Projekt wzmacniacza 2.1


Witam wszystkich :)
Jakiś czas temu zrodził mi się pomysł zbudowania wzmacniacza 2.1 czyli kanał lewy, prawy i subwoofer. Pomyślałem, że nie będę szukał gotowych projektów tylko postaram się sam coś sklecić z tego co znajdę w internecie. By sprawdzić czy wszystko jest z projektem w porządku oraz aby go skonsultować z osobami, które się na tym znają lepiej niż ja napisałem tutaj :)

Ogólne założenia:
- 3 kanały: lewy, prawy i subwoofer
- wzmacniacz na 3x TDA2050
- zasilanie symetryczne
- przedwzmacniacz zawierający filtr aktywny do subwoofera
- jeden potencjometr regulujący wzmocnienie całego układu
- potencjometr regulacji basu
- przedwzmacniacz, zasilacz i końcówki mocy na osobnych płytkach

O ile z samą końcówką mocy nie będzie problemu gdyż wystarczy skopiować schemat z noty katalogowej TDA2050 to już sam przedwzmacniacz stanowi dla mnie wyzwanie. Korzystając z schematów między innymi z tej strony stworzyłem coś takiego jak na obrazku poniżej.

Część odpowiedzialna za subwoofer została zerznięta z projektu z tej strony "wzmacniacz stereo z subwooferem" natomiast część odpowiedzialna za kanały lewy i prawy to dokładnie to samo z wyciętym filtrem dolnoprzepustowym i potencjometrem zastąpionym rezystorem. Nie potrzebuję żadnych regulacji w kanale lewym i prawym, chcę jedynie trochę wzmocnić sygnał by odpowiednio wysterować TDA2050.

Podstawowe moje pytanie: Czy układ w tej postaci jak na schemacie poniżej ma prawo zadziałać?




Portret użytkownika Radek988

odp

ja może początkujący ale już widzę nie prawidłowość w samym zasilaczu reszty nie zobaczyłem bo spać już się chce
gdzie jest mostek prostowniczy który zamieni ci napięcie zmienne na stałe?? po co stabilizujesz napięcie ?
stabilizatory są moim zdaniem zbędne tylko będą się nie potrzebnie grzały
ja na subwoofer dał bym więcej mocy tzn np zmienić kostkę na coś mocniejszego
Ale moc wzmacniacza ograniczają cie głośniki bo bez sensu było by dać więcej mocy jak głośniki nie wytrzymają.

Portret użytkownika Bakuś

Re

Kolego Radek988, to jest tylko przedwzmacniacz na wzmacniaczach operacyjnych, więc stabilizacja konieczna gdyż cała końcówka mocy będzie na osobnej płytce, tak samo jak i zasilacz z mostkiem oraz dużymi kondensatorami dający w założeniach niestabilizowane +- 23V.
Widać, że było już późno i chyba nie doczytałeś ;)

Portret użytkownika Radek988

było na tyle późno ze oczy

było na tyle późno ze oczy się zamykały :)
ale musisz pamiętać o odpowiednim transformatorze
transformator jakie napięcie na wyjściu będzie miał jeśli podasz to będę mógł tak mniej więcej podac ci napięcie jakie będzie po wyprostowaniu u mnie np z 36V po wyprostowaniu i odfiltrowaniu mam 40V

Portret użytkownika Bakuś

Re

Wiem, wiem według wzoru to napięcie po wyprostowaniu i odfiltrowaniu zwiększa się o pierwiastek z 2 (no trzeba jeszcze odjąć spadek na dwóch diodach prostowniczych czyli jakieś 1,4V).
No ale na razie tematem nie jest transformator ale przedwzmacniacz i to czy ten przedstawiony na schemacie w pierwszym poście ma prawo zadziałać.

Portret użytkownika mirley

Re: Przedwzmacniacz

Teoretycznie powinno to zadziałać... wygląda na klasyczny ukłąd ze wzmacniaczami operacyjnymi

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Bakuś

Re: Przedwzmacniacz

To bardzo się cieszę :P Mam jeszcze pytanie odnośnie wartości kondensatorów na wejściu i wyjściu WO, w jaki sposób można je dobrać dla założonego pasma przenoszenia wzmacniacza? Te co są teraz czyli 220nF po prostu skopiowałem z Twojego projektu... Ale wydaje mi się, że skoro 220nF było dobre dla subwoofera to raczej na zwykłe głośniki już nie bardzo bo tam ważniejsze są wyższe częstotliwości.

Portret użytkownika mirley

RE: Wzmacniacz

jak dla mnie to soro dla subwofera było dobre to tym bardziej dla wyższych częstotliwości..... to jest CR a nie RC. Czym większa wartość pojemności tym niższe częstotliwości lepiej przewodzą

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.