Układ Wykonawczy 12 Triaków


9.2
Ocena: None Średnia: 9.2 (5 głosujących)

Opisywany tutaj układ wykonawczy nie jest skomplikowany i zawiera w swojej strukturze 12 jednakowych kanałów. W każdym z nich pracuje popularny triak, optotriak i kilka elementów dodatkowych. Dzięki zastosowaniu izolacji optycznej wysokonapięciowe obwody sieciowe oddzielone są całkowicie od niskonapięciowego sterowania. Moduł został zaprojektowany do współpracy ze sterownikiem podświetlania sufitu, do włączania żarówek halogenowych lub diod LED na 230V (żarówek LED'owych). Uniwersalność modułu sprawiła, że prezentowany tutaj układ stał się osobnym miniprojektem. Może służyć do sterowania dowolnych odbiorników prądu przemiennego, przy uwzględnieniu prądu maksymalnego jaki może płynąć przez ścieżki na płytce i triaki. Sygnały sterujące mogą zostać podłączone ze pomocą wygodnego złącza na kabel taśmowy (16-żył).Działanie:


Schemat ideowy układu znajduje się na rysunku poniżej:

Jako elementy wykonawcze pracują tutaj triaki TR1-TR12 (BT136-600E). Pozwalają one sterować odbiornikami o maksymalnym prądzie do 4A. Prądy bramek triaków ograniczane są przez rezystory R1-R24 (180R). Izolację galwaniczną zapewniają tutaj optotriaki OPT1-OPT12 (MOC3041). Diody optotriaków sterowane są z mikrokontrolera (lub innego układu) za pomocą złącza FD1 (FD16) poprzez zwieranie sygnałów do masy. Dodatkowo na złączu wyprowadzone zostało zasilanie, które przy wartości rezystorów R25-R36 (330R) powinno wynosić 5V. Diody D1-D12 (LED) stanowią sygnalizację zadziałania optotriaka. Ich szeregowe połączenie z diodą w optotriaku sprawia, że dodatkowy prąd nie jest pobierany z układu sterującego. Moduł przystosowany jest do sterowania żarówkami halogenowymi, które należy dołączyć do wyjść ARK1-ARK12. Do złącza 230V doprowadzamy zasilanie sieciowe.

Budowa:


Układ z powodzeniem można zbudować w oparciu o płytkę drukowaną dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Pomocą w konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj. Montaż układu nie jest skomplikowany, kolejność montażu jest dowolna, jednak najwygodniej jest rozpocząć pracę od elementów najmniejszych (rezystorów), kończąc na złączach ARK i złączu FD1. W układzie mogą pracować dowolne triaki w obudowach TO-220 jednak należy zwrócić uwagę na obciążalność prądową ścieżek. Większy prąd może z łatwością sprawić że odparują. Niezależnie od mocy obciążenia dobrze jest pocynować ścieżki przez które płyną duże prądy (ścieżki między triakami i złączami ARK). W roli optotriaków nie koniecznie muszą pracować MOC3041, można zastosować MOC3021 i zrezygnować z włączania w zerze sieci. Przy lampach halogenowych o mocy 20W nie da to zauważalnej różnicy. Pod optotriaki można zastosować podstawki DIP6.

Wykaz Elementów:

1x FD16 Złącze 16-pinowe
13x Złącze śrubowe ARK2 (podwójne)
24x 180R
12x 330R
12x Dioda LED (dowolna)
12x BT136-600E (lub BT138-600E, lub dowolny triak w obudowie TO-220)
12x MOC3041 (lub MOC3021)

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
Schemat36.83 KB
Płytka25.34 KB
Płytka (odbicie lustrzane)25.41 KB
Płytka (3 na stronie)71.86 KB
Montowanie38.77 KB
Warstwa Opisu52.37 KB
Soldermaska33.97 KBPortret użytkownika gosciu

czy triaki kupowałeś z

czy triaki kupowałeś z lispolu?

Portret użytkownika gosc 29

Jesli

Jeśli chodzi o triaki to niezależnie czy kupisz na lispolu czy w pobliskim sklepie elektronicznym, to w żadnym stopniu nie bedzie to wpływało na układ. Podstawą jest ,aby triak miał odpowiednie parametry . Np. na lispolu jest 4A/600v, taki jest jak najbardziej okej .

Portret użytkownika mirley

Re: Triaki

Tak jak kolega wyżej napisał niezależnie gdzie kupisz triak i jaki triak zamontujesz to będzie działać (patrz na wyprowadzenia). Zależy to od mocy tego co chcesz sterować.

Ps. Swoje kupowałem w lispolu, wydaje mi się że mają dobre ceny

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosciu

#2 Nie rób ze mnie debila,

#2 Nie rób ze mnie debila, pytałem bo masz ich reklamę i ciekaw byłem, gdzie się zaopatrujesz.

Przecież jeśli ktoś chce budować układ na napięcie robocze przekraczające dopuszczalne przez normy wartości to musi wiedzieć co za element do środka ładuje i że nie ma znaczenia czy jest z warzywniaka czy od producenta

Portret użytkownika mirley

Re: elementy

większość swoich zapasów kupuje w internecie, przeważnie na allegro lub bezpośrednio u lispola

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika popak

Kondensatory

Witam
Sam zrobiłem kilkadziesiąt takich płytek do sterowania żarówkami (sterowniki DMX) i z tych wszystkich projektów nauczyłem się jednego. Aby na wyjściu dawać rezystor i kondensator, który zapobiega uszkodzeniu triaka. Kiedyś też tak zrobiłem jak mirley w tym projekcie i zdarzało mi się co jakiś czas uszkadzanie triaków. Mirley dlaczego tego nie zrobiłeś zgodnie z dokumentacją sterowania triaka?

Portret użytkownika mirley

Re: Triaki

Nie dałem bo to do niczego nie potrzebne przy sterowaniu żarówką... jakbym silnikiem sterował to co innego. Układ gasikowy przydaje się jak obciążenie jest indukcyjne.

Może miałeś problemy z czymś innym anie z brakiem układu z kondensatorem i rezystorem. W żadnym z moich projektów nie znajdziesz gasika i żaden z triaków odkąd je stosuje nigdy mi się nie uszkodził.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika popak

mirley Żadnych problemów z

mirley Żadnych problemów z układem sterowania nie miałem. Sterowanie odbywało się z atmegi i były sterowane tylko żarówki. Schemat poprawny tak jak twój. Projekty były robione z tej strony http://www.hoelscher-hi.de Zmieniłem układ wykonawczy jak twój i posypały się triaki. Zrobiłem zgodnie jak na podanej stronie i problem znikną. Aha triaki były na 25A więc przeciążone nie były :)

Portret użytkownika Neuro

Jedna uwaga - przewody fazowe

Jedna uwaga - przewody fazowe nie oznacza sie F a L,
(dla przypomnienia - przy trojfazie L1, L2, L3 oraz N, ochronny PE - to istotne)

przegladnalem chyba wszystkie Twoje projekty i wiekszosc jest na prawde ciekawa,
natomiast robisz typowe bledy opisowe :]

Pozdrawiam
Piotr

Portret użytkownika Łukasz12312123

pwm

Czy dla każdego z kanałów można byłoby zastosować sterowaniem pwm, aby regulować jasność halogenu (bez zmian na schemacie)

Pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Re; PWM

PWM nie nadaje się do regulacji odbiorników prądu przemiennego. Trzeba zastosować regulację fazową, która nie jest już taka prosta. Sczególnie do regulacji jasności żarówek

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc111

U2008 + PWM

Sprawdź ten temat http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1771876.html i schemat w nim zamieszczony http://obrazki.elektroda.pl/7174273400_1300799985_thumb.jpg Czy rzeczywiście ma to szanse działać poprawnie?
Jeśli tak można sobie darować przerwanie do wykrywania zera z mikrokontrolera i zastosować sterowanie fazowe za pomocą PWM.

Portret użytkownika mirley

Re: U2008

Ma szanse działać.... ale to i tak jest sterowanie fazowe. Sam o takim czymś myślałem do mojego nowego sterownika C.O. nad którym luźno rozmyślam cały czas. Po prostu w uproszczeniu sygnał PWM z procka zamieniasz na napięcie stałe za pomocą filtru dolnoprzepustowego RC. To napięcie stałe wykorzystuje U2008 do regulacji fazowej.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika mario92

Plytki drukowane

Witam, układ działa swietnie, jesli ktoś by był zainteresowany płytka drukowana to mam kilka na odsprzedanie.
kontakt

Portret użytkownika matrix

Re: Układ Wykonawczy 12 Triaków

mario92 wrote:
(...) jesli ktoś by był zainteresowany płytka drukowana to mam kilka na odsprzedanie.

To Mirek za free udostępnia swoje projekty a Ty płytki sprzedajesz? Chyba coś tu nie halo?

Portret użytkownika Neuro

matrix0606: nie dziw sie -

matrix0606: nie dziw sie - internet jest pelen takich co uzywaja cudzej pracy do zarobku...

Portret użytkownika matrix

Re: Układ Wykonawczy 12 Triaków

Sprzedawać można własne projekty (bo czasem i ja własne sprzedaję) a nie czyjeś, a już na pewno nie pisze się tego u autora na stronie. To tak jakby ktoś wszedł mi do domu i chciał moim gościom sprzedać dajmy na to mój telewizor.

Jakieś granice przyzwoitości chyba powinny być?

Portret użytkownika LukaszZ1234

no faktycznie

Ta strona jest prawdę fajna z tego względu, że można na niej podpatrzeć wiele ciekawych rozwiązań, które można wykorzystać do własnych projektów. Ale właśnie to w niej jest fajne, że Pan Mirek udostępnia wszystko za darmo. Ja na razie siedziałem w działce automatyki (składanie z klocków i pisanie programów) a od miesiąca zacząłem działać w elektronice właśnie dzięki tej stronie. W wolnych chwilach poza pracą buduję pozycjoner pneumatyczny do zaworów otwieranych na pewien kąt. Mamy ich w zakładzie dużo a ich płytki często padają. Zrobić coś takiego byłoby na prawdę super sprawą. jak skończę ten projekt to na pewno go wam udostępnię. Za darmo:D

Portret użytkownika martinblue

moc3041

Mam takie pytanie czytajac dokumentacje ukladu moc3041, widzimy na rysunku 8 ze w ukladzie sa dwa rezystory przy triaku 360 ohm oraz 330ohm,
rezystor 330 ohm jest podlaczony z bramka triaka, pinem 4 oraz z przewodem neutralnym.
W twoje konstrukcji rezystor jest wstawiony miedzy pin 4 oraz bramke triaka, pytanie dlaczTaxi Drivergo akurat tak ;-)
Chodzi mi o rezystory r2,r4 itd.

Na rysunku ponizej to rezystor o oznaczeniu r2

Portret użytkownika mirley

Re: Triak

Na rysunku wyżej rezystor R2 służy do pewnego wyłaczenia triaka. Czasami zdarza się że triak się nie chce wyłaczyć i stosuje się takie coś. Zabezpiecza to też przynajmniej teoretycznie przed przypadkowym włączeniem się triaka jakby pojawiło się przepięcie sieci. Ja stosuje 2 rezystory z dwóch powodów. Poprawia to odpornośc na przebicie rezystora bo są dwa w szeregu oraz upraszcza mi płytkę bo można przejść pod rezystorami :). Tego rezystora R2 co widzisz wyżej prawie nigdy nie stosuje bo z doświadczenia nigdy mi się ni przydał

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika martinblue

No o taka odpowiedz mi

No o taka odpowiedz mi chodzilo, zobaczylem go w dokumentacji moc3042 i chcialem wyjasnic te rozbieznosci.
Mam do ciebie banalne pytanie niestety nie znalazlem zadnej konkretnej odpowiedzi w internecie.

Zlacze A2 triaka ma byc podlaczone do przewodu fazowego, zauwazylem za na twojej plytce ze masz oznaczenia P i N, i teraz pytanie co sie stanie gdy podlaczy sie przewody na odwrot do zlacza A2 podlaczymy przewod neutralny. Sterowac zamierzam Grzalka 200W, optotriak to moc3042. Czy to ma jakis zwiazek z tym ze zlacze A2 jest polaczone rowniez z obudowa i przez nie bedzie odprowadzane cieplo?

Portret użytkownika savian

wzbudzanie się

Stosuje w domu kilka takich układów, właśnie w minimalnej konfiguracji do włączania oświetlenia. Mam taki problem, że jak włączam/wyłączam światło "tradycyjnie" włącznikiem w sąsiednim pomieszczeniu, to tam gdzie mam triaka na ułamek sekundy wzbudza się. Nieraz jak ktoś w nocy idzie do łazienki to mam niezły błysk w pokoju:) wystarczy dać na wyjściu kondensator z rezystorem wg noty??

Portret użytkownika mirley

Re: Triaki

Możesz spróbowac dodać układ gasikowy z karty o którym mówisz, możesz tez spróbować dodać rezystor R2 ze schamatu dwa posty wyżej

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika TT

Moc rezystorów

Witam
W nocie katalogowej MOC3021 (akurat takie mam) nie znalazłem informacji o mocy rezystorów wartości 180OM na Twoim schemacie. Czy to znaczy, że mogę użyć rezystorów SMD, czy te 0,5W jednak trzeba wziąć? (używam BT136).
Pozdrawiam

Portret użytkownika Neuro

@TT a tak trudno wyliczyc moc

@TT a tak trudno wyliczyc moc ? Nie znasz wzoru P = U * I ?
to tylko LED podczerwieni - nie potrzeba rezystorów mocy...

Portret użytkownika TT

Neuro, nie martwie się o

Neuro, nie martwie się o zasilanie diody optotriaka, tylko o zasilanie bazy triaka.

Portret użytkownika mirley

Re: Układ z triakiem

Nie chodzi tutaj o moc rezystorów ale o odporność na przebicie. Przy triaku powinny być po dwa rezystory 0.25W w wersji normalnej, nie miniaturowej. Ewentualnie jak chciałbyś SMD to dał bym po dwa rezystory 90R zamiast jednego 180R

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika uzi18

bezpiecznik

Zabraklo tu tylko bezpiecznika na sekcje lub cala plytke.

Portret użytkownika mirley

RE: Triak

Bezpiecznika? ma to nie za duży sens bo triak i tak prawdopodobnie poleci szybciej. Jakby się ewentualnie coś zaspawało to na calości można by dać bezpiecznik, jednak normalnie w instalacji elektrycznej i tak byś go przecież nie dał

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika uzi18

bezpiecznik

uniwersalny modul powinien miec chociaz 1 bezpiecznik i moze jeszcze jakis warystor aby zabezpieczyc odbiorniki

Portret użytkownika damian1984

witam Mirley czy miałbyś lub

witam Mirley czy miałbyś lub podesłał mi jakiś prosty program w bascome do regulacji fazowej (regulacja żarówki) z detekcją zera na int0 .
a dokładnie są dwa swicze jeden po naciśnięciu rozjaśnia a drugi ściemnia żarówkę najlepiej na atmega8.
nie znam dobrze regulacji fazowej i pomyślałem o tobie.
jeśli byłbyś w stanie mi pomóc to byłbym bardzo wdzięczny pozdrawiam Damian

Portret użytkownika mirley

Re: Program regulacja fazowa

Niestety nie mam takiego programu - miałem się zająć wielokanałowym sterownikiem fazowym ale jestem w lesie z innymi rzeczami i nie mam kiedy tego wykonać.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika vito

LH1056

Witam wpadły mi z odzysku kilka układów LH1056 czy można je w tym układzie wykorzystać

Portret użytkownika mirley

Re: triak

Z tego co wyczytałem w nocie aplikacyjnej powinno to działać

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika chmielu

wymiary

Jakie są wymiary płytki?

Portret użytkownika mirley

Re Triaki

Płytka ma 106x83 mm

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika rigel

HPC3062

Witam. Czy mogę zastosować optotriaki HPC3062 bez zmian w tym układzie? Wygooglowałem że to jakaś "chińska" wersja MOC3062.

Portret użytkownika mirley

MOC3062

Jeśli to jest zamiennik to możesz użyć ale ja nie znalazłem czytelnej karty katalogowej do niego, wszystkie po chińsku

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika rigel

Rozbieżność

Witaj Mirley. Ze schematu wynika, że linie fazy podajesz na T1 triaka, T2 triaka jest połączony ze złączem wyjścia i wejściem optotriaka. Pliki pdf z wzorami pokazują to samo. Na zdjęciu wytrawianej płytki (i prawdopodobnie na zdjęciu płytki zmontowanej) natomiast, wygląda na to, że wejście optotriaka jest połączone z linią fazy. Tam jest jakiś błąd, rozbieżność? PS. Nie budowałem konkretnie tego Twojego projektu. Wykorzystałem tylko sposób połączenia triaków.

Portret użytkownika mirley

Re: Układ Wykonawczy

Gratuluje spostrzegawczości..... faktycznie na zdjęciu PCB jest błąd, gdyż rusując schemat w taki dziwny sposób za pierwszym razem pomyliłem anody triaków miejscami, nie zauważyłem i wytrawiłęm płytkę..... potem na zlutowanym PCB wywierciłem dodatkowe dziurki do drugich anod na rezystory i je przelutowałem..... Zrobiłem tylko jedną płytke tego układu więc zdjęcia samego PCB nie miałem skąd wziąźć :)

Pomijając to wszystko schemat i płytka są poprawne bo wszystkie zmiany wprowadziłem do projekty przed jego publikacją

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika rigel

Dla wyjaśnienia

Witaj. Ten błąd zobaczyłem tylko dlatego, że te optotriaki o które wcześniej pytałem nie chciały działać. Szukając problemu baczniej się tylko przyglądałem zdjęciom. Zmieniłem je na MOC3041 i zadziałało elegancko. Umieściłem swoją "konstrukcję" na dziale elektrody DIY w poczekalni(Modyfikacja listwy antyprzepięciowej). Gdybyś ewentualnie się tam przechadzał, może mógłbyś spojrzeć i coś podpowiedzieć. Pozdrawiam.

Portret użytkownika rigel

Wzbudzenie

Witaj. Zauważyłem, że po podaniu na napięcia z sieci triaki się wzbudzają i przez chwilę są otwarte. Jest na to jakiś sposób, czy to taki urok triaka?

Portret użytkownika rigel

Już rozwiązałem. Gasiki

Już rozwiązałem. Gasiki pomogły.

Portret użytkownika Darek

Wydaje mi się, że takie

Wydaje mi się, że takie sterowanie jakie wybrałeś dla MOC3041 (czyli brak rezystora 330om pomiędzy bramką G a anodą A1) jest dobre tylko dla optotriaków bez detekcji przejścia przez zero i powoduje, że w nie działa jak należy detekcja przejścia przez zero w optotriaku MOC3041.
Układ jako całość działa, ale nie załącza w zerze, więc może generować zakłócenia.

Taki sam błąd w schemacie jest w kicie AVT1679)

http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1679.pdf

Producent wyraźnie zaznacza w swojej dokumentacji jak prawidłowo powinien być podłączony układ MOC3041 do triaka.

https://www.fairchildsemi.com/datasheets/MO/MOC3043M.pdf

pozdrawiam
Darek