Płytki Testowe

Uniwersalna Płytka Testowa dla AVR

9.625
Ocena: None Średnia: 9.6 (8 głosujących)

Prezentowany układ jest uniwersalnym systemem uruchomieniowym dla procesorów AVR. Zaprojektowałem go wspólnie z kolegą (k.moron[małpa]tlen.pl) w oparciu o wspólne przemyślenia i problemy jakie napotykaliśmy przy budowaniu innych urządzeń. Płytka nie posiada żadnego mikrokontrolera wpiętego na stałe a jedynie uniwersalne złącze do którego można wpiąć moduł z dowolnym mikrokontrolerem. Na razie powstały moduły dla procesorów ATmega8, ATmega16, ATmega162, ATTiny2313 oraz ATTiny13, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dorobić kolejne. Płytka zawiera programator USBASP i może być w całości zasilana z USB, lub z zewnętrznego zasilacza. Urządzenie bogate jest we wszystkie najpotrzebniejsze elementy, takie jak Wyświetlacz LCD i LED, Zegar czasu rzeczywistego, pamięć EEPROM, interfejsy komunikacyjne RS232 i RS485, oraz klawiatury, układy wykonawcze, diody LED i wiele wiele innych. Elementy składowe płytki łączą się ze sobą za pomocą specjalnych kabli nasuwanych na goldpiny oraz zworek i przełączników. Część elementów podłączona jest na stałe do wybranych portów mikrokontrolera (np. LCD) co upraszcza plątaninę kabli nad płytką.


Moduły Pomocnicze do Płytek Testowych

9
Ocena: None Średnia: 9 (1 głosujący)

Moduły pomocnicze są układami współpracującymi z płytkami testowymi. Klawiatura z 16 przyciskami jest pomocna przy uruchamianiu programów do zamków szyfrowych, terminarzy oraz sterowników posiadających dużą wieloprzyciskową klawiaturę. Wyświetlacz siedmiosegmentowy posiadający 8 cyfr przydatny jest podczas pisania programów do zegarów, termometrów i wielu urządzeń które będą wyposażone w taki typ wyświetlacza. Moduły pomocnicze znacznie zwiększają funkcjonalność płytek testowych, które zwykle nie posiadają wyświetlacza LED ani dużej klawiatury.


Płytka Testowa do AT89Cx051 i ATTINY2313

8.33333
Ocena: None Średnia: 8.3 (3 głosujących)

Płytka powstała w celu ułatwienia pracy przy budowie układów wymagających programowania mikrokontrolerów ATTINY2313 oraz AT89Cx051. Wiele podzespołów znjdujących się na płytce pozwala szybko zmontować system mikroprocesorowy, zaprogramować mikrokontroler i sprawdzić jego dziłanie bez konieczności wykonywania obwodów drukowanych. Gdy zajdzie potrzeba modyfikacji obwodów wystarczy wpiąć przewody połączeniowe w inne miejsce. Przydatnym uzupełnieniem tej płytki są Moduły Pomocnicze (Klawiatura i Wyświetlacz LED) oraz Moduł Wykonawczy zawierający tranzystory MOSFET i triaki niezbędne do sterowania odbiornikami prądu przemiennego.


Moduł Wykonawczy do Płytek Testowych

7.66667
Ocena: None Średnia: 7.7 (3 głosujących)

Moduł wykonawczy jest układem współpracującym z płytkami testowymi. Dzięki tranzystorom MOSFET możliwe jest sterowanie odbiornikami prądu stałego pobierającymi duży prąd, takie jak na przykład silniki krokowe lub żarówki halogenowe. Za pomocą triaków możliwe będzie włączanie urządzeń pracujących przy napięciu sieci energetycznej. Zastosowane optotriaki zapewnią izolację budowanego systemu mikroprocesorowego od groźnych dla życia napięć. Moduł wykonawczy zawiera szereg złącz goldpin, dzięki którym łatwo będzie podłączyć go do dowolnej płytki testowej wykorzystując przygotowane wcześniej uniwersalne kabelki.


Płytka Testowa do ATMega162

8
Ocena: None Średnia: 8 (3 głosujących)

Płytka powstała w celu ułatwienia pracy przy budowie układów wymagających programowania mikrokontrolerów ATMega 162. Zawiera wiele podzespołów które można łatwo ze sobą połączyć za pomocą odpowiednich kabli. Wspomniany mikrokontroler można programować bez wyjmowania z podstawki za pomocą prostego programatora złożonego z kabla i czterech rezystorów. Taki właśnie programator zawiera opisywana Płytka Testowa, a zawarty na niej procesor można programować za pomocą dowolnej aplikacji obsługującej Sample Electronics Programmer. (np. BASCOM AVR - dostępny w wersji demo z ograniczeniem kodu wynikowego na stronie producenta http://www.mcselec.com/ )


Subskrybuje zawartość