lcd uc1601


Witam.

Zakupiłem ostatnio tą matrycę i mam problem.
http://www.artronic.pl/o_produkcie.php?id=1078?

Dokładnie chodzi mi oto czy trzeba stosować kond. 2,2uF, niestety nie mam takich w domu i mam pytanie czy można by zastosować inne np. 100nF, tu jest pełna dokumentacja:
http://www.artronic.pl/pdf/pl/UC1601.pdf niestety u mnie z angielskim kiepsko a nie chciałbym odrazu upalić tego wyświetlacza

Więc co mam zrobić; podłaczyć czy poczekać aż będę w mieście i kupić kondy?




Portret użytkownika mirley

Re; Wyświetlacz

nie widzę powodu dlaczego miałby się upalić przez złe kondensatory, jednak poczekał bym aż będziesz miał włąsciwe. W karcie katalogowej nie znalazłem zakresu wartości tych kondensatorów ani schematu wewnętrznego aby zobaczyć do czego one są podłączone. Więc jak masz nową rzecz i jeszcze nie sprawdzałeś jak działa to zastosuj to co zaleca producent

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika rafliczek22

Popatrz jescze raz na obrazek

Popatrz jescze raz na obrazek z strony 7, widać że kondy idą do Vlcd&BIAS generator, wydaje mi się że te kondensatory wytwarzają nap. ujemne do spolaryzowania matrycy.

Przetłumaczyłem tekst google-owym tłumaczem ze strony 8:
Oryginał:
LCD Bias Voltages. These are the voltage sources to provide SEG
driving currents. These voltages are generated internally. Connect
capacitors of CBX value between VBX+ and VBX?.
In COG application, the resistance of these ITO traces directly affects the
SEG driving strength of the resulting LCD module. Minimize these trace
resistance is critical in achieving high quality image.
Przetłumaczony:

Mirley: Tekst usunięty gdyż jego przydatność mija się z celem

Jak pisałem wydaje mi się że te kondy tworzą nap. ujemne, ale czy wtedy nie musiały by być to kondenstary spolaryzowane.
Mam w domu elektrolity 2,2uF i zastanawiam się czy z nimi nie dało by rady.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Znalazłem inną notę w której kondy są po 1uF.

Portret użytkownika mirley

Re: Kondensatory

W karcie nie ma nic na temat zakresu możliwych wartości tych kondensatorów a jedynie zalecane wartości tych pojemności. Zastosuj to co producent mówi, bo wkońcu po coś to napisał.

Tekst który "tłumaczyłeś" mówi w skrócie o tym że układ Biasingu (polaryzacji) generuje wewnętrznie potrzebne napięcia do pracy wyświetlacza. Kondensatory należy podłączyć we wskazane miejsca między te określone piny VBX+ oraz VBX?. Dodatkowo ścieżki połączeniowe od tych kondensatorów powinny być możliwie krótkie aby miały jak najmniejszą rezystancję.

Wywnioskować z tego można że to poprostu kondensator filtrujący napięcie wewnętrzne, więc jak go dasz 1uF to będzie gorsza filtracja. Elektrolit też pewnie mógłby być ale nie ma schematu żeby się zorientować czy napewno. Z drugiej strony to elektrolit i tak jest kiepski dla dużych częstotliwości a pewnie w środku jest jakaś przetwornica lub coś podobnego

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika rafliczek22

Podłączę 330nF i zobacze,

Podłączę 330nF i zobacze, najwyżej bedzie migał to podmienie, kiedy coś na nim popróbuje to napiszę na elce conieco o tym lcd w sumie to mam takie pyrtanie do ciebie:

Czemu nie stosujesz graficznych lcd albo kolorowych od nokii 6130 bodajże (sterownik pcf8833) kiedys podłączyłem ten od nokii i efekt jak pomyśle że steruje tym attny2313 to wydaje się bardzo fajny, jedydny problem to podłączenie tych mikrotasiemek, ale pcb w połączeniu z kropelką (chodzi o klej) to mistrzostwo, w dodatku wszystkie biblioteki są w bascomie wbudowane.

Portret użytkownika mirley

Re: Wyświetlacz

Po prostu na razie nie zajmowałem się takimi wyświetlaczami, widziałem kiedyś obsługę napisaną w C dla wyświetlacza z nokii, a o gotowych procedurach w bascomie nie wiedziałem. Dodatkowo musze tak zrobić projekt aby części były dostepne łatwo (w tym przypadku wyświetlacz można kupić na allegro więc jest ok) a dodatkowo żeby mógł to zrobić przeciętny, mało zaawansowany czytelnik. Do tego wszystkiego dokłada się całkowity brak czasu od jakiegoś roku, więc narazie nie ma graficznego LCD. Jeśli masz coś ciekawego zrobione i uruchomione z takim LCD to napisz o tym na forum w "Projekty Inne", z pewnością będzie cieszyło się zainteresowaniem

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.