Zegary i Timery

Prosty zegar Nixie z termometrem

10
Ocena: None Średnia: 10 (1 głosujący)

Prezentowany układ jest prostym zegarkiem pokojowym, wyposażonym dodatkowo w termometr. Prezentacja wskazań odbywa się za pomocą jedynie dwóch lamp Nixie. Takie oszczędne rozwiązanie pozwala nie tylko zmniejszyć wymiary urządzenia ale także ograniczyć koszty związane z zakupem lamp Nixie. Układ zegara został podzielony na dwa oddzielne obwody drukowane, jeden pełni funkcję sterownika, a drugi wyświetlacza z wysokonapięciowymi tranzystorami do sterowania lamp i neonówek. Ze względu na ograniczone możliwości wyświetlania wskazań na dwóch lampach zastosowano sekwencyjną prezentację czasu i temperatury: na chwilę pojawiają się godziny, potem minuty, sekundy oraz temperatura, po czym cały cykl się powtarza. W układzie mogą pracować w zasadzie dowolne lampy wskaźnikowe, natomiast w projekcie modelowym zastosowano LC-531.


Timer Serwisowy

9.11111
Ocena: None Średnia: 9.1 (9 głosujących)

Timer serwisowy to nic innego jak zwykły licznik odliczający w tył od ustawionej wartości. Układ został wyposażony w duże wyświetlacze LED, o wysokości cyfry 6cm. Umożliwia to bezproblemowy odczyt wskazań nawet ze znacznej odległości. Układ pracuje jako timer w serwisie rajdowym, pokazując czas jaki został na naprawę samochodu, jednak jego przeznaczenie może być dowolne. Układ jest prosty w obsłudze gdyż do sterowania wykorzystywane są jedynie trzy przyciski (+,- oraz start/pauza). Po włączeniu układ odczytuje zapamiętany odcinek czasu aby za każdym razem go nie ustawiać (jeśli korzystamy z jednakowych nastaw codziennie itp.). Timer wyposażony jest w dwukolorowe wyświetlacze jednak ze względu na prostotę, wybór koloru odbywa się poprzez zwarcie odpowiednich zworek na płytce. Całość została zbudowana w oparciu o mikrokontroler ATmega8 i elementy dyskretne pracujące w typowych konfiguracjach. Zasilanie dla układu można pobrać z gniazdka zapalniczki samochodowej, lub z transformatora o napięciu 9-12V AC. Obecność mostka prostowniczego zapobiega przed omyłkowa zmianą biegunowości zasilania a jednocześnie pozwala na zasilanie timera bezpośrednio z transformatora.


Zegar Tekstowy

9.09091
Ocena: None Średnia: 9.1 (11 głosujących)

Układ jak sama nazwa wskazuje jest najzwyklejszym zegarem pracującym w cyklu 24-godzinnym, z tym że sama prezentacja czasu jest 12- godzinna. Nietypowy jest jedynie sposób prezentacji czasu. Godziny i minuty podświetlane są na specjalnym panelu za pomocą odpowiednio rozmieszczonych diod LED (65 sztuk). Dla przykładu godzina 12:35 reprezentowana jest przez napisy "Dwunasta", "Trzydzieści" i "Pięć". Panel główny pokazuje czas z dokładnością do 5 minut, natomiast dodatkowe 4 diody zwiększają precyzję wskazań do 1 minuty. Korzystanie z zegara może początkowo wydawać się trudne, jednak jeden dzień wystarczy aby się przyzwyczaić. Układ wyposażony jest w głośny budzik i bateryjne podtrzymanie czasu na wypadek zaniku zasilania. Całość zamknięta jest w obudowie złożonej z wypolerowanych kawałków laminatu pokrytych lakierem bezbarwnym. Do odliczania czasu wykorzystany jest popularny układ PCF8583, a całe urządzenie oparte jest o mikrokontroler ATMega16. Zegar pobiera około 100mA prądu, przy zasilaniu 5V, podczas normalnej pracy.


Timer Fotograficzny

5.33333
Ocena: None Średnia: 5.3 (3 głosujących)

Opisywany układ jest timerem fotograficznym a przynajmniej został tak nazwany przez kolegę z forum dla którego został zaprojektowany. Jak sam określił urządzenie to ma wspomóc jego domową ciemnię fotograficzną. Całość zbudowana jest w oparciu o mikrokontroler ATMEGA8 i może być zasilana z ładowarki od telefonu komórkowego. Pięcioprzyciskowa klawiatura i wyświetlacz LCD sprawiają że bardzo łatwo jest ustawić rządany czas pracy (z dokładnością do 0,1s). Dwa wyjścia timera wystawiają sygnały sterujące w postaci aktywnego "0" lub "1" co umożliwia bezpośrednie zastosowanie do włączania lub wyłączania urządzeń na określony czas. Dodatkowo na płytce przewidziano miejsce na buzzer, zapewniający sygnalizację dźwiękową upłyniętego czasu. Płytka urządzenia jest tak zaprojektowana aby umożliwić odcięcie klawiatury od reszty układu i dolutowanie jej na przewodach. Stwarza to wiele wariantów na zamontowanie całości w obudowie. Bez klawiatury płytka ma taki sam wymiar jak standardowy wyświetlacz LCD 16x2, więc nie będzie problemu z potrzebnym miejscem na jej zamontowanie w obudowie.


Timerek Sportowca

5.66667
Ocena: None Średnia: 5.7 (3 głosujących)

Ten prosty układzik ma za zadanie generować sygnały dźwiękowe w określonych ustawianych niekoniecznie regularnych odstępach czasu (przedziały te wyznaczają czasy biegania w szybkim lub wolnym tempie). Programowanie timerka (wprowadzanie przedziałów czasu między kolejnymi sygnałemi dźwiękowymi) odbywa się za pomocą portu RS232, najlepiej do tego wykorzystać RS232 Tester. Urządznie mimo iż zbudowane jest z klasycznych elementów przewlekanych jest stosunkowo niewielkie i lekkie. Z łatwością zmieści się w kieszeni podczas biegania. Zasilane jest z baterii typu CR2032 a podczas programowania z portu USB.


Kuchenny Timer

8.28571
Ocena: None Średnia: 8.3 (7 głosujących)

Urządzenie to jak sama nazwa wskazuje jest timerem kuchennym. Ma za zadanie odliczać ustalone przedziały czasu podczas przygotowywania różnorodnych potraw. Przyda się każdemu oddanemu nauce studentowi i uchroni jego obiad przed spaleniem lub chociaż kuchnię przed nadmierną ilością dymu. Timer posiada pięcioprzyciskową klawiaturę na której w prosty sposób można ustawić czas od 1 minuty do 99 godzin!. Odliczanie czasu rozpoczyna się automatycznie gdy skończymy ustawiać rządany czas (po 3 sekundach). Urządzenie zbudowane jest w oparciu o mikrokontroler ATMega8. Głośny Buzzer sprawi że użytkownik napewno usłyszy alarm :)


Zegar Nixie

8.57143
Ocena: None Średnia: 8.6 (7 głosujących)

Urządzenie to jak każdy inny zagar służy do odmierzania czasu, jednak jego niezwykłość przejawia się w zastosowanym wyświetlaczu, którym są cztery lampy Nixie typu LC513. Odmierzaniem czasu zajmuje się układ zegara czasu rzeczywistego PCF8583 a całość sterowana jest za pomocą mikrokontrolera ATMega8. W celu poprawnego odliczania czasu podczas zaniku napięcia zasilającego zastosowano kondensator elektrolityczny o dużej pojemności. Lampy zasilane za pomocą Przetwornicy 9V/150V dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie dwóch transformatorów. Zegar taki po wyposażeniu w drewnianą obudowę będzie znakomitą i nietypową ozdobą w każdym domu.


Prosty Timer

7.5
Ocena: None Średnia: 7.5 (2 głosujących)

Opisywane urządzenie jest prostym timerem mikroprocesorowym odliczającym czas w zakresie 1-99s (lub 1-99m po drobnej modyfikacji programu). Steruje on dowolnym odbiornikiem prądu przemiennego o maksymalnej mocy wyznaczonej jedynie przez zastosowany triak. Układ został zaprojektowany jako timer fotograficzny, przydatny w amatorskiej fotografii do włączania lampy powiększalnika na określony czas. Po modyfikacji programu może działać na przykład jako timer kuchenny itp. Do zasilania urządzenia zastosowano mini ładowarkę od telefonu komórkowego, przez co całość zmieściła się w płaskiej i niewielkiej obudowie.


Uniwersalny Wyłącznik Czasowy

7.4
Ocena: None Średnia: 7.4 (5 głosujących)

Urządzenie jest sterownikiem (programatorem czasowym) pozwalającym na sterowanie niezależnie pracą dwóch urządzeń, przez włączanie ich o określonej godzinie i/lub na odpowiedni ustawiony wcześniej czas. Posiada wiele trybów pracy do których należą między innymi: cykliczne włączanie z określonymi czasami działania i przerwy oraz praca w konkretnych godzinach w jednym lub dwóch przedziałach czasu . Ten wyłącznik przyda się do sterownia pracą fontanny, światełek ozdabiających dom podczas świąt gdy nie chcemy zostawiać ich włączonych na całą noc, a nawet jako symulator obecności domowników poprzez zapalanie lamp w domu.


Zegar Binarny

5
Ocena: None Średnia: 5 (3 głosujących)

Zegar Binarny tak jak każdy inny zegar służy do liczenia czasu. Wyświetlacz tego czasomierza jest dość nietypowy a mianowicie jest to sześć słupków po cztery diody led. Wskazują one aktualną godzinę w kodzie binarnym. Urządzenie pracuje w oparciu o mikrokontroler AT89C2051, który sam zajmuje się odmierzaniem upływającego czasu. Zegar posiada zasilanie bateryjne na czas zaniku napięcia sieci (wyświetlacz jest wtedy wyłączony). Do jego obsługi przewidziano trzy przyciski. Pozwalają one ustawić godziny, minuty i wyzerować sekundy, a także ustawić czas budzenia itp. (Przynajmniej takie było pierwotne założenie. Obecnie jest oprogramowany sam zegar).


Subskrybuje zawartość