
3.Dosyć dobre chłodzenie tych końcówek jeżeli masz zamiar pracować na dłuższą metę z ograniczeniem. Ponieważ cały spadek mocy wydziela się właśnie na nich.
Pozatym nie ma większych przeciwwskazań, jednakże wydaje mi się że są prostsze i typowo prostownikowe aplikacje. Jeżeli masz wykorzystywać tylko do ładowania aku samochodowego to chyba nie warto.
Pozdrawiam.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

odp

Do ładowania akumulatorów taniej i łatwiej zrobić zrobić coś na tyrystorze itp, jutro mogę Ci wrzucić prosty sprawdzony schemat. Aczkolwiek zbudowałem ten sam zasilacz co White, ładowalem nim akumulatory kwasowe, żelowe, a nawet akumulatorki ni-mh AA i według mnie ten zasilacz spełnia swoje zadanie jako ladowarka akumulatorów, aczkolwiek trzeba pamiętać o odpowiedniej charakterystyce ładowania akumulatorów i samemu wszystko ustawiać na zasilaczu.

Portret użytkownika rafliczek22

Trafo nie gra roli bo tak się

Trafo nie gra roli bo tak się składa że mam jednego toroida 100W 18V, i jednego starego z TV 175W 24V, więc zapewne wykorzystałbym to z TV i odwinął zwoje w celu zmniejszenia nap. i strat na tranzystorze, chłodzenie nie gra roli bo jak będzie mocno grzało to zastosuję wiatrak z suszarki na 18V leci że ja nie umiem złapać oddechu i tak będzie to stało w garażu, schemat na tyrystorze bardzo mile widziany; szkoda tylko z nie można dać konda.

Pytając o to czy się nadaje miałem na myśli:

Quote:
o tyle po włączeniu ograniczenia prądowego spowoduje spadek tego napięcia.

bo jeśli akku trzeba ładować ok. 14,4V i prąd np. 4A, to ograniczając ten prąd zmniejszymy nap. do np.8V i akku się nie naładuje.

Właśnie postanowiłem że zbuduję ten zasilacz i wsadzę do niego tego toroida, ale schemat na tyrystorku bardzo mile widziany miałbym wtedy i zasilacz i typowy prostownik.
Zasilacz i tak muszę zrobić bo kiedyś chciałem zbudować lewitator ale nie wyszło i w najbliższym czasie chcę zacząć na nowo z nim a zasilacz by się przydał, lewitator na AVR oczywiście.

Mam jeszcze jedno pytanie nie związane z tym zasilaczem:
Kiedyś przeglądając notę LM317 natknąłem się na schemat zasilacza (str. 13) i mam pytanie co lepiej zrobić, ten zasilacz czy ten ze datasheeta, schemat z datasheeta wygląda dośc prosto ale ma element który nigdzie nie widziałem; LM301

Portret użytkownika White

zasilacz

lm317 to regulowany stabilizator małej mocy.Budując na nim zasilacz miał byś tylko ok. 1,5A.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika drowning_man

odp

Powyżej masz schemat ideowy oraz pcb, jest to bardzo stary schemat i nie miałem czasu aby go przerobić w jakims programie, ale załączylem tez projekt pcb który robiłem dobre kilka lat temu. Wykonałem ten układ juz kilka razy i sprawuje sie na prawdę dobrze.

Portret użytkownika rafliczek22

Czy popatrzył kolega na ten

Czy popatrzył kolega na ten schemat?
Jest do 5A.

Dzięki za schemat mam tylko pyt. odnośnie trafa czy trzeba zastosować na 12V, czy może być więcej.
Przy okazji zauważyłem że nie ja jeden używam expresspcb.

Portret użytkownika drowning_man

odp

Nie rozumiem tego pytania o schemat...jeśli chodzi Ci o wydajność prądową(?) to zawsze możesz dać 'mocniejszy' tyrystor i osiągniesz tyle ile chcesz (przy odpowiednim transformatorze oczywiście).
Trafo powinno dawać około 10-12V, najlepiej 11V AC wtedy po wyprostowaniu bedziesz miał około 15,5V. Przy większych napięciach układ już nie spełnia swojego zadania i nie nadaje się wtedy do ładowania akumulatorów.

Portret użytkownika rafliczek22

Z tym 5A chodziło mi o

Z tym 5A chodziło mi o schemat z datashheta, kolega White napisał:

Quote:
lm317 to regulowany stabilizator małej mocy.Budując na nim zasilacz miał byś tylko ok. 1,5A.

ale schemat jest do 5A.

Portret użytkownika White

zasilacz

Nie podałeś dokłądnie jakiego datasheeta czytałeś a jest ich co najmniej kilkanaście. Napisałem że sam układ LMpozwala na przepływ prądu do 1,5A. Można zastosować go tak aby wyciągał 5-10A. Ale wykorzystując do tego inne tranzystory wykonawcze prawdopodobnie użyte w schemacie o którym mówisz.

Dobra koniec off topu bo to już nie tyczy tego zasilacza.Dalszą dyskusję polecam na osobnym wątku.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika gosc

Wzmacniacze

Takie pytanie mam, jak zamieniłeś te Lm10 na st uA741? st nie ma odniesienia przecież.
Pozdrawiam

Portret użytkownika sorontar

Wzmacniacze

to byłem ja, nie zalogowany:)
Pozdrawiam

Portret użytkownika White

Zasilacz

Oryginalnie w projekcie były op-ampy TL081.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika gosc

P

W takim razie chyba link do projektu zasilacza nie działa prawidłowo. Otwiera się inny projekt ze strony

Portret użytkownika White

Zasilacz

Link już jest poprawiony niestety to nie moja wina na electronic`s lab przenieśli link.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika matrix

pytanka o zasilacz

White wrote:
Zasilacz jest wyposażony w dwa mierniki które wyświetlają napięcie ,pobierany prąd,rezystancję obciążenia i ilość mAh wysłanych do obciążenia.

Wiem jak napisać pomiar napięcia i prądu, ale:
1 - Jak dopisać pomiar rezystancji obciążenia i pomiar ilości mAh wysłanych do obciążenia?
2 - Czemu U2 i U3 zasilane są z ujemnego źródła zasilania a U1 z masy i to za rezystorem pomiarowym? Nie wpłynie to na pomiar pobieranego prądu?
3 - Jeśli prądy u mnie nie będą przekraczać około 3A (robię podstawową wersję) to czy bardzo konieczne jest zastosowanie dwóch tranzystorów mocy połączonych równolegle?
4 - Jeśli mam jeden KD503 i jeden 2N3055 to czy można dać je razem równolegle czy lepiej nie mieszać tych dwóch tranzystorów?
5 - Z datasheet'a tranzystorów KD503 i 2N3055 wynika że KD ma mniejszą max temperaturę, czy w takim przypadku naprawdę lepiej dać KD niż 2N? Mam obydwa więc rozpatrzę Wasze propozycje i argumenty.
6 - W oryginalnym projekcie jest jeden kondensator za mostkiem prostowniczym. Czy warto dać 2 takie kondensatory?

Portret użytkownika drowning_man

odp

1. W tym projekcie jest wykorzystany gotowy program który wystarczy ściągnąć i wgrać do procka, więc nie musisz samemu pisać, no chyba, ze chcesz się pobawić:-).
2. U1 nie pobiera zbyt wiele pradu więc pomiar nie będzie się dużo różnił od rzeczywistości.
3. Wystarczy Ci jeden tranzystor mocy. U siebie mam KD502 na małym radiatorze, ale z wentylatorem.
4. Jesli robisz wersje podstawową to nei musisz montować dwóch tranzystorów.
5. U siebie mam KD502 i naprawdę wystarcza, mam też 2N ale nie chciało mi się przekładać tarnzystorów do testów bo KD działa bardzo dobrze.
7. Montując 2 bedziesz miał lepszą filtrację, ale nie wydaje mi się, aby do zastosowań domowych było to konieczne.

A tu moja wersja.

Portret użytkownika matrix

powtórne pytanko o zasilacz

drowning_man wrote:
1. W tym projekcie jest wykorzystany gotowy program który wystarczy ściągnąć i wgrać do procka, więc nie musisz samemu pisać, no chyba, ze chcesz się pobawić:-).

Chcę się "pobawić", a raczej wolę wiedzieć "co w trawie piszczy" dlatego ponawiam pytanie:
Jak dopisać pomiar rezystancji obciążenia i pomiar ilości mAh wysłanych do obciążenia?

Portret użytkownika kuba

Re: powtórne pytanko o zasilacz

Program do miernika jest, z tego co widzę, dostępny jedynie jako HEX (skompilowana wersja "ready to use") bez kodu źródłowego - niczego dopisać czy zmodyfikować niestety się nie da.
Jestem niemal pewien, że autor tego oprogramowania użył najbanalniejszego prawa Ohma: obciążenie=U/I, moc=U*I, pobór = moc*czas i tyle. Wiem, że się czepiam (bo to w końcu DC), ale jak krótkie szpilki prądowe jest to w stanie scałkować?

-

Zepsuje się wszystko, co tylko może.
Zawsze tak, żeby uczynić najwięcej szkód w najmniej spodziewanym momencie.

Portret użytkownika matrix

o zasilaczu raz jeszcze

Ja mam kolejne pytanie odnośnie zasilacza. Czy rezystor pomiarowy który jest w obwodzie masy, w tym przypadku 0,47ohm można zastąpić mniejszym? Mam 0,1ohm. Chodzi mi o to jak wpłynie to na pomiar prądu i działanie całego układu.

Portret użytkownika drowning_man

odp

Możesz dać 0,1ohm, bedzie się mniej grzał. A co do pomiaru to wystarczy po uruchomieniu miernika podać mu inną wartość rezystora (bo trzeba ja wpisać podczas uruchamiania) i wszystko bedzie działać poprawnie.