Płytka Testowa do ATMega162


8
Ocena: None Średnia: 8 (3 głosujących)

Płytka powstała w celu ułatwienia pracy przy budowie układów wymagających programowania mikrokontrolerów ATMega 162. Zawiera wiele podzespołów które można łatwo ze sobą połączyć za pomocą odpowiednich kabli. Wspomniany mikrokontroler można programować bez wyjmowania z podstawki za pomocą prostego programatora złożonego z kabla i czterech rezystorów. Taki właśnie programator zawiera opisywana Płytka Testowa, a zawarty na niej procesor można programować za pomocą dowolnej aplikacji obsługującej Sample Electronics Programmer. (np. BASCOM AVR - dostępny w wersji demo z ograniczeniem kodu wynikowego na stronie producenta http://www.mcselec.com/ )

Płytka Zawiera:


-Wyświetlacz LCD 16x2 z podświetlaniem włączanym za pomocą zworki oraz gniazdo na wyświetlacz posiadający wyprowadzenia na gnieździe 2x8 pinów.
-Linijkę 10 diod led do testowania portów procesora
-10 przycisków
-Dwie podstawki pod szeregowe pamięci EEPROM typu AT24Cxxx działające na magistrali I2C
-Złącze śrubowe ARK z wyprowadzonymi pinami SCL i SDA magistrali I2C
-16 złącz śrubowych do podłączania urządzeń zewnętrznych, innych płytek itp.
-Prosty interfejs RS-232 na dwóch tranzystorach, umożliwiający komunikację z komputerem PC
-Złącze programujące

Działanie:


Schemat ideowy plytki testowej można zobaczyć na rysunku poniżej:

Budowa układu może na pierwszy rzut oka wydawać się dziwna. Elementy na płytce nie są ze sobą połączone bezpośrednio. Kontakt Elektryczny zapewniają przewody połączeniowe, wtykane pomiędzy goldpiny na płytce.

Sercem układu jest mikrokontroler z rodziny AVR typu ATMega 162. Współpracuje on z rezonatorem kwarcowym(X1) 16MHz i dwoma kondensatorami (C2 i C3) 22pF. Przycisk Rst umożliwia zresetowanie procesora gdyby zaszła taka potrzeba. Rezystory R2-R5 wraz ze złączem Prog tworzą prosty programator. Cały układ zasilany jest napięciem 5V przez złącze śrubowe oznaczone jako zas. Dodatkowo zasilanie wyprowadzone jest na złącza ucc1(+5V) i gnd1(masa), pomocne w celu podpięcia elementów zewnętrznych. Kondensator C1 220uF ma za zadanie filtrowanie napiecia zasilającego, a dioda D1 3A podłączona w kierunku zaporowym zabezpiecza układ przed odwrotną polaryzacją napięcia zasilajacego. LED D2 wraz z rezystorem R1 (680) służy jako kontrolka zasilania.

Wyświetlacz LCD zawarty na płytce jest typową matrycą 16x2 znaki z wyprowadzeniami ułożonymi w formie pojedynczego rzędu goldpinów. Dodatkowe złącze LCD_GN umożliwia podłączenie do płytki wyświetlacza o układzie wyprowadzeń 2x8 goldpinów. Potencjometr P1 (10k) służy do regulacji kontrastu wyświetlacza LCD, a rezystor R6 wraz ze zworką GP1 do włączania jego podświetlania. Za pomocą wyłączników SL1 i SL2 (DipSwitch) można odłączyć wyświetlacz LCD od portu procesora.

Wyprowadzenia zestawu diod LED W1 podłączone są do jednorządowej listwy goldpin o oznaczeniu Led. Rezystor R15 (680) oraz zestaw 9 rezystorów RP (680) ograniczają prąd diod do bezpiecznej wartości.

Złącza PA, PB, PC, PD i PE w postaci podwójnych listw goldpin służą do podłączania elemetów na płytce do odpowiednich portów procesora. Złącza ARK O1-O3 połączone z listwą goldpin Oo1 oraz O4-O6 połączone z listwą Oo2 mają za zadanie wyprowadzenie portów mikrokontrolera lub innych podzespołów na zewnątrz.

Elementy U2 i U3 są podstawkami precyzyjnymi służącymi do wpięcia pamięci szeregowej AT24C256 lub podobnej. Wyprowadzenia adresowe pamięci U3 są zwarte na stałe do masy, natomiast adres U2 można ustawiać za pomocą przełącznika Adr. Rezystory R7 i R8 (100k) zapewniają panowanie potencjału +5V na wyprowadzeniach adresowych U2 gdy przełącznik Adr jest rozwarty. Przełącznik I2CE ma za zadanie odlączyć magistralę I2C od procesora gdy pamięci EEPROM są nie potrzebne a także odłączyć rezystory R13 i R14 (3k3) na których zrealizowane jest podciąganie magistrali I2C do plusa zasilania.

Złącza śrubowe I2C1 oraz I2C2 umożliwiają wyprowadzenie magistrali I2C na zewnatrz. Przyciski uSwitch S1-S4 wyprowadzone na listwe goldpin Sw1 oraz S5-S8 podłączone do listwy Sw2 są przyciskami ogólnego przeznaczenia.

Tranzystory T1 (BC558) i T2 (BC548) wraz z rezystorami R10 - R12 (10k) tworzą prosty interfejs RS-232 odłączany od procesora za pomocą przełącznika RsE. Złącze śrubowe Rs służy do wyprowadzenia na zewnątrz linii RxD i TxD oraz masy płytki.

Budowa:


Płytka drukowana dostępna tutaj jest narysowana bez odbicia lustrzanego. Przeznaczona jest do wydrukowania na papierze kredowym drukarką laserową lub wykonania kopii za pomocą ksera a następnie wprasowania tonera w laminat. Wersję płytki w odbiciu lustrzanym można pobrać tutaj.Montaż gotowej płytki należy rozpocząć od elementów najmniejszych, kończąc na włożeniu wyswietlacza LCD w przeznaczone na niego złącze szufladkowe oraz procesora i pamięci w odpowiednie podstawki. Pomocą może okazać sie schemat montażowy, dostępny tutaj.

Wykaz Elementów:


4x 330 Ohm
1x 510 Ohm (do LCD - można 47 Ohm)
1x 560 Ohm
1x 560 Ohm Rpack 9 rezystorów
1x 680 Ohm
2x 3.3 k
3x 10 k
1x 10k potencjometr montażowy
2x 100 k

2x 22 pF ceramiczny
1x 220 uF elektrolit

5x Goldpin 2x8 pin
1x Goldpin 2x3 pin
1x Goldpin 1x3 pin
1x Goldpin 1x10 pin
2x Goldpin 1x8 pin
2x Goldpin 1x4 pin
1x Złącze Szufladkowe na Goldpin 1x8 pin
1x Złącze Szufladkowe na Goldpin 1x16 pin
1x Złącze FC16 na taśmę
Piny nasadzane na Goldpiny do lutowania na kabel + obudowy

9x uSwitch do druku
3x Przełącznik Dip SW 2
2x Przełącznik Dip SW 4
7x Złącza ARK 2
5x Złącza ARK 3

1x Dioda 3A dowolna
1x Dioda LED (nie ultra jasna)
1x Linijka 10 LED
1x BC558B
1x BC548B
1x AT24C256 lub podobna
1x ATMega162

1x Podstawka Precyzyjna DIL40
2x Podstawka Precyzyjna DIL8
1x Podstawka DIL20

1x Rezonator Kwarcowy 16MHz

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
Schemat110.8 KB
Płytka44.33 KB
Płytka (odbicie lustrzane)44.43 KB
Płytka (dwie na stronie)88.45 KB
Montowanie60.92 KB
Opis14.7 KB
Opis (odbicie lustrzane)14.76 KB



Portret użytkownika Janeczek

Opis elementów

Witam, można prosić o dodanie opisu elementów do termotransferu?
Pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Re: Płytka Testowa

Warstwa opisów została dodana do załączników w dwóch wersjach. Dla termotransferu za pomocą papieru kredowego należy zastosować tą w odbiciu lustrzaneym

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Witam, bardzo ciekawy

Witam, bardzo ciekawy projekt,już od dawna czegoś takiego szukałem.
Mam pytanie odnoście kondensatora 1x 220 uF elektrolit.
Na jakie napięcie powinien on być.pytam bo chciałem zbudować ten projekt, ale w smd.A kondensator 220uF SMD jest tylko na 35V.

Portret użytkownika mirley

Re: Płytka Testowa Kondensator

Kondensator ma być na napięcie >5V. Nie trudno to zauważyć szczególnie że zasilanie całej płytki jest włąśnie 5V

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika R_On_!

Płytka testowa.... Dla Atmega16

Witam, już od dłuższego czasu obserwuje te stronę i sądze że kolega Mirley zna sie na rzeczy. :D
Poszukuje od jakiegoś czasu schematu płytki testowej dla Atmegi 16, coś w tym stylu co ten projek.
pozdrawiam R_On_!

Portret użytkownika mirley

Re: Płytka testowa

Jeśli Ci sie ni śpieszy to właśnie pracujemy w raz z kolegą nad płytką testową uniwersalną (dla dowolnego AVR'a) zawierającą wszystkie elementy jakie kiedykolwiek używałem przy mikrokontrolerach. Myślę że realizacja będzie gdzieś w połowie lipca, zależy jak z czasem będzie. (Procesory będą wpinane na specjalnych płytkach aby można było je łatwo zmieniać)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika R_On_!

Płytka testowa.... Dla Atmega16

"Czasu Ci u nas dostatek" :D Myślę ze ten projekt będzie bardzo ciekawy, a jeszcze płytka na różne procesory, to w ogóle bajer :) Czeka z niecierpliwością na nowe informacje na ten temat.
Pozdrawiam R_On_!

Portret użytkownika edd

Płytka testowa

Ojej... ja czekam i czekam i doczekać się nie mogę tej uniwersalnej... Może już coś wiadomo kiedy będzie dostępna? Aha, byłbym zapomniał - stronka świetna! Pzdr ;)

Portret użytkownika mirley

Re: Płytka Uniwersalna

jest już jest.... tylko opisacć muszę i trochę więcej potestować a teraz mam dużo roboty w domu. Przygotuj się na duży laminat gdzieś 23x17cm. Ostrzegam jet straszne trudne do wprasowania :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika A_D

W jaki sposob przeniesc opis

W jaki sposob przeniesc opis poszczegolnych elementow na laminat załączony w pdf'ie ?

Portret użytkownika gobi

Opis elementów przenosi się

Opis elementów przenosi się metodą termotransferu, podobnie jak rysunek ścieżek lub drukuje na folii samoprzylepnej.

Portret użytkownika grizz

Albo za pomocą folii

Albo za pomocą folii samoprzylepnej ;)

Portret użytkownika mirley

Re: Nadruki

Moja płytka pokryta jest folią samoprzylepną.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika A_D

To jeszcze jedno pytanko co

To jeszcze jedno pytanko co do wymiarow tej plytki bo z pdf mi cos niewymiarowo wychodzi ? Jakie ma wymiary plyteczka ?

Portret użytkownika mirley

Re: Wydruk

Nie mierzyłem rozmiarów ale sprawdzałem teraz i jest zła skala, wieczorem zamieszczę poprawne pliki. Dzięki za zwrócenie uwagi

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika perfi

w jakim programie projektowal

w jakim programie projektowal Pan płytke? można nabyc jego pliki?? pzd

Portret użytkownika mirley

Re: Płytka

Płytki projektowane w trialówce protela 99 SE. Napisz na maila w sprawie plików

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika redman32

Zewnętrzny RAM

Wszystko fajnie, ale co z pamięcią zewnętrzną? Jaki jest sens stosować ATmegę162 bez niej? To lepiej wsadzić normalną ATmegę16 kiedy zewnętrzny RAM nie jest potrzebny.

Portret użytkownika mirley

Re; RAM

A po cholere mi zewnetrzny RAM? M162 ma wewnetrzna pamięć RAM
Poza tym jeśli chodzi o sens:
1. Ma 3 piny więcej
2. Dwa uarty potrzebne w chwili kiedy powstała ta płytka
3. Ogólnie chciałem miec M162, więc jaki by był sens robić płytke z M16
4. Po za tym to płytka testowa a nie konkretne urządzenie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika widzimusie

1x 560 Ohm Rpack 9 rezystorów

Witam,

chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę znaleźć taki element 1x 560 Ohm Rpack 9 rezystorów. Większość elementów już mam, lecz pozostał mi ten jeden. Proszę o pomoc.

Portret użytkownika mirley

Re: Rezystory

Pytaj w sklepie o drabinkę rezystorową 9X560R albo ewentualnie 8x560R bo 9x jest mało popularna. Może być tez 470R lub podobne bo to tylko do diod led.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gucio1202

Pytanie

Czy opisana tutaj płytka testowa będzie kompatybilna z programatorem przedstawionym na tej stronie: http://diy-elektronika.pl/tag/usbasp ? Od razu dodam że jestem początkujący w tej dziedzinie elektroniki. Pytam konkretnie o ten programator bo ostatnio taki dostałem w "spadku". Pozdrawiam.

Portret użytkownika mirley

Re: Płytka

Popatrz na schemat płytki masz tam poprostu mikrokontroler AVR i złacze programujace. Jakikolwiek programator podepniesz, który programuje AVR'y to będzie działać. Złącze programujące może się tylko nie zgadzać ale to nie problem odpowiedni kabelek dorobić tak żeby piny z programatora trafiały na piny na płytce w odpowiedniej kolejności

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.