Silnik 290/500V.


Witam, może nie jest to związane z elektroniką, ale mam taki problem, otóż mam silnik 3kW 290/500V. Wyczytałem, że można go podłaczyć do normalnej (230V) sieci (oczywiście 3-fazy), ale tylko w układzie gwiazda. Czy to prawda? Jesli nie to jak go podłączyć?
Portret użytkownika matrix

Re: Silnik 290/500V.

A odpowiedz na pytanie jak zamierzasz trójfazowy silnik podłączyć bez jakiegokolwiek sterownika do jednej fazy?

Przecież silnik trójfazowy musi mieć 3 fazy przesunięte względem siebie by mógł się obracać. Według mnie w ogóle sama zasada pracy silnika trójfazowego eliminuje go z możliwości podpięcia do sieci 230V

Portret użytkownika drowning_man

odp

Chyba nie czytałeś uważnie, doczytaj to co napisałem w nawiasach:-), przecież nie będę podłaczał silnika 3-fazowego do jednej fazy, wiem na jakiej zasadzie działa silnik 3-fazowy itp itd. Chodzi mi o to, że jest to silnik tzw przemysłowy, czyli na wyższe napięcie (290/500V), a pytanie brzmi czy można go podączyć pod 230/380V bo wyczytałem, że ponoć tylko w gwiazde, w trójkąt niby będzie się za bardzo grzał. Nie są to żadne pewne informacje i dlatego pytam. W sumie to dziś już się dowiedziałem od znajomego, że bedzie działał i na gwiaździe i na trójkącie więc w sumie temat zakończony:-).

Portret użytkownika mirley

Re: Silnik

Na logikę patrząc na pewno będzie działał, napewno z trochę mniejszą mocą a le będzie.... grzać się nie ma prawa bo jest przystosowany do wyższego napięcia niż podłaczasz

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

RE Silnik

Ale z was doradcy od siedmiu boleści.
Po pierwsze silnik na napięcie 290/500 ma zbudowane uzwojenia na napięcie fazowe 290V kropka.
290V odnosi się do trójkąta a 500V odnosi się do gwiazdy kropka.
Napięcie 500V to nietypowe napięcie w sieci domowej, można je spotkać jedynie w przemysle i kopalniach.
W domu posiadamy napięcie międzyfazowe 400V i fazowe 230V.
Chcąc taki siilnik podłączyć do domowej sieci 400V musimy go podłączyć w gwiazdę bowiem wtedy napięcie fazowe uzwojenia będzie 400/1.73=230V (a on ma 290V). Na pewno się nie przegrzeje, bo prąd popłynie mniejszy niż znamionowy a co za tym idzie będzie miał mniejszy moment obrotowy.
Jesli mniejszy moment obrotowy to także należy taki silnik mniej obciążać.
Łacząc go w trójkąt napięcie fazowe uzwojenia będzie wynosić 400V (a on ma 290V), wiec po pewnym czasie przegrzeją się uzwojenia.Ot tyle na ten temat.

Więc możesz taki silnik podłączyć tylko w gwiazdę do 3x400V i ze względu na pomniejszony moment należy taki silnik obciążać mniejszym momentem obciążenia.
Pozdrawiam

ZukuPuku