Zasilacze

Przetwornica podwyższająca do lamp Nixie

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Opisywany układ stanowi uniwersalną przetwornicę podwyższającą, która znakomicie nadaje się do budowy zegarów na lampach Nixie. Przetwornica działa w oparciu o popularny i tani układ MC34063, który do działania wymaga jedynie kilku komponentów zewnętrznych. Ze względu na wysokie napięcia panujące na wyjściu układu zastosowano wysokonapięciowy tranzystor MOSFET. Układ został przystosowany do zasilania napięciem 12V. Projekt modelowy zasilany był z zewnętrznego zasilacza wtyczkowego razem z całym zegarem lampowym i dostarczał w typowych warunkach napięcia rzędu 160V przy wydajności prądowej 2-3mA.


Laboratoryjny Zasilacz Symetryczny

9.5
Ocena: None Średnia: 9.5 (4 głosujących)

Układ jest najzwyklejszym zasilaczem regulowanym zbudowanym na dość starym już stabilizatorze uA723. Sam projekt płytki powstał już bardzo dawno temu ale dopiero teraz przyszedł czas na uruchomienie całości. Zasilacz dostarcza symetrycznego napięcia wyjściowego w zakresie 3.3-26V i prądzie do 3A. Przekroczenie maksymalnej wartości prądu powoduje odcięcie tranzystorów wyjściowych, co można traktować jako zabezpieczenie nad prądowe. Bezpośredniej regulacji podlega napięcie dodatnie, natomiast ujemna część podąża za dodatnia dzięki układowi zbudowanemu na wzmacniaczu TL081. Większość układów zasilana jest napięciem pojedynczym, ale jak sam przekonałem się już kilkukrotnie, w każdym warsztacie powinien znaleźć się taki właśnie układ. Przydaje się szczególnie przy konstrukcjach analogowych z wykorzystaniem wzmacniaczy operacyjnych, czy też do wstępnego uruchomienia wzmacniaczy mocy. Zaletą opisywanej tutaj konstrukcji jest bardzo niski koszt, którego 90% stanowi transformator sieciowy. Po uzupełnieniu zasilacza w układy do pomiaru napięcia i prądu, opisywany zasilacz stanie się bardzo poważnym przyrządem laboratoryjnym.


Zasilacz Symetryczny do Wzmacniacza Audio

7.5
Ocena: None Średnia: 7.5 (8 głosujących)

Układ nie wnosi sobą nic odkrywczego i jest to po prostu najzwyklejszy, symetryczny zasilacz niestabilizowany, składający się z mostka prostowniczego oraz kondensatorów (dwóch lub czterech). Zasilacz taki jest wykorzystywany głównie do zasilania wzmacniaczy audio, jak na przykład Mini Wzmacniacz 2x100W. Mostek prostowniczy należy dobrać do przewidywanego poboru prądu przez wzmacniacz. Projekt jest w zasadzie źródłem płytki na której łatwo można zbudować zasilacz symetryczny, uzupełniając ją jedynie o dobry transformator, najlepiej toroidalny z podwójnym uzwojeniem. Pola lutownicze na płytce zostały tak dobrane aby umożliwić wlutowanie kondensatorów o różnych gabarytach, aż do maksymalnej średnicy 25mm. Zasilacz ten powstał w odpowiedzi na wielokrotne pytania o jakąś gotową płytkę, na której by można było dość zgrabnie wykonać taki układ. Ścieżki na płytce są bardzo grube co nie jest bez znaczenie przy przewodzeniu znacznych prądów. Nie zwalnia od jednak konieczności ich pocynowania.


Uniwersalne Minizasilacze

7.83333
Ocena: None Średnia: 7.8 (6 głosujących)

Projekt ten a w zasadzie 3 projekty, to nic innego jak klasyczne zasilacze zbudowane w oparciu o stabilizatory 78XX, 79XX lub LM317. Dwa pierwsze układy mają ustalone napięcie pracy zależne od wlutowanego stabilizatora, natomiast ten ostatni wyposażony jest w płynną regulację napięcia, dokonywaną za pomocą potencjometru montażowego. Lutując jeden ze wspomnianych wcześniej stabilizatorów, możemy uzyskać dowolne napięcie stabilizacji. Płytki zawierają także kondensatory filtrujące współpracujące ze stabilizatorami więc całe uruchomienie sprowadza się do podłączenia modułu do transformatora poprzez mostek prostowniczy. Układziki te nie mają w sobie nic odkrywczego ale przydają się gdy w budowanym urządzeniu nagle okazuje się, że przydał by się jeszcze stabilizator, a zapomnieliśmy o nim podczas projektowania. Ogólnie wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba szybkiego wykonania zasilacza stabilizowanego, te układy z pewnością się przydadzą.


Przetwornica 9V/150V

9
Ocena: None Średnia: 9 (2 głosujących)

Urządzenie jest prostą przetwornicą podwyższającą zbudowaną na układzie NE555, który pełni tutaj funkcję generatora o zmiennym wypełnieniu. Napięcie wyjściowe może wynosić w granicach 130-210V (ustawiane potencjometrem). Przetwornica znakomicie nadaje się do zasilania większości lamp Nixie zastępując klasyczny zasilacz wysokiego napięcia zbudowany na dwóch transformatorach. Pierwotnym celem budowy tego urządzenia był projekt Zegara Nixie w którym opisywany układ pracuje jako zasilacz wysokiego napięcia. Przetwornica przy zasilaniu 9V i przy dołączonej jednej lampie LC-513 pobiera prąd rzędu 100mA.


Subskrybuje zawartość