Pytanie o transformator toroidalny


Witam mam juz w domu trafo 2x24v 300w i mam 2 kable niebieskie i 2 czarne i moje pytanie brzmi czy te czarne kable mam ze soba zlaczyc jako mase czy czarny z niebieskim nie posiadam miernika bo sie zniszczyl tak to bym sobie sprawdzil. Wiele osob mi mowilo ze do takiego trafa uzywa sie soft startu czy gdy bym nie uzyl to tylko by mi korki wybijalo przy zalanczaniu czy uklady tez by sie mogly uszkodzic ?

Pozdrawiam
Portret użytkownika mirley

Re: Trafo

Takie trafo może wybijać bezpieczniki ale nic więcej nie powinno się stać (mało robię wzmacniaczy dużej mocy więc transformatorów takich tez mało używam), poza tym mam 250W i nic nie wybija więc może to zależeć od konkretnego egzemplarza lub szczęścia. Co do tych kabli na uzwojeniu trafa to po pierwsze na transformatorze powinna byc karteczka na której masz napisane które kolory za co odpowiadają. Zakładam że te 2 niebieski i 2 czarne to uzwojenia wtórne a pierwotne już zidentyfikowałeś.

Bez miernika będzie to kłopotliwe ale musisz w takim razie znaleźć jakąś żarówkę małej mocy na 12 V a w sumie to 4 żarówki. Połączysz je szeregowo dostając żarówkę na 48V. Po dołaczeniu tego szeregu do jednego uzwojenia wtórnego (24V), np kable czarne, żarówki powinny zaświecić połową mocy. odobnie powinny świecic na uzwojeniu niebieskim. Dowolne dołączenie między kabel czarny a niebieski w trafie nie powinno zaświecić żarówek. Teraz łaczymy jeden koniec jednego uzwojenia z początkiem drugiego(jeden czarny z jednym niebieskim) do pozostałych dwóch kabli (czarny i niebieski) dołaczamy wspomniane żarówki i powinny one świecic pełną mocą. gdyby wogóle nie zaświeciły zamieniamy miejscami wyprowadzenia jednego z uzwojeń i próbujemy ponownie, tym razem powinno zaświecić

Ps. Pisanie tekstów w stylu "Odpowie w końcu ktoś?" itp nie prowadzi do niczego poza tym że muszę to skasować i tracić czas a dopiero potem napisać odpowiedź. W efekcie zamiast dostać odpowiedź od razu to musisz czekać zanim to wszystko poustawiam

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Targi

Dziekuje trafo dziala bez

Dziekuje trafo dziala bez problemow nie wybija mi zadnych korkow. Przepraszam za swoje zachowanie :)