Prace nad systemem podświetlania sufituOstatnio poświęciłem dużo czasu na realizację projektu sufitu podwieszanego i zrobiłem coś takiego jak na zdjęciu poniżej

Wykorzystałem tutaj 10 żarówek halogenowych, które planuje wymienić w przyszłości na żarówki LED, węża LED o długości 10m i ponad 40 niebieskich diod LED. Całość podłączona jest do sterownika z pilotem co daje łatwe sterowanie. Oczywiście nie zapomniałem o klasycznych wyłącznikach podtynkowych i są tutaj dwa podwójne wyłączniki tego typu.

Układ nie jest bardzo skomplikowany od strony elektronicznej i zawiera w sumie 4 płytki drukowane: sterownik i 3 wykonawcze. Problemy natomiast miałem na gruncie mechanicznym bo jakoś to całe musi wisieć i wyglądać w miarę estetycznie. W końcu po długich bojach udało się to wszystko poskładać, zagipsować i odnaleźć przygipsowane oprawki na LED'y :)

Opis projektu ze schematami i programem jest w trakcie realizacji.... całość wkrótce zostanie zamieszczona na stronie.
Portret użytkownika jankus

Zrobiłem coś podobnego i innego...

Zrobiłem podwieszaną lampę 2x2m wygiętą w jakby falę poziomą.
Zamontowane są w niej 8 "halogenow" LED; 6 na 230V i 2 na 12V.
Te dwie na 12V pełnią rownolegle oprócz świecenia funkcję oświetlenia awaryjnego (akumulator, ładowanie itp.)
Wszystkie są załączane podtynkowymi łącznikami.
Do tego w sufit święcą 6x18W świetlówki na elektronicznych statecznikach w dwóch segmentach, załączane pilotem radiowym.
Dla bajeru zamontowałem w tym suficie tzw. "gwieździste niebo" na światłowodach o dwóch różnych przekrojach tj. 0,5mm2 i 1mm2. Wierceń (punktów świetlnych) jest ok. 600. Zrobiłem z tego pseudo drogę mleczną, zwykłe gwiazdy, oraz znaki zodiaku domowników (takie gazetowe symbole). Droga mleczna i gwiazdy są sterowane sterownikiem RGB (pilot IR) a znaki zodiaku świecą na stałe białym zimnym.
Roboty z tymi światłowodami była masa - jak w przędzalni :)
Ale jak w nocy zgaszę wszystkie światła i tylko światłowody się święcą to normalnie jak na biwaku poza miastem :)
Cała konstrukcja jest drewniana a sama tafla z płyty pilśniowej wyszpachlowanej i przemalowanej. Pilśnia dlatego, że chciałem zrobić falę a z niej to najprościej było.
Problem gabarytowy mnie dotknął podczas wymyślania tego czegoś. Otóż 2x2m to spore jest i nie miałem gdzie takiej powierzchni w jednym kawałku zbudować więc są to dwa kawałki 2x1m na gotowo połączone dopiero w salonie. W związku z tym miałem sporo więcej pracy (podział światlowodów na grupy, dodatkowe łącza pomiędzy częściami, nie wspomne o konstrukcyjnych (stolarskich) problemach.
Przez ten podział na dwie części niestety nie udało się zamaskować idealnie połączenia pomimo szpachli itp.
Ale z całości jestem zadowolony :)

Portret użytkownika zabba

sufit

jankus mógłbyś podzielic sie zdjeciami a jeszcze lepiej filmikiem z twoim sufitem najbardziej interesuje mnie te swiatlowody 600 otworow to sporo. Byłbym wdzieczny.

Portret użytkownika Artur

Jak idą prace?

Witam, czekam z niecierpliwością na dalszą część artykułu.

Portret użytkownika mirley

Re: Sufit

Całość już jest.... patrz do projektów

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika user

Sterownik oświetlenia sufitu

Sterownik oświetlenia sufitu - http://ep.com.pl/projekty_ep.html wygląda identycznie jak Twój :)

Mirley, piszesz artykuły dla EP?

Portret użytkownika mirley

Re: sterownik

Tak, Projekt sufitu wysłałem do publikacji już dawno temu..... podobnie jak miernik panelowy. W marcowym numerze powinien być/jest sufit :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.