Problem z niepoprawnie działającym programatorem STK200.


Witam

Złożyłem STK200 na podstawie zawartego na tej stronie projektu. Niestety programator nie działa tak jak powienien. Pojawia się komunikat: Device Not Maching (0x2012). Po włączeniu dioda świeci się. Pierwszym procesorem, który chcę zaprogramować jest AT89S2051.
Uprzedzając pytania:
- GND, UCC, MISO, MOSI, SCK, RST są podłączone zgodnie ze schematem (na 99%)
- LPT włączony w trybie ECP
- napięcie "główne" wynosi ok. 5,15V (czyli w normie :) ) - podpięte z molex-a
- napięcie na AT89S2051 - 5,15V, a na 20-pin SN74HCT244N - 4,47V
- zastosowałem kondensatory 15pF zamiast 22pF (napisałeś, że mogą być 10-22pF)
- GND "sięga" do samego wtyku LPT
- lutowanie nie jest idealne, ale ratowałem się po lekkim przetrawieniu
- kwarc ma 12MHz

Jeżeli ma ktoś jakiś pomysł co sprawdzić bardzo proszę o odpowiedź. Ja nie mogę się dopatrzeć przyczyny. Mogę zmierzyć napięcia w poszczególnych miejscach układu w razie potrzeby.

Czy ten procesor mogę zaprogramować tym: http://mirley.firlej.org/jak_zaprogramowac_pierwszy_avr ?

Tu wklejam kilka zdjęć obrazujących mój projekt, może się przydadzą.






Portret użytkownika mirley

Re: Procesor i STK200

Próbowałeś podłączyć ATTINY2313, bo AT90Sxxx to nie jest procesor AVR, bascom tego nie odczyta za pomocą STK200. Przeczytaj artykuł o programowaniu AT90SXX w oparciu o ten sam programator. W innym wypadku kup tiny2313 i sprawdź czy to w ogóle działa zanim zajmiesz się tym 2051

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika marcin1828

Zrobiłem też prosty

Zrobiłem też prosty programator z twojego poradnika: jak zaprogramować pierwszy AVR - i na attiny2313 działa, jest szansa że da się zaprogramować AT89S2051 tym programatorem?

W programie BASCOM AVR Attiny2313 zaprogramował się, a program ToastProg nie może go nawet odczytać, więc może to wina programu(w prostym programatorze).

Najlepiej jakby dało się w projekcie "termometr domowy", do którego chcę zaprogramować AT89S2051 zastąpić go attiny2313.

Co mam zrobić w tej sytuacji?

Portret użytkownika mirley

Re: Programowanie

Najlepiej jest zrobić zamiast termometru domowego, termometr uniwersalny bo tam masz gotowy program pod tiny i pod 2051. Możesz też spróbowac przerobić program termometru domowego na tiny2313, niestety sam nie mam teraz czasu aby to zrobić

Mikrokontrolery AT89XX programowałem tylko za pomocą STK200 z mojej strony i w programie ToastProg, nie testowałem innych rozwiązań. Prostym programatorem z kilkoma rezystorami nie próbowałem programować 89S2051.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

programowanie

Witam
wiem że to nie dział na takie pytania ale nie wiem gdzie sie z tym tematem wcisnąć...
Z mikrokontrolerów to ja jestem zielony a programować ptogramowałem tylko 51ke i to w szkole a zajęciach ....

Chciałem zrobić licznik geigera z projektu Mirleya i przy okazji porgramator do mikroprocesorów. Nasówa mi sie zatem pytanie 'czy jesli wezme połacze 2 kity podstawke programującą z programatorem usb (bo są to układy kompatybilne po pominięciu 2 oporników) to czy do zaprogramowania układu do licznika geigera wystarczy wkleić kod żródłowy do jakiegoś programu i w magiczny sposób zaprogramuje mi sie ten mikroprocesor czy raczej wymaga to trochę większej wiedzy i jakiś kompilacji w tym programie ?

Z góry dzięki za odpowiedzi choć pewnie dla was to śmiech na sali .... Ale naprawde jestem w tym cholernie zielony

Portret użytkownika mirley

Re: Programowanie

Jak zrobisz sobie układ programatora na USB to i tak najpierw musisz czymś zaprogramować jego wewnętrzny procesor. Najlepiej zrobić to za pomocą właśnie takiego STK200 na LPT albo jeszcze prostszego kabla na LPT jaki przedstawiłem na stronie.

Programy na stronie zamieszczam w wersji skompilowanej hex i bin, więc za pomocą programu Bascom lub avrdude trzeba go wgrać do procesora. Na stronie są poradniki

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.