Wzmacniacze Audio

Filtr do Subwoofera

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Filtr do subwoofera to nic innego jak aktywny filtr dolnoprzepustowy. Jest on szczególnie przydatny przy rozbudowie stereofonicznego systemu nagłośnieniowego o dodatkowy głośnik przenoszący jedynie najniższe częstotliwości. Projekt składa się z filtru aktywnego drugiego rzędu o regulowanej częstotliwości granicznej 50 - 250 Hz, wejściowego wzmacniacza sumującego z regulacją wzmocnienia (0.5 - 1.5) oraz buforów wyjściowych. Konstrukcja wyjścia umożliwia bezpośrednie podłączenie wzmacniacza mostkowego, gdyż dostępne są sygnały przesunięte względem siebie w fazie o 180 stopni. Dzięki specjalnemu zasilaczowi zintegrowanemu na płytce, możliwe jest zasilanie filtru tym samym symetrycznym napięciem co końcówki mocy - typowo 2x 20V - 70V. Filtr nadaje się znakomicie do współpracy ze wzmacniaczami M005 i M013, stanowi także znakomite uzupełnienie przedwzmacniacza M007.


Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100W

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Przedstawiona tutaj konstrukcja jest modułem monofonicznego wzmacniacza o bardzo dobrych parametrach, zbudowanego na tranzystorach MOSFET. Schemat układu prawie w całości został zaczerpnięty z opracowania Anthony'ego Holton'a. Układ posiada niskie zniekształcenia harmoniczne, które na pewno nie przekroczą 0.1%, przy mocy oddawanej do obciążenia rzędu 100W. Opisywany wzmacniacz jest alternatywą dla popularnych wzmacniaczy serii TDA i podobnych jednak niewiele większym kosztem można uzyskać wzmacniacz o zdecydowanie lepszych parametrach. Wielką zaletą układu jest prosta budowa i tani stopień wyjściowy składający się z 2 ogólnodostępnych tranzystorów MOSFET. Wzmacniacz może pracować z głośnikami o impedancji zarówno 4 jak i 8 omów. Jedyną regulacją jaką należy dokonać w czasie uruchomienia jest ustawienie prądu spoczynkowego tranzystorów mocy.


Mini Wzmacniacz 100W Mono

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Moduł wzmacniacza zbudowany jest w oparciu o układ TDA7294. Wykonany jest na podstawie typowego schematu zawartego w karcie katalogowej kostki TDA7294. Jest to poprawiona wersja układu, jednak tym razem zdecydowano się na wersję monofoniczną. Wzmacniacz zasilany jest napięciem niestabilizowanym, symetrycznym z przedziału 10...40V i może oddawać do obciążenia moc do 100W. Moduł należy wyposażyć w przedwzmacniacz lub chociaż potencjometr do regulacji głośności i oczywiście w duży radiator. Dzięki obwodom sterującym możliwe jest wyciszenie wzmacniacza bez konieczności stosowania wyłączników o dużej obciążalności. Wejście sterujące można wykorzystać w sytuacji gdy przedwzmacniacz długo "budzi się do życia", lub gdy wymagane jest sterowanie zewnętrzne włącz/wyłącz wzmacniacza.


Wzmacniacz audio 500W

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Przedstawiona tutaj konstrukcja jest modułem monofonicznego wzmacniacza o dużej mocy i bardzo dobrych parametrach. Układ jest mocniejszą wersją wzmacniacza 200W opisanego tutaj. Podobnie jak w wersji 200W wzmacniacz wzoruje się na opracowaniu Anthony'ego Holton'a. Układ posiada niskie zniekształcenia harmoniczne, które na pewno nie przekroczą 0.1%, przy mocy oddawanej do obciążenia rzędu 500W. Opisywany wzmacniacz jest przydatny a nawet niezbędny podczas organizowania imprez, już wiele razy okazał się niezastąpiony podczas takich wydarzeń jak; zabawa sylwestrowa, andrzejki czy wieczór kawalerski. Wielką zaletą układu jest prosta budowa i tani stopień wyjściowy składający się z 10 ogólnodostępnych tranzystorów MOSFET. Wzmacniacz może pracować z głośnikami o impedancji zarówno 4 jak i 8 omów. Jedyną regulacją jaką należy dokonać w czasie uruchomienia jest ustawienie prądu spoczynkowego tranzystorów mocy.


Układ Miękkiego Startu

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Układ miękkiego startu (Softstart) w ogólności służy do niwelowania udaru prądowego jaki zwykle występuje przy włączaniu zasilania dużych odbiorników indukcyjnych. Opisywany tutaj układ został zaprojektowany do współpracy z transformatorami toroidalnymi dużej mocy, które w momencie rozruchu pobierają prąd kilkukrotnie przewyższający wartość znamionową. Często kończy się to spaleniem bezpieczników, bądź zadziałaniem innych zabezpieczeń nadprądowych. Działanie układu jest proste i polega na ograniczeniu udaru prądowego za pomocą rezystancji wpinanej szeregowo z obciążeniem i zwieranej za pomocą przekaźnika po krótkim okresie czasu. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w swój własny zasilacz i szereg różnych dodatkowych funkcji, przydatnych przy budowie wzmacniaczy audio, gdyż podstawowym zastosowaniem tego układu jest właśnie włączanie do sieci transformatorów we wzmacniaczach audio dużej mocy. Chwilowa moc wydzielana szeregowej rezystancji jest kilkukrotnie wyższa, jednak praca w krótkim czasie nie pozwoli na wydzielenie znacznej ilości ciepła, które mogło by uszkodzić rezystory. Układ pełni rolę nie tylko softstartu ale również wyłącznika w czasie awarii bądź przegrzania i przystosowany jest do zasilania dwóch transformatorów (głównego i pomocniczego do zasilania peryferiów wzmacniacza).


Monofoniczny Wskaźnik Wysterowania 2

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Wskaźnik wysterowania to układ elektroniczny służący do badania poziomu sygnału w sprzęcie akustycznym i jest niezbędnym wyposażeniem każdego wzmacniacza. Dzięki takiemu urządzeniu zawsze wiadomo jaki sygnał trafia na wejście wzmacniacza, co pozwala uniknąć przesterowania. Opisywany układ zbudowany został w oparciu o legendarna już kostkę LM3915, pozwalającą na sterowanie linijką dziesięciu diod LED. Charakterystyka sterowania, a dokładniej zależność ilości zapalanych diod od napięcia wejściowego jest logarytmiczna, przez co LM3915 idealnie nadaje się do zastosowań audio. Układ będzie działał przeważnie na wejściu wzmacniacza i będzie sterowany małymi sygnałami rzędu 0-1.25V. Konieczne zatem stało się wyposażenie wskaźnika w prostownik aktywny pozwalający na prostowanie małych sygnałów bez spadków napięcia na diodach. Po takiej modyfikacji układ można nazwać miernikiem, gdyż logarytm ze stosunku napięcia wejściowego do ustalonej wcześniej referencji znajduje swoje odzwierciedlenie w decybelach (dB) bezpośrednio na linijce świetlnej. Płytka została tak zaprojektowana aby można było bezpośrednio do niej przylutować 10 diod LED o średnicy 3mm.


Wzmacniacz 200W

10
Ocena: None Średnia: 10 (2 głosujących)

Przedstawiona tutaj konstrukcja jest modułem monofonicznego wzmacniacza o dużej mocy i bardzo dobrych parametrach. Schemat układu prawie w całości został zaczerpnięty z opracowania Anthony'ego Holton'a. Układ posiada niskie zniekształcenia harmoniczne, które na pewno nie przekroczą 0.1%, przy mocy oddawanej do obciążenia rzędu 200W. Opisywany wzmacniacz jest alternatywą dla popularnych wzmacniaczy serii TDA i podobnych jednak niewiele większym kosztem można uzyskać wzmacniacz o bardzo dużej mocy. Wielką zaletą układu jest prosta budowa i tani stopień wyjściowy składający się z 4 ogólnodostępnych tranzystorów MOSFET. Wzmacniacz może pracować z głośnikami o impedancji zarówno 4 jak i 8 omów. Jedyną regulacją jaką należy dokonać w czasie uruchomienia jest ustawienie prądu spoczynkowego tranzystorów mocy.


Distortion Plus

10
Ocena: None Średnia: 10 (4 głosujących)

Pierwotnie efekt distortion+ został zaprojektowany przez Keith Barr'a (MXR Innovations) na początku lat 70-tych i od tego czasu zajmuje ważne miejsce w historii muzyki. Efekt ten był używany przez takie legendy gitarowe jak Randy Rhoads (grał dla Ozzy Osbourne'a) czy Bob Mould, a specyficzny gitarowy dźwięk znalazł miejsce w ich nagraniach przez ostatnie 40 lat. Zarówno efekt distortion jak i overdrive bywa potocznie nazywany "przesterem", gdyż zasada ich działania jest identyczna, różnią się jedynie inną filtracją sygnału przed i po ograniczniku amplitudy oraz ilością wprowadzanych do sygnału zniekształceń nieliniowych. Opisywany tutaj układ jest bardzo prosty w konstrukcji i zbudowany jest w oparciu o jeden podwójny wzmacniacz operacyjny oraz garstkę elementów dyskretnych. Do obcinania sygnału wykorzystywane są diody krzemowe, a nie jak w oryginale diody germanowe. Układ może realizować obcinanie miękkie (Soft Clipping) czyli efekt overdrive oraz obcinanie twarde (Hard Clipping) czyli efekt distortion, posiada także regulację poziomu obcięcia, regulację tonów oraz głośności. Nie zabrakło także miejsca na przełącznik umożliwiający podanie sygnału bezpośrednio z gitary na wzmacniacz, z pominięciem zniekształceń (Bypass). Zasilanie do efektu włączane jest poprzez wpięcie wtyczki wejściowej, jak w większości konstrukcji fabrycznych tego typu.


Wzmacniacz Stereo z Subwooferem

9.8
Ocena: None Średnia: 9.8 (5 głosujących)

Prezentowany tutaj wzmacniacz pracuje w standardzie 2+1 (stereo + subwoofer). Oparty jest o popularne układy scalone z serii TDA20X0. W projekcie modelowym pracuje TDA2050 co daje moc wyjściową około 30W na kanał przy impedancji obciążenia równej 4R i zasilaniu +/-22V. Układ nadaje się do współpracy z dowolnym źródłem sygnału, takim jak odtwarzacz mp3 bądź komputer, gdyż został wyposażony w stereofoniczny przedwzmacniacz z regulacją barwy dźwięku. Sygnał trafiający na subwoofer jest dodatkowo kształtowany za pomocą dolnoprzepustowego filtru aktywnego drugiego rzędu. Składowe sygnału powyżej 200Hz są obcinane po czym sygnał trafia na wzmacniacz mocy. Układ może być zasilany napięciem symetrycznym nie większym niż +/-25V (górna granica zasilania zależy od tego czy jako wzmacniacz mocy będzie pracował TDA2030, TDA2040 czy TDA2050).


Axis Fuzz

9.55556
Ocena: None Średnia: 9.6 (9 głosujących)

Axis Fuzz to krzemowa wersja legendarnego efektu opracowanego niegdyś dla samego Jimi'ego Hendrixa. W Internecie dostępnych jest wiele różnych wersji tego układu. Układ jest bardzo prosty a powodem jego budowy była przede wszystkim ciekawość jak mogą brzmieć dwa popularne tranzystory i kilka elementów biernych. Tranzystory decydują o uzyskanym brzmieniu. Oryginalny Fuzz zbudowany był na tranzystorach germanowych, ale w dzisiejszych czasach takie elementy nie są dostępne. Stosując różne tranzystory można dobrać brzmienie do własnych potrzeb, przez to jednak zrobienie dwóch jednakowo brzmiących układów jest praktycznie niemożliwe. Układ został wyposażony w automatyczny wyłącznik zasilania, po włożeniu wtyczki z sygnałem wejściowym (IN) następuje automatyczne włączenie Fuzz'a. Przełącznik dwu-pozycyjny wmontowany w obudowę pozwala na wyłączenie efektu bez konieczności przepinania przewodów. Gniazdo wyjściowe podpinane jest wtedy bezpośrednio do gniazda wejściowego z pominięciem toru sygnałowego.


Subskrybuje zawartość