Regulator grupowy.


Witam!
Przychodzę z kolejnym problemem. Robie teraz sterownik. Ma byc w nim miedzy innymi utrzymywanie stałej ustawionej temperatury.Grzać będzie grzałka 2kw.O ile z prądem stałym nie mam problemów to ze zmiennym już mam.Ogólnie wiem jak regulacja grupowa działa,ale nie wiem jak to zrobić w Bascom.Czy polega to na tym,aby załączać triaka co jakiś czas? Nie musi to być coś bardzo dokładnego.Wystarczy ograniczać moc o 30%,50% Ma ktoś może jakiś przykładowy program.
Portret użytkownika matrix

Re: Regulator grupowy.

Poszukaj wsadu do kitu AVT2623. Tam jest regulacja grupowa dla procka 90s2313 więc podciągnięcie tego do własnych potrzeb nie będzie stanowić większego kłopotu.

Portret użytkownika Grzeniu 73

znalazłem krotki listing do

znalazłem krotki listing do chyba tego kitu.Ale jakoś nie za bardzo mi to rozjaśniło.Z rożnych opisów wywnioskowałem,żeby jakiś okres podzielić procentowo na okres pracy i okres przerwy.Nie wiem jaki przyjąć okres czasu,czy jedna sekunda będzie ok? Dla 50% mocy 500ms pracy i 500ms przerwy.I analogicznie inne wypełnienia.Nie wiem ,czy dobrze rozumuje.Wykrywać zera nie będę ,tylko zastosuje optotriaka z wykrywaniem zera.

Portret użytkownika matrix

Re: Regulator grupowy.

Jeśli przeanalizujesz poniższy schemat to może się wyjaśni więcej.
Impulsy zliczane są z częstotliwością sieci czyli 50Hz, ale że podawane są na licznik Johnsona to na poszczególnych wyjściach licznika masz przebieg o częstotliwości 5Hz. Czyli już wiesz że możesz zmieniać stan triaka z częstotliwością 5Hz.
Poniższy układ zawsze włączany jest z wejścia Q0 licznika a wyłączany zależnie od ustawień przełącznika obrotowego.

Co z tego wynika?
Wynika to, że czas co jaki jest włączany triak jest zawsze taki sam, natomiast zmienia się całkowity czas w stanie otwarcia.
Jak widać w układzie triak włączany jest 5 razy na sekundę, ale wyłączanie obywa się z regulacją.
Chyba więcej tłumaczyć nie muszę?

-> LINK DO ORYGINALNEGO OBRAZKA <-

Portret użytkownika Grzeniu 73

Dzięki za wyjaśnienie.Nigdzie

Dzięki za wyjaśnienie.Nigdzie wcześniej nie znalazłem tak łopatologicznego wyjaśnienia.Teoretycznie już wiem jak to ma wygląda,zobaczymy jak z praktyka wyjdzie.Chyba jednak nie będzie to takie trudne.Wystarcza dwie flagi.jedna stała do włączania co 200ms i do wyłączania zmienna od 0-200ms.

Portret użytkownika matrix

Re: Regulator grupowy.

Nie do końca może być takie łatwe. Z pewnością trzeba wywołać przerwanie co 200ms i włączyć triak. Tylko teraz musisz obliczyć za pomocą czegoś jak długo ma być włączony ten triak i tu się może pojawić kłopot. Ale jak przemyślisz to nie do końca musi byc ten kłopot.

Ja ogólnie przerwanie wywoływał bym częsciej. I jedno przerwanie wykorzystywał zarówno do włączania triaka jak i odliczania czasu jego otwarcia.

Portret użytkownika Grzeniu 73

Myślę żeby jeden timer

Myślę żeby jeden timer zaangażować do odliczania rożnych odcinków czasu. Jedna flaga co 200ms.a następną co 10ms i w niej zwiększać licznik do wyłączenia. Jak triak sie włączy to zacznie odliczać czas wyłączenia. Zobaczymy jak to będzie w praktyce. W teraz wydaje mi sie ze dam rade:) Ogólnie to zostałem poproszony o zrobienie sterownika do nowoczesnej wędzarni. I teraz szukam informacji na czym polega to wędzenie i jak to musi działać. Powoli w głowie układa mi sie już zarys tego sterownika. Najgorsze było to sterowanie grzałką do utrzymania stałej temperatury. Dzieki Tobie wiem chociaż jak się do tego zabrać.

Portret użytkownika gosc

pytanie ogólne do układu regulatora mocy na obrazku

Mianowicie chodzi mi o to jaką role w tym układzie pełni przełącznik SW1?
Pytam o jego funkcję w odniesieniu do teorii sterowania.
Przepraszam za odbieganie od głównego tematu wątku......

Portret użytkownika pawel80

pytanie czysto teoretyczne

proszę o wybaczenie iż odbiegam od głównego wątku w tym temacie........
Chciałbym się dowiedzieć jaką rolę w przedstawionym na rysunku schemacie regulatora grupowego pełni przełącznik SW1.
Pytam w odniesieniu do ogólnej teorii sterowania.

Portret użytkownika EDC

Wędzarnia :D

Naprawiałem już kilka sterowników wędzarni to też temat procesu wędzenia nie jest mi obcy :D W razie czego chętnie służę rada jak to zrobili inni :D . Grzałka elektryczna w takiej wędzarni jest do zapalania trocin z tym że mają się tlić..jak się zapalą sa gaszone. Wiecej tam takich "kwiatków". Czujniki wilgotności, temperatury powietrza i mięsa (wbijany termometr). Cyrkulacja wentylatorami, a przez to że pracują w dymie co jakiś okres mycie automatyczne.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika mirley

Re: Przełacznik

Przełacznik pełni role regulatora mocy.... pozwala wybrać wypełnienie przebiegu a tym samym reguluje moc

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.