Różne

Enkoder Obrotowy

7.66667
Ocena: None Średnia: 7.7 (6 głosujących)

Nazwa tego urządzenia może wydawać się myląca ale jest to poprostu konwerter zamieniający sygnał z impulsatora na dwa sygnały (impulsy w lewo i w prawo). Dwa przebiegi przesunięte w fazie o połowe okresu, generowane przez impulsator są zamieniane na impulsy na dwóch wyjściach. Na jednym pojawiają się przy obrocie w prawo a na drugim przy obrocie w lewo. Całe urządzenie zostało zaprojektowane na niewielkiej płytce drukowanej, w którą bezpośrednio wlutowany jest impulsator. Nad sterowaniem całością czuwa mikrokontroler ATTiny13, który jako element SMD znakomicie zmieścił się między nóżkami impulsatora. Układ wymaga zasilania 5V i generuje impulsy których stanem aktywnym jest zero logiczne. Ze względu na niewielkie wymiary całej płytki nie będzie ona przeszkodą w zamontowaniu impulsatorów nawet 6mm od siebie. Układ przeznaczony jest do współpracy z potencjometrami cyfrowymi, wyposażonymi w sygnały "góra" i "dół", pozwala zastąpić przyciski impulsatorem. Może się także nadawać do współpracy z innymi mikrokontrolerami, tam gdzie program sterujący jest już bardzo skomplikowany i nie chcemy obciążać go dodatkowo obsługą impulsatora.


Potencjometr Cyfrowy

8.8
Ocena: None Średnia: 8.8 (5 głosujących)

Układ jest podwójnym potencjometrem cyfrowym zbudowanym w oparciu o układ scalony DS1267 firmy Dallas. Układ ten dostępny jest w trzech wersjach o różnej rezystancji (10k, 50k i 100k), jednak opisywanym projekcie zastosowano wersję 100k. Do sterowania wykorzystywany jest mikrokontroler ATTiny13 ze względu na małe wymiary. Potencjometr ten umożliwia regulację maksymalnie w 256 krokach, jednak w układzie modelowym ograniczoną to wartość do 128 kroków. Wartość tą można dowolnie ustawić modyfikując kod źródłowy programu. Na płytce przewidziano także wyprowadzenie polaryzacji układu DS1267, tak zwane "VBias", które można polaryzować ujemnym napięciem gdy konieczne jest przenoszenie większych niż 0,5V amplitud sygnału. Urządzenie z powodzeniem może zastąpić klasyczny potencjometr, było testowane z pozytywnym skutkiem wraz z projektem Wzmacniacza 2x15W. W układzie potencjometru zastosowano w większości elementy SMD aby maksymalnie zmniejszyć jego wymiary. Płytka postawiona pionowo z powodzeniem może być wmontowana w panel przedni wzmacniacza gdyż jej wysokość nie przekracza 3cm. Regulacji głośności dokonuje się za pomocą dwóch miniaturowych przycisków, wlutowanych bezpośrednio w płytkę. Dioda LED sygnalizuje swoim miganiem postęp w regulacji.


Wirtualny Port RS-232

7.5
Ocena: None Średnia: 7.5 (4 głosujących)

Układ ten jest w istocie konwerterem USB<->RS-232 zbudowanym w oparciu o mikrokontroler AVR (ATTiny2313 lub ATTiny45). Projekt powstał na podstawie opracowania ze strony http://www.recursion.jp/avrcdc/, skąd pochodzą oprogramowanie dla mikrokontrolera i sterowniki portu wirtualnego dla systemu Windows. Układ został wykonany w trzech wersjach, z których pierwsza posiada układ MAX232 i klasyczne złącze DB9M (Umożliwia to pracę jak zwykły port RS-232). Dwie pozostałe płytki, wykonane częściowo w technologii SMD, znakomicie nadają się do współpracy bezpośrednio z mikrokontrolerami, dając możliwość komunikacji za pośrednictwem wirtualnego portu szeregowego. RS-232, ze względu na prostotę oprogramowania, bywa często wykorzystywany w urządzeniach mikroprocesorowych. Stanowi to jednak pewien problem, ponieważ obecnie coraz trudniej spotkać ten port na płycie głównej. Ta prosta przejściówka wprowadzi możliwość komunikacji za pomocą portu USB, jednocześnie od strony systemu mikroprocesorowego będzie widziana dalej jako RS-232. Konwerter z powodzeniem pracuje w systemie Windows XP 32-bit.


Wyświetlacz LCD na RS-232

7.75
Ocena: None Średnia: 7.8 (4 głosujących)

Układ jest uniwersalnym wyświetlaczem LCD sterowanym za pośrednictwem portu RS-232. Dzięki zastosowaniu mikrokontrolera ATTINY2313 oraz konwertera poziomow MAX232 układ może być bezpośrednio podłączony do komputera. Sterowanie wyświetlaczem odbywa się za pomocą programu przesyłającego kody ASCI oraz specjalne instrukcje sterujące położeniem kursora i włączaniem podświetlania, na port RS-232 (zamiast specjalnego programu może być dowolny terminal). Dodatkowo układ może wspołpracować z innym mikrokontrolerem i służyć mu jako wyświetlacz sterowany tylko za pomocą jednej linii sygnałowej. Jest to przydatne szczegolnie gdy chcemy zamontować wyświetlacz kilkanaście metrow od głownego systemu mikroprocesorowego. Ponieważ układ wyświetlacza posiada dwukierunkowy interfejs szeregowy, istnieje możliwość podłączenia klawiatury i przesyłanie rozkazow sterujących pracą urządzenia (od wyświetlacza do urządzenia) za pomocą dodatkowego przewodu.


Konwerter RS232

8
Ocena: None Średnia: 8 (2 głosujących)

Układzik ten jest niczym innym jak konwerterem napięć TTL/RS232 i odwrotnie zbudowanym na najpopularniejszym przeznaczonym do tego celu układzie MAX232. Schemat nie jest niczym specjalnym bo został w całości zaczerpnięty z karty katalogowej. Taki schemat zwykle jest częścią większego urządzenia i "siedzi" zaraz obok wspołpracującego mikrokontrolera, jednak czasami zdarza się że urządzenie jest już gotowe i nagle wychodzi potrzeba zrobienia łączności z komputerem. W takiej sytuacji opisywany układ, zbudowany na małej płytce okaże się bardzo pomocny. Projekt ten powstał podczas uruchamiania komunikacji między sterownikiem Obrotnicy Kolektora Słonecznego a mającym z nim wspołpracować Wyświetlaczam LED na RS232 (prosty interfejs Rs232 na dwoch tranzystorach nie chciał działać na kablu ponad 5m). Urządzenie zasilane jest napięciem 5V pochodzącym ze wspołpracującego systemu mikroprocesorowego a drugie złącze zasilające dostępne na płytce umożliwia wygodne podłączenie zasilania do drugiego układu mającego odbierać transmisję RS232


Wyświetlacz LED na RS-232

8.66667
Ocena: None Średnia: 8.7 (3 głosujących)

Układ ten jest wyświetlaczem led sterowanym za pomocą portu RS-232. Urządzenie zbudowane jest w oparciu o mikrokontroler ATMEGA16 ale tylko ze względu na dużą liczbę wyprowadzeń potrzebnych do obsługi wyświetlacza LED. Układ został zbudowany w celu prezentacji temperatur mierzonych za pomocą innego systemu mikroprocesorowego oddalonego od opisywanego wyświetlacza o kilka/kilkanaście metrów. Obecnie urządzenie współpracuje ze sterownikiem Obrotnicy Kolektora Słonecznego ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dane do wyświetlacza wysyłał komputer wyposażony w port RS-232. W podstawowej wersji oprogramowania urządzenie przyjmuje dwa bajty danych z zakodowaną informacją o wartości temperatury i pozycji na której ma być wyświetlona.


Pilot Komputerowy (Pylot)

10
Ocena: None Średnia: 10 (2 głosujących)

Pilot ten jest prostym odbiornikiem kodu RC5. Dzięki portowi RS-232 umożliwia komunikację z komputerem PC i sterowanie programami odtwarzającymi filmy lub muzykę. Ponieważ urządzenie wysyła na port szeregowy jeden bajt danych, będący komendą odebraną bezposrednio z pilota, może współpracować z wieloma programami dostępnymi w internecie a szczególnie z tym dostępnym tutaj specjalnie napisanym na potrzeby tego projektu. Pod Windows'em bez problemu działa z programem Winamp. Układ zbudowany jest w oparciu o mikrokontroler ATtiny2313, przez co ze względu na sprzętowy UART do obsługi RS-232 wykorzystano interfejs zbudowany jedynie z dwóch tranzystorów.


Odbiornik Rc5

8.16667
Ocena: None Średnia: 8.2 (6 głosujących)

Urządzenie to współpracuje z układami mikroprocesorowymi zawierającymi klawiaturę w formie przycisków zwieranych do masy. Układ włączony jest równolegle do klawiatury urządzenia sterowanego i po odebraniu sygnału z pilota pracującego w standardzie Rc5 powoduje wymuszenie stanu niskiego na odpowiednim przycisku. Układ którym sterujemy odbierze to jako naciśnięcie przycisku na klawiaturze. Odbiornik ten został zaprojektowany jako pilot do przedwzmacniacza cyfrowego ale po zmianie oprogramowania może działać z dowolnym innym urządzeniem. Układ działa w oparciu o mikrokontroler AT89C2051 (lub ATTiny2313) i kilka elementów pomocniczych. Zasilanie pobierane jest ze sterowanego urządzenia.


Układ Wykrywania Zera

6
Ocena: None Średnia: 6 (2 głosujących)

To proste urządzenie służy do wykrywania zera sieci energetycznej 230V a dokładnie punktu w którym amplituda napięcia sieci spadnie poniżej 1,2V. Po wykryciu zera układ generuje na swym wyjściu impuls napięcia, który najczęściej będzie wykrywany przez współpracujący mikrokontroler. Urządzenie może okazać się pomocne przy budowie fazowych regulatorów mocy, w których konieczne jest wykrycie punktu zera do poprawnego odliczania opóźnień włączenia triaka. Układ będzie także pomocny przy budowie grupowych regulatorów mocy. Wyjście układu jest odizolowane od niebezpiecznego napięcia sieci za pomocą transoptora.


Subskrybuje zawartość