Projekty

Filtr do Subwoofera

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Filtr do subwoofera to nic innego jak aktywny filtr dolnoprzepustowy. Jest on szczególnie przydatny przy rozbudowie stereofonicznego systemu nagłośnieniowego o dodatkowy głośnik przenoszący jedynie najniższe częstotliwości. Projekt składa się z filtru aktywnego drugiego rzędu o regulowanej częstotliwości granicznej 50 - 250 Hz, wejściowego wzmacniacza sumującego z regulacją wzmocnienia (0.5 - 1.5) oraz buforów wyjściowych. Konstrukcja wyjścia umożliwia bezpośrednie podłączenie wzmacniacza mostkowego, gdyż dostępne są sygnały przesunięte względem siebie w fazie o 180 stopni. Dzięki specjalnemu zasilaczowi zintegrowanemu na płytce, możliwe jest zasilanie filtru tym samym symetrycznym napięciem co końcówki mocy - typowo 2x 20V - 70V. Filtr nadaje się znakomicie do współpracy ze wzmacniaczami M005 i M013, stanowi także znakomite uzupełnienie przedwzmacniacza M007.


Analogowy regulator obrotów wentylatora

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

W obecnie budowanych układach elektronicznych często wykorzystuje się systemy aktywnego chłodzenia z wentylatorami. W dobie techniki mikroprocesorowej wentylatory sterowane są przeważnie z mikrokontrolera lub innego specjalizowanego układu, a prędkość obrotowa regulowana jest poprzez PWM. Takie rozwiązanie charakteryzuje się niezbyt dobrą kulturą pracy, może powodować niestabilną pracę wentylatorów, a ponadto generuje bardzo dużo zakłóceń. Aby sprostać wymaganiom, szczególnie w audiofilskiej dziedzinie audio zaprojektowano analogowy regulator obrotów wentylatora. Układ przydaje się przy budowie wzmacniaczy audio z aktywnym systemem chłodzenia i pozwala na płynną regulację obrotów wentylatorów w zależności od temperatury. Wydajność prądowa układu zależy w zasadzie tylko od tranzystora wyjściowego, jednak testy przeprowadzano z prądami wyjściowymi do 1.5A, co pozwala w praktyce podłączyć nawet kilka dużych wentylatorów 12V.


Prosty zegar Nixie z termometrem

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Prezentowany układ jest prostym zegarkiem pokojowym, wyposażonym dodatkowo w termometr. Prezentacja wskazań odbywa się za pomocą jedynie dwóch lamp Nixie. Takie oszczędne rozwiązanie pozwala nie tylko zmniejszyć wymiary urządzenia ale także ograniczyć koszty związane z zakupem lamp Nixie. Układ zegara został podzielony na dwa oddzielne obwody drukowane, jeden pełni funkcję sterownika, a drugi wyświetlacza z wysokonapięciowymi tranzystorami do sterowania lamp i neonówek. Ze względu na ograniczone możliwości wyświetlania wskazań na dwóch lampach zastosowano sekwencyjną prezentację czasu i temperatury: na chwilę pojawiają się godziny, potem minuty, sekundy oraz temperatura, po czym cały cykl się powtarza. W układzie mogą pracować w zasadzie dowolne lampy wskaźnikowe, natomiast w projekcie modelowym zastosowano LC-531.


Przetwornica podwyższająca do lamp Nixie

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Opisywany układ stanowi uniwersalną przetwornicę podwyższającą, która znakomicie nadaje się do budowy zegarów na lampach Nixie. Przetwornica działa w oparciu o popularny i tani układ MC34063, który do działania wymaga jedynie kilku komponentów zewnętrznych. Ze względu na wysokie napięcia panujące na wyjściu układu zastosowano wysokonapięciowy tranzystor MOSFET. Układ został przystosowany do zasilania napięciem 12V. Projekt modelowy zasilany był z zewnętrznego zasilacza wtyczkowego razem z całym zegarem lampowym i dostarczał w typowych warunkach napięcia rzędu 160V przy wydajności prądowej 2-3mA.


Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100W

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Przedstawiona tutaj konstrukcja jest modułem monofonicznego wzmacniacza o bardzo dobrych parametrach, zbudowanego na tranzystorach MOSFET. Schemat układu prawie w całości został zaczerpnięty z opracowania Anthony'ego Holton'a. Układ posiada niskie zniekształcenia harmoniczne, które na pewno nie przekroczą 0.1%, przy mocy oddawanej do obciążenia rzędu 100W. Opisywany wzmacniacz jest alternatywą dla popularnych wzmacniaczy serii TDA i podobnych jednak niewiele większym kosztem można uzyskać wzmacniacz o zdecydowanie lepszych parametrach. Wielką zaletą układu jest prosta budowa i tani stopień wyjściowy składający się z 2 ogólnodostępnych tranzystorów MOSFET. Wzmacniacz może pracować z głośnikami o impedancji zarówno 4 jak i 8 omów. Jedyną regulacją jaką należy dokonać w czasie uruchomienia jest ustawienie prądu spoczynkowego tranzystorów mocy.


Prosty Sterownik Centralnego Ogrzewania 2

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Prezentowany układ jest prostym sterownikiem centralnego ogrzewania, większość opcji została na stałe zaszyta w programie aby maksymalnie ułatwić obsługę nawet przez osoby starsze lub oporne na nowoczesne rozwiązania. Układ jest odpowiedzią na wielokrotne pytania odnośnie ulepszenia bądź modyfikacji starego sterownika. Do prezentacji wskazań został wykorzystany trój-cyfrowy wyświetlacz LED, a dwie główne nastawy (temperatura na piecu i moc wentylatora/dmuchawy) zrealizowane są za pomocą zwykłych potencjometrów obrotowych. Sterownik pracuje w dwóch trybach (letnim i zimowym) pozwalając nastawić się albo na optymalizację pracy pompy tylko pod grzanie wody, albo na wykorzystanie w pełni ciepła zgromadzonego w piecu i bojlerze do ogrzewania domu zimą. Taki sposób sterowania sprawia że układ z powodzeniem pracuje w bardzo prostych instalacjach centralnego ogrzewania, gdzie mamy do czynienia z jedną pompką i brakiem jakichkolwiek zaworów trój-drogowych.


Przedwzmacniacz Stereofoniczny

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Ten stereofoniczny przedwzmacniacz zbudowany jest w oparciu o trzy popularne wzmacniacze operacyjne NE5532 i garstkę elementów dyskretnych. Układ nadaje się do współpracy z dowolnym źródłem sygnału, takim jak odtwarzacz mp3 bądź komputer, a uzupełniony o końcówkę mocy znakomicie nada się do nagłośnienia w domu. Przedwzmacniacz umożliwia regulację tonów niskich, wysokich oraz regulację głośności za pomocą trzech podwójnych potencjometrów obrotowych. Umieszczenie potencjometrów na brzegu płytki pozwala jednocześnie zrezygnować z przewodów łączących potencjometry z płytką a tym samym poprawia parametry szumowe układu. Przedwzmacniacz zasilany jest napięciem symetrycznym +/-18 do +/-30V dzięki obecności stabilizatorów napięcia.


Detektor sygnału Audio

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Prezentowany układ jest prostym detektorem sygnału pozwalającym na wykrywanie obecności sygnału audio. Można go zastosować w dowolnym, samodzielnie budowanym wzmacniaczu w celu automatycznego włączenia jego zasilania gdy tylko pojawi się sygnał wejściowy. W przypadku zaniku sygnału detektor po ustalonym czasie wyłączy wzmacniacz, przedłużając jego żywotność i oszczędzając energię elektryczną. Takie automatyczne wyłączniki można spotkać w lepszych wzmacniaczach komercyjnych, natomiast w konstrukcjach amatorskich pojawiają się dość rzadko - stąd też pomysł na opracowanie takiego układu. Detektor znajdzie swoje zastosowanie szczególnie w aktywnych kolumnach i subwooferach, sterując zasilaniem ich wzmacniaczy. Czułość układu można regulować w szerokich granicach, począwszy od poziomu samych szumów rzędu pojedynczych miliwoltów.


Mini Wzmacniacz 100W Mono

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Moduł wzmacniacza zbudowany jest w oparciu o układ TDA7294. Wykonany jest na podstawie typowego schematu zawartego w karcie katalogowej kostki TDA7294. Jest to poprawiona wersja układu, jednak tym razem zdecydowano się na wersję monofoniczną. Wzmacniacz zasilany jest napięciem niestabilizowanym, symetrycznym z przedziału 10...40V i może oddawać do obciążenia moc do 100W. Moduł należy wyposażyć w przedwzmacniacz lub chociaż potencjometr do regulacji głośności i oczywiście w duży radiator. Dzięki obwodom sterującym możliwe jest wyciszenie wzmacniacza bez konieczności stosowania wyłączników o dużej obciążalności. Wejście sterujące można wykorzystać w sytuacji gdy przedwzmacniacz długo "budzi się do życia", lub gdy wymagane jest sterowanie zewnętrzne włącz/wyłącz wzmacniacza.


Ulepszony Sterownik Trawiarki

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Trawiarka do płytek drukowanych jest najpotrzebniejszym narzędziem w warsztacie każdego elektronika. Poprzednia wersja układu cechuję się daleko idącą prostotą jednak posiada kilka wad. W celu bardziej precyzyjnego kontrolowania procesu trawienia płytki, a w szczególności temperatury roztworu trawiącego, koniecznym stało się wykonanie bardziej zaawansowanego sterownika. Opisywany układ jest właśnie takim sterownikiem temperatury, który tym razem działa na podstawie algorytmu PID. Sterownik działa w oparciu o mikrokontroler ATmega8 i jest wyposażony w wyświetlacz LCD 2x16 znaków, czujnik temperatury DS18B20 i kilka wyjść do sterowania m.in. grzałką i napowietrzaniem. Sterowanie grzałki odbywa się, podobnie jak w poprzednim projekcie, poprzez cykliczne włączanie i wyłączanie grzałki z małą częstotliwością. Stosunek czasu działania do przerwy przekłada się w sposób bezpośredni na moc grzania, a duża bezwładność obiektu, jakim jest pojemnik z roztworem sprawia że nie ma skoków temperatury.


Subskrybuje zawartość