Zapłon tyrystorowy romet


Witam mam kilka pytań co do silnika 023 i schematu powyżej.

Na cewkach od światłem pisze że jest napięcie 6V i 20W (dwie podłączone w szereg), czy w praktyce nie ma to większej wydajności ?? bo u mnie jak silnik pracuje na największych obrotach to jest ok 15V AC czy można by to wyprostować na prąd stały i wystabilizować na 12V ?? i dało by się na wolnych obrotach uzyskać 12V DC ?? może zastosować jakąś przetwornice ??
Do tego układu chciałbym tylko podpiąć cewkę butelkową a światła będą podpięte normalnie.

Czy schemat który umieściłem powyżej nadawał by się do tego jak bym uzyskał 12V DC ??

Widziałem że inni robią takie ale za pomocą akumulatora, a ja bym chciał go pominąć i wykorzystać tylko te cewki od świateł. Mam zrobionego pastucha elektronicznego i pobiera mi to tylko 200mA z iskrą na cewce butelkowej.




Portret użytkownika mirley

Re: Zapłon

Można by zastosować stabilizator LDO aby małym spadkiem napięcia wystabilizować 12V. Jak tylko napięcie podczas normalnej pracy jest około 200mV większe niż 12V to powinno być ok. Co do pozostałej części układu to nie mam żadnego doświadczenia.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika sentriozan

a ktoś ma jeszcze jakąś

a ktoś ma jeszcze jakąś propozycje ?? robił już ktoś takie coś ??
masz jakiś schemat do tego stabilizatora LDO ??

-------------------------------------------

Dzisiaj zmierzyłem napięcie na moim silniku i jest takie:
wolne obroty to 8V a maksymalne to 38V prądu zmiennego
wolne obroty to 8V a maksymalne to 50V prądu stałego

jest to mój nie pierwszy silnik który remontowałem i każdy jak sprawdzałem też miał takie wysokie napięcie a jeden jak pamiętam miał 80V DC, nie dawałem żadnego kondensatora tylko mostek prostowniczy. Można by spróbować to wystabilizować na 12V tylko co użyć żeby wytrzymało to jakiś 70V DC ?? bo zwykły stabilizator 7812 ma napięcie do max.35V a pozatym wytrzymuję tylko 1,5A.

Ile u was cewka o malucha pobiera prądu ??

Portret użytkownika gosc

Zapłon

Pragnę zauważyć, że schemat powyżej nie ma nic wspólnego z zapłonem tyrystorowym. Zacznijmy od tego, że schemat ten przedstawia niedopracowany układ tranzystorowego modułu zapłonowego. Blok z tranzystorem T2 można na starcie usunąć, a tranzystor IRF840 polecam zmienić na np IRF460P. IRF840 grzeje się bardzo już po kilku minutach pracy, a z opini znalezionych w sieci (ten schemat jest dosyć popularny) można wywnioskować, że tranzystor ten lubi padać.

Zbudowałem ten moduł ze schematu powyżej usuwając blok z T2 (układ odłączający cewkę WN po czasie - niby, bo nie działa), tranzystor dałem irf460p. Układ ten pracuje od jakiegoś czasu w traktorku SAM na bazie Dzika 21 z silnikiem Fiata 126p i działa wyśmienicie. Iskra mogła by zabić (;)), silniczek chodzi dużo lepiej. Co ważne - NIE potrzebuje on radiatora. Mam zalany ten układ sylikonem sanitarnym w obudowie uniwersalnej i śmiga jak trzeba. Tranzystor praktycznie w ogóle się nie grzeje.

Co do zasilania układu bezpośrednio z cewek świetlnych. To, że cewka świetlna podaje napięcia za mostkiem, ale bez obciążenia w tak rozległym zakresie jak napisałeś - to normalne. Jest to normalne zjawisko w tego typu prądnicach z magnesem na kole zamachowym/wirniku. Dopiero odpowiednio obciążona cewka poda Ci napięcie np 6-7V dla instalacji 6V.

Weź pod uwagę, że prąd i napięcie podawane przez te cewki jest bardzo niestabilne i zróżnicowane w zależności od obciążenia i obrotów silnika. Nie wiem, czy przy obciążeniu ok 15W (w zależności od zastosowanej cewki butelkowej) te cewki dadzą radę zasilić odpowiednio moduł zapłonowy, tak aby podawał dobrą iskrę. Może jakiś układ gromadzący energię na wejściu?

Moim zdaniem mały akumulatorek + ładowanie z cewek i masz piękną, mocną iskrę (ps układ ze schematu działa z powodzeniem w silnikach 2T, sprawdzałem na silniku 223 z jawy 50/ogara200).

Portret użytkownika sentriozan

ok, ja już wykonałem swoją

ok, ja już wykonałem swoją płytkę i wygląda tak: (Brak rezystora 300Ohm)

Zrobię tak jak mówisz ponieważ jak nauczyciel mi projektował płytkę to też stwierdził że blok z T2 jest zbędny no ale zrobił z tym. Które elementy mam usunąć ??
T2 BC547
Rezystor 560Ohm
i jeszcze jakiś czy tyle ??

Też mam ogara 200 i chciałem to zastosować. Jeśli chodzi o IRF840 to na jaki inny mogę zamienić ?? bo IRF460P nie mogę dostać nawet nie ma na allegro i tme. Mam do dyspozycji BUZ11 nada się ?? ma napięcie pracy niestety tylko 50V ale prąd 30A.

Jeśli chodzi o zasilanie to chcę pominąć akumulator, dało by się zgromadzić ten układ na kondensatorach ??

I ostatnie pytanie, jeśli układ ten będzie działał bardzo dobrze bo pierw go zrobię i zasilę z zasilacza to mógłbym zamiast oryginalnej cewki wysokiego napięcia tej w zapłonie dać trzecią cewkę od świateł ??

Portret użytkownika gosc

Przewiń cewkę od zapłonu na

Przewiń cewkę od zapłonu na 14V, zastosuj regulator napięcia i już masz problem z głowy. Tak mnie ciekawi co chcesz osiągnąć tym projektem?