AVR - odległość od kwarcu.


Witam.
Wiem, że odległość rezonatora kwarcowego od układu - w tym wypadku jakiegoś AVR`ka ma wpływ na poprawne działanie gotowego układu. Mam w związku z tym pytanie czy rezonator przy częstotliwości maksymalnej 16Mhz może byś oddalony ok. 3-4cm od mikrokontrolera (15mm ścieżki > gold-piny na płytkę niżej, i ok.15mm ścieżki). Robię płytkę testową z wymiennymi modułami-pomysł z płytki mirleya ale na płytce mam też inne źródło taktowania i wtedy najłatwiej byłoby kwarc umieścić na dolnej płytce i tam też zworkę przełączającą kwarc<->generator z ft232. Może ktoś budował układ gdzie kwarc był w takiej odległości, jeżeli tak to proszę o wypowiedzenie się na ten temat.

Dziękuje




Portret użytkownika mirley

Re: Kwarc

tutaj masz trochę opisany ten problem
http://www.freescale.com/files/microcontrollers/doc/app_note/AN1706.pdf

ogólnie ścieżki powinny być jak najkrótsze i kwarc ma leżeć jak najbliżej procesora, ważna jest tutaj pojemność ścieżek i rezystancja ścieżek.... Jeśli chodzi o generator częstotliwości a nie o zwykły kwarc, to podłączasz go jedną ścieżką do procesora i częstotliwości rzędu 12MHz czy 20Mhz to żadna wartość i nie będzie problemu z transmisją. rezonator daj zaraz obok procka a przebieg z generatora może iść po długiej ścieżce.

Jak przebieg jest już wygenerowany i wypuszczony na zewnątrz chipu to częstotliwość mu się nie zmieni jak będzie transmitowany. Jeśli masz kwarc to on bierze udział w generacji częstotliwości i tutaj może to wpłynąć na zmianę częstotliwości. Nie testowałem jaki to ma praktycznie wpływ ale po co sobie robić dodatkowe problemy na płytce.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika noki

Masz racje co do tego, że

Masz racje co do tego, że kwarc powinien być jak najbliżej, niby w testach wszystko mi działało, ale lepiej dmuchać na zimne. Więc kwarc (i zworki zmieniające kwarc-generator jako źródło taktowanie) umieszczę na płytkach z modułami.

dzięki, link też się przydał.