Podział liczby single


Witam, dziś postanowiłem "pobawić się" przetwornikiem ADC w atmedze8. Napisałem prosty program mierzący napięcie jednak natrafiłem na pewien problem - mam multipleksowany wyświetlacz 7 - segmentowy (dwie cyfry) i chcę na nim wyświetlić wynik w postaci X.X czyli np 3.5. Nie wiem jednak jak podzielić liczbę single ( Wynik = Pomiar * 0.00488758 ) na dwie zmienne typu byte: jedną zawierającą całości i drugą zawierającą jedną cyfrę po przecinku by potem wyświetlić je na wyświetlaczu.

Na razie wyświetlam na wyświetlaczu tylko wynik zaokrąglony do całości funkcją Round.
Portret użytkownika mirley

Re: ADC

Jak masz wynik w single to pomnóż go przez 10 i przypisz do zmiennej byte. Będziesz miał 35 dla 3.5. Jak chcesz większej dokładności to mnozysz przez 100 i uzyskujesz 350 dla 3.50 V itd. Zastanów się czy wogóle zmienna single jest to czegoś potrzebna. Trzeba sobie tak ustawić przetwornik żeby napięcie dzieliło się w całości przez 1024. Dlatego daje się referencję np 2.56V. Wtedy wyjdzie 2.5mV na jeden schodek

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Bakuś

Dzięki

Dzięki, za odpowiedź. I pomyśleć, że to było takie proste a mimo wszystko nie wpadłem na to :P