Sterowanie wyświetlaczem 7 segmentowym.


Witam,
mam taki oto 'schemat':

Uprzedzam, że NIE JEST to mój rysunek, jest to 'schemat' zegarka, znalazłEm go na elektrodzie. Jest on na wyświetlaczach ze swpólną anodą, tu pierwsze pytanie, jeśli dobrze rozumiem to zarówno anody (tranzystor pnp) jak i katody wyświetlaczy w tym układzie są sterowane stanem niskim na wyjściu uC?
Znalazłęm u siebie duże wyświetlacze ale ze wspólną katodą, tu drugie pytanie, jak przerobić układ (bez ingerencji w kod) aby działał na wyświetlaczach ze wspólną katodą? Tak sobie myślałem, że skoro na wyjściach uC sterowanie jest stanami niskimi to może po prostu dać tranzstowy pnp na sterowanie segmentami jak i katodami?




Portret użytkownika drowning_man

odp

Chodzi mi o coś takiego:

Oczywiście pod warunkiem, że masa zasilania uC i masa 12V są połaczone i że sterowanienzarówno segmentów jak i wspólnych anod odbywa się poprzez stan niski na wyjściu uC w schemacie w pierwszym poście.

Portret użytkownika mirley

Re: LED

Segmenty poprzez tranzystory PNP, emiter do +5V, baza przez 3,3k do procka, wyjścia z kolektorów

Wspólne katody trzeba tak: tranzystory NPN emiterem do masy, bazy przez 3,3k do tranzystorów pnp podłączonych tak samo jak przy segmentach. katody do kolektorów NPN'ów

Nie możesz podłaczyć do tranzystora sterującego od strony zasilania do napięcia 12V w taki sposób jak narysowałeś. Po pierwsze powinien to być pnp emiterem do zasilania a po drugie procesor pracuje na 5V, więc jak na emiterze tranzystora będzie 12V to tranzystor nigdy się nie wyłączy, niezależnie czy będzie stan wysoki czy niski na wyjściu uC

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika drowning_man

odp

Jesli dobrze zreozumiałem:

Tylko, że z tego schematu wynika, że segmenty będą zasilane napięciem 5V, a niestety one przy 5V nie świecą w ogóle...

Portret użytkownika mirley

Re: wyswietlacz

No to nie ma innego wyjścia jak zrobić układ dopasowania poziomów logicznych.... normalnie robię to za pomocą dwóch tranzystorów, do procesora podłaczam NPN, który steruje PNP podłączonym emiterem do +12V. NPN zwiera bazę tranzystora PNP do masy i go uruchamia, gdy NPN nie przewodzi to rezystor podciągający bazę PNP do zasilania 12V wyłączy go. W twoim przypadku do procka podłączasz PNP bo nie chcesz zmieniać programu, więc musisz dać PNP z emiterem na +5V, który steruje NPN, a ten z kolei steruje PNP z emiterem na 12V. Pamiętaj o rezystorach podciągających bazy tranzystorów do potencjału ich emiterów żeby umożliwić prawidłowe wyłączenie się tranzystora

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika drowning_man

odp

Nie, że nie chcę zmieniać programu tylko nie mogę:-) nie posiadam kodu źródłowego, a po drugie z tego co wiem to był on w C a nie w bascomie napisany. Chyba na razie dam sobie spokój i jak zdobedę wystarczającą wiedzę to sam sobie napiszę kod do zegarka na wspólnych katodach, żeby niepotrzebnie nie utrudniać sobie schematu.