Schemat Pozycjonera


Witam,

Już wam pisałem, że buduję pozycjoner pneumatyczny do zaworu kątowego. Budowałem już jakieś zabawki elektroniczne z gotowych projektów, ale to jest mój pierwszy własny projekt. Proszę więc o pomoc i wyrozumiałość. Czy zamieszczony schemat ma prawo działać. Chodzi mi o układ zasilania, układ sterowania cewkami zaworów (wydajność prądowa) oraz zadajnik pozycji (0-10V). Proszę o krytykę i jak najwięcej rad.




Portret użytkownika LukaszZ1234

lepsza jakość obrazka

Portret użytkownika matrix

Re: Schemat Pozycjonera

Z tego co zdążyłem rozkminić to:
1. Wydaje mi się że tranzystory BC556 mają za małą wydajność choć mogę się na tym nie znać. Ja bym dał z serii BD13X
2. Po co potencjometrem ustalasz połowę napięcia zasilania jak możesz dać pomiar prawie z całego zakresu pomiarowego 0-5V
3. Co do samych zaworów to nie wiem na jakiej zasadzie działają więc o nich nic powiedzieć nie mogę.
4. Jeśli chcesz wykorzystać ADC to masz źle podpięty procesor, a raczej brakuje Ci kilku elementów do tego by wykorzystać ADC.
5. Za słaba filtracja zasilania
6. Po co tranzystory T1 i T3 skoro procesor steruje peryferiami od strony "masy", więc możesz sterować bezpośrednio tranzystorami T2 i T4 bez udziału rezystorów R8 i R11.

Portret użytkownika gosc

dzięki za szybką odpowiedź

1. Też się nad tym zastanawiałem bo prąd kolektora BC556 to 100mA. Ten układ tranzystorów znalazłem w projekcie Pana Mirka sterowanie kolektorem słonecznym, tam też mikroprocesor sterował cewką stycznika 24VDC, a mało dokładny pomiar obciążenia na zasilaczu pokazał mi 0,1A (...albo 0.01A juto to sprawdzę dokładnie multimetrem). A dlaczego tranzystory T1 / T3 są to nie wiem do końca. Projekt Pana Mirka jest sprawdzony więc je dałem.

2. Potencjometr taki mam fabrycznie w zaworze - jest to specjalny potencjometr do pozycjonowania z charakterystyką liniową dla kąta od 0 do 90, od 90 do 180 jest 3.3k od 180 do 360 jest 0. Mogę zmniejszyć trochę rezystor od strony 5V w dzielniku (nie 3,3k a np. 1k) i w ten sposób zwiększyć dokładność pomiaru

3. zawory śmigają jak trzeba, robiłem testy wstępnego programu na płytce testowej evb 4.3 v4 z układem uln2008 jako wyjście mocy. Fajnie mi regulowało pozycję jednak stosowanie 8 kanałowego uln2008 dla dwóch wyjść jest przerostem formy. Dlatego te kombinacje z tranzystorami z pnk.1 i 6.

4. Tu Ciebie nie zrozumiałem. nie korzystam z zewnętrznego Vref tylko z napięcia zasilania mikroprocesor więc chyba nie trzeba nic więcej podłączać. Przynajmniej wszystko mi działa na evb 4.3 v4. Chyba, że zaleca się pewne rzeczy o których nie wiem. Jak możesz to napisz mi co masz na myśli.

5. w sumie myślałem o tym, aby dać kondensatory nie 47uF a np. 100uF i tak zrobię. Myślałem również, żeby dać stabilizator LM7812 zamiast LM7824. W sumie 24VDC nie muszę stabilizować bo jest pewne a te stabilizatory 12 i 5v by się chyba mniej grzały. Dobrze rozumuję?

6. Do tej odpowiedzi odniosłem się w punkcie 1

Dzięki za sugestie i proszę jeszcze o skomentowanie mojej odpowiedzi. Proszę również o ewentualny schemat wyjść na cewki z tranzystorami z serii BD13X

Pozdrawiam serdecznie

Portret użytkownika LukaszZ1234

przepraszam

zapomniałem się zalogować, ten wpis powyżej jest oczywiście mój

Portret użytkownika matrix

Re: Schemat Pozycjonera

2. Podaję opis jak ja bym podłączył potencjometr:
+5V->rezystor 100R->jedna noga potencjometru
druga noga potencjometru->rezystor 100R->masa
suwak potencjometru do wejścia ADC procka.
W ten sposób masz prawie cały zakres 0-5V do pomiaru dla ADC. Oczywiście przy takiej konfiguracji pomiaru napięcie odniesienia musi być zewnętrzne czyli napięcie zasilania +5V.
Ale chyba nie ma to dużego znaczenia? Chodzi o same liczby i porównywanie wartości zadanej z aktualnie pobieraną?

4. Poczytaj poniższe. Kawał dobrego artykułu na temat minimalnych połączeń procesora.
-> MINIMALNE PODŁĄCZENIA PINÓW PROCESORA <-
I to czyli
-> ADC - DOKŁADNOŚĆ vs PODŁĄCZENIE <-

5. 12V nie potrzebujesz. Jak spojrzysz w notę LM7805 to zobaczysz że stabilizatory te wytrzymują napięcie wejściowe do 36V
Co do tranzystorów z serii BD13X schemat podłączenia jest taki sam. Tranzystory są tylko "mocniejsze" i mają inny rozkład wyprowadzeń.

Portret użytkownika LukaszZ1234

poprawki

Mimo tego, że trochę czasu upłynęło to temat powrócił jak bumerang :)

1. Wymieniłem tranzystor na bc 337 w takim układzie jak na nowym schemacie (link)(błąd na schemacie: zamiast BC336 ma być BC337). Nie wiem czy dobrze dobrałem rezystory....Proszę o pomoc. Co do BD13X na pewno jest ok...ale nie wiedziałem czy tylko należy wymienić BC 556 na BD13X bez zmiany wartości rezystorów a bc 546 zostaje nie ruszany. Generalnie interesuję mnie pewne rozwiązanie które w 100% będzie działać więc proszę o pomoc, czy ten BC 337 w tym układzie będzie pracował (układ jest prostszy).

2. układ stabilizacji zasilania zmodyfikowałem zgodnie z twoją radą

3. Co do podłączenia megi to ja mam mierzyć i zadawać kąt z dokładnością do ok. 1 stopnia w zakresie 0-90 stopni. Więc nie potrzebna mi jest super dokładność adc. Nawet 6 bitów stabilnych adc może być ok. ponieważ jest to ok. 1,5 stopnia pływania wartości co jest jeszcze akceptowalne. Dlatego więc dokonałem minimalnego podłączenia megi zgodnie z twoim linkiem do artykułu.

4. z dzielnikiem napięcia masz rację. Rezystor podmienię na mniejszy (czego nie uczyniłem jeszcze na nowym schemacie).

Proszę o opinię na temat nowego schematu

Portret użytkownika LukaszZ1234

dołączam schemat