kostka led cube pytanie o multipleksowanie


Witam.
Znalazłem ostatnio fajny projekt w sieci a mianowicie
-> http://www.instructables.com/id/Led-Cube-8x8x8/

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić łopatologicznie jak odbywa się tutaj multipleks?
W sumie to chodzi mi o 1 warstwę(8x8=64 diody). Wychodzi na to, że 1 warstwę obsługuje 1 rejestr. Jak on jest więc w stanie sterować 64 diodami?
Rozumiem jeśli jest 8 anod i 8 katod. Wtedy można mieć dostęp do każdej diody ale wtedy przecież nie wystarczy wyjść.

Będę wdzięczny o zrozumiałe wyjaśnienie tematu.




Portret użytkownika mirley

Re: LED CUBE

Można to pewnie rozwiązać na wiele sposobów... nie zastanawiałem sie nad tym. Na szybko przychodzą mi do głowy dwa sposoby:

1. Do procesora podłączasz 8 linni i 8 kolumn. Multipleksujesz 8 diod w 8 kolumnach. Trzeba do tego 16 pinów. Jakby teraz chcieć dołożyć 3 wymiar to wydaje mi się że wystarczyło by dodać jeszcze 8 tranzystorów które włączą całą konkretną powierzchnię. Procedura powinna najpierw zapalić konkretną powierzchnię i wszystkie diody na niej po kolei potem przejśc na kolejną itd. Nie wiem czy to wyrobi częstotliwościowo

2. Dajesz na jedną płaszczyznę rejestr szeregowo równoległy 16 bitowy. Za pomocą 8 bitów z procka i linii zegarowej wsuwasz dane do rejestrów szeregowo z częstotliwością 10kHz. Powinno dac radę. Zatem wtedy każda płaszczyzna multipleksowana jest niezależnie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.