Podstawka programująca


Witam.
Zamierzam zrobić płytkę programującą podobną do tej http://mirley.firlej.org/podstawka_programujaca tylko bez możliwości programowania bezpośrednio z portu LPT. Domyślam się, że kwarc jest do zwiększenia szybkości programowania (jak próbowałem programować atmegę32 przez USBasp bez kwarcu to wolniej szło od siproga przez port com). Daję schemat bo nie jestem pewien, że wszystko jest dobrze połączone:
Portret użytkownika drowning_man

odp

W tej podstawce od mirley'a nie musisz przeciez montować portu LPT i bedziesz miał to co chcesz. Ja tę podstawkę podłaczyłem pod USBasp i wszystko idealnie śmiga. Więc po co sobie komplikować sprawę i na nowo projektować skoro już ktoś to zrobił:-).

Portret użytkownika mirley

Re: Podstawka

Kwarc nie służy w tym przypadku do tego żeby przyspieszyć programowanie (przy okazji tak się dzieje). Jak będziesz miał programować nowe procki na wewnętrznym oscylatorze to ok, ale co zrobisz jak wyjmiesz procka z układu gdzie miałeś kwarc? nic wtedy nie zaprogramujesz bo fusebity będą ustawione na kwarc. To samo jak będziesz chciał zmienić fusebity na kwarc. Po kliknięciu procek przestanie odpowiadać i nie zweryfikujesz nawet czy dobrze się wgrało

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Eagle

drowning_man: Według mnie

drowning_man: Według mnie projektowanie płytki to nie jest zbyt duży problem, a nawet później daje to więcej satysfakcji im więcej pracy sam włożysz w urządzenie, które będzie dość często używane ;). Mam zamiar zrobić kilka modyfikacji w tym układzie dlatego nie wykorzystam gotowej płytki, chociaż jest to świetnie wykonane.
--

mirley: Co może więc być przyczyną tak wolnego programowania usbaspem atmegi32 (prędkość programowania powinna dochodzić do 5kb/s a u mnie ponad 2min odczytywania pustego procka, siprogiem jakieś 20s odczytywania) ?
--

Zapytam jeszcze raz bo chyba słabo sprecyzowałem pytanie, czy takie połączenie jest poprawne i wystarczy do zaprogramowania tych ?C ? (czy muszą być połączone do tego jeszcze avcc i agnd ?). Dzięki za odpowiedź.

Portret użytkownika mirley

Re: Programowanie

Wszystkie zasilania mają być zwarte(VCC, AVCC) do zasilania a masy (GND, AGND) do masy. Szybkość programowania zależy od taktowania procka. Jak jest na fabrycznym taktowaniu to pójdzie wolno. Jak zmieniłeś fusy na kwarc zewnętrzny i dalej idzie tak samo wolno to zobacz czy zworka S_SCK nie została dalej ustawiona w tryb wolnego programowania.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Eagle

Ok. Dzięki za odpowiedź.

Ok.
Dzięki za odpowiedź.