Termostat - jaki użyć mikrokontroler??


Witam!
Stworzyłem sobie taki schemat:

Wykorzystałem w nim procesor Attiny2313. Wzorowałem się na projekcie Pana Mirka "Termometr uniwersalny" tyle że troszkę go przerobiłem na własne potrzeby.
Chciałbym aby wyukonywał następujące zadania:
1.) Po załączeniu zasilania zagrzał roztwór (czyli załączenie grzałki pierwszym triakiem) do temperatury max 43 stopni C i utrzymywał ja z histerezą równą 2 stopni C czyli min 41 stopni C.
2.) Załączał napowietrzacz (drugi triak) po przekroczeniu 40 stopni C.
3.) Temperature wyświetlał na potrójnym wyświetlaczu siedmiosegmentowym.

Czytając posty umieszczone pod projektem troszkę dało mi do myślenia czy program takiego termostatu zmieści sie do mikroprocesora Attiny2313 co jest moim pierwszym pytaniem (może lepiej odrazu zastosować Atmegę8)? Po drugie Czy schemat w ogóle jest dobrze narysowany? :)

Z góry dziekuję za wszelką pomoc :)
Pozdrawiam!
Portret użytkownika drowning_man

odp

Osobiście użyłbym amtegi8 i lcd 1x16, ale to raczej z przyzwyczajenia:-), i dlatego, że nie bawiłem się jeszce attiny2313, nie wiem ile się do niego mieści itp itd. Niedługo też się zabieram za podobny układzik i chcę go własnie zrobić na atmedze8 do tego lm35 i triaki, jednak napowietrzanie rozwiązałbym inaczej, mianowicie załączałbym je np co 2min na 2min, a nie na stałe:-).

Portret użytkownika Chester

Napowietrzanie

A dlaczego rozwiązałbyś napowietrzanie w ten sposób?? :)

Portret użytkownika mirley

Re: Termostat

Po pierwsze do attiny23143 nic się nie mieści bo takiego procka nie ma :) ATTINY2313 ma 2kB pamięci flash

Jeśli temperatura 40 stopni była by na stałe wpisana w program to wystarczy miejsca na zrealizowanie tego. Na schemacie dodaj rezystor 4,7k od pinu danych czujnika DS18B20 do +5V bo inaczej nie pójdzie. ja sobie zapomniałem na swoim schemacie i miałem przylutowany od spodu

Program ściągnij sobie dla mojego termometru na attiny2313 i dopisz kilka instrukcji:

  If Co100ms = 25 Then
   Co100ms = 0
   '*************************************** co 100 ms
   Set Flaga_ster     'dopisac i na poczatku programu jeszcze Dim Flaga_ster as bit
   Incr Co1s
   If Co1s = 7 Then
    Co1s = 0

jeszcze tutaj:

Do
 
If Zezw_wysw = 1 Then
 Reset Zezw_wysw                      'co 4ms
 Wysw = Tempa
 
 If Ur = 1 Then Gosub Przelicz
 Gosub Wyswietl
End If
 
'to niżej dodać w tym mejscu
If Flaga_ster = 1 Then
 Reset Flaga_ster                     'co 100ms
 
 'tutaj instrukcje sprawdzające temperaturę i właczające grzałkę i napowietrzacz, narazie daj sobie tutaj
 portx.y = not portx.y  'dla testów port na którym jest triak, dioda powinna migać 5x na sekundę 
 
End If
 
Loop
End

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika drowning_man

odp

Oj faktycznie jakaś '4' tam się niepotrzebnie zapodziała:-). Co do napowietrzania to czytałem kiedyś, że takie 'przeywane' jest bardziejs skuteczne, ale nie sprawdzałem tego jeszce więc nie mam rzadnej pewności, zawsze program można zmienić:-).

Portret użytkownika Chester

odp

Dobrze to jeżeli tylko ten rezystor miałem źle to poprawie, postaram się jak najszybciej zrobić płytkę i zakupić części :) i będę walczył z oprogramowaniem według Twoich wskazówek :)

Pozdrawiam!

Portret użytkownika mirley

Re: termostat

Sam dokładnie pooglądaj schemat i porównaj z moimi... jak na niego patrzę to nie widzę żadnych innych problemów... nie znaczy to że wszystko zauważyłem

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Chester

Schemat

Jak już wcześniej wspomniałem to się wzorowałem na Twoim projekcie "termometr uniwersalny" i przeoczyłem właśnie ten rezystor ponieważ nie doczytałem w opisie o nim, musiało mi to umknąć :( zanim jeszcze to wszystko polutuje posprawdzam sobie na płytce stykowej :)