Mini Wzmacniacz 2x100W


9.72727
Ocena: None Średnia: 9.7 (11 głosujących)

Moduł wzmacniacza zbudowany jest w oparciu o dwa układy TDA7294. Wykonany jest na podstawie typowego schematu zawartego w karcie katalogowej kostki TDA7294. Zasilany jest napięciem niestabilizowanym, symetrycznym z przedziału 10...40V i może oddawać do obciążenia moc do 100W na kanał. Moduł należy wyposażyć w przedwzmacniacz lub chociaż potencjometr do regulacji głośności i oczywiście w duży radiator. Dzięki obwodom sterującym możliwe jest wyciszenie wzmacniacza bez konieczności stosowania wyłączników o dużej obciążalności. Wejście sterujące można wykorzystać w sytuacji gdy przedwzmacniacz długo "budzi się do życia". Nowa wersja tego wzmacniacza (w wersji mono) została zaprezentowana tutaj, płytkę bądź elementy można nabyć tutaj

Działanie:


Schemat ideowy wzmacniacza przedstawiono na rysunku poniżej:

Wzmacniacz zasilany jest napięciem symetrycznym 10...40V. Wejściem układu jest złącze IN (Ark). Rezystor R1 (22k) ustala rezystancję wejściową. Wyjściem jest gnazdo OUT (Ark). Kondensator C6 (22uF) pracuje w układzie podciągania napięcia zasilającego stopień wyjściowy (w układzie bootstrapu). Elementy R5 (22k) oraz R6 (680R) ustalają wzmocnienie układu. Kondensatory C2 (100nF), C3 (100nF) , C4 (1000uF) i C5 (1000uF) filtrują napięcie zasilające.

Po włączeniu zasilania tranzystor T1 (BC547) jest zatkany ponieważ złącze ON jest zwarte a kondensator C10 (470nF) rozładowany. Kondensatory C8 (10uF) i C9 (10uF) ładują się przez rezystory R2 (10k), R3 (10k) i R4 (33k). Gdy napięcia na nóżkach STBY i MUTE układu U1 (TDA7294) są mniejsze niż 1.5V to wzmacniacz jest całkowicie wyciszony. Wzrastające napięcie na tych wyprowadzeniach powoli włącza kostkę U1 a następnie przeprowadza z trybu wyciszenia do normalnej pracy. Ten czas opóźnienia powoduje, że w głośnikach nie słychać trzesków podczas uruchamiania wzmacniacza. Dioda zenera D4 (12V) ogranicza napięcie na kolektorze tranzystora T1. Gdyby zaszła potrzeba wyciszenia wzmacniacza w dowolnej chwili to można dokonać tego rozwierając złącze sterujące ON. Żeby wyeliminować stuki przy wyłączeniu podłączamy do złącza sterującego prosty układ, który rozwiera jego styki po wyłączeniu zasilania.

Działanie drugiego kanału wzmacniacza jest analogiczne. Elementy w drugiej części oznaczono dodatkowo literą "a"

Budowa:


Wzmacniacz można zbudować na płytce drukowanej dostępnej tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Montaż należy rozpocząć od wlutowania czterech zwór. Następne w kolejności powinny być wszystkie małe elementy a także układy scalone TDA7294. Na samym końcu należy wlutować duże kondensatory filtrujące. Nie trzeba stosować złącz ARK, przewody można wlutować bezpośrednio w płytkę. Układy scalone muszą być zaopatrzone w duży radiator, nie jest konieczne stosowanie podkładek izolacyjnych lecz wtedy na radiotorze należy spodziewać się potencjału ujemnej szyny zasilającej. Do zasilania modułu należy wykonać prosty zasilacz niestabilizowany złożony z transformatora, mostka prostowniczego i kondensatorów elektrolitycznych o pojemności 4700uF lub większej (może być więcej kondensatorów o mniejszych pojemnościach). Schemat klasycznego zasilacza niestabilizowanego znajduje się na rysunku poniżej:

Do zasilacza wymagany jest transformator z dwoma uzwojeniami TR1. Łączymy je tak aby początek jednego uzwojenia był podłączony do końca drugiego uzwojenia. Napięcie na tak podłączonych uzwojeniach powinno się sumować, jeśli tak nie jest to znaczy, że uzwojenia zostały źle podłączone. Do zasilacza wymagane są kondensatory elektrolityczne (C1 - C4) o dużych pojemnościach i napięciu pracy ok. 50V lub więcej. Na schemacie zostały narysowane po dwa kondensatory na uzwojenie, nie znaczy to jednak że nie można dać więcej. Czym większa bateria kondensatorów tym lepiej. Niezbędne minimum to po jednym kondensatorze 4700uF na uzwojenie. Wyjście zasilacza dobrze jest zabezpieczyć bezpiecznikami topikowymi (F2, F3), podobnie jak uzwojenie pierwotne transformatora (F1). Bezpieczniki należy dobrać do mocy transformatora, te widoczne na schemacie powinny być dobre dla transformatora 200W 2x28V.

Pomocą w montażu wzmacniacza może okazać się dostępny tutaj schemat montażowy.

Nowa wersja tego wzmacniacza (w wersji mono) została zaprezentowana tutaj, płytkę bądź elementy można nabyć tutaj

Wykaz Elementów:

4x Złącze ARK2 (nie jest konieczne)
1x Złącze ARK3 (nie jest konieczne)
2x Goldpin 1x2 piny

2x 680R 0,25W
4x 10k 0,25W
4x 22k 0,25W
2x 33k 0,25W
2x 470k 0,25W

4x 100nF MKT
4x 470nF MKT

2x 10 uF / 50V Elektrolit
4x 10 uF / 16 V Elektrolit
2x 22 uF / 63 V Elektrolit
4 1000 uF / 50 V Elektrolit

4x 1N4148
2x Dioda Zenera 12V 0,5W
2x BC547
2x TDA7294

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
Schemat115.07 KB
Płytka15.31 KB
Płytka (odbicie lustrzane)15.29 KB
Płytka (3 na stronie)45.7 KB
Płytka (odbicie lustrzane, negatyw)154.75 KB
Montowanie24.7 KB
Opis11.22 KB
Opis (odbicie lustrzane)11.23 KB
Soldermaska18.63 KB



Portret użytkownika michon

jak zamówic

witam
kciałbym kupic plytke wraz z elementami do montazu jest to Mini Wzmacniacz 2x100W

Portret użytkownika mirley

Zamawianie

Przykro mi ale nie prowadzę sprzedaży opisywanych tutaj urządzeń. Na mojej stronie umieszczam jedynie opisy projektów, które budowałem lub buduję w ramach mojego hobby. Jeżeli chcesz złożyć swój własny wzmacniacz polecam wybrać się do sklepu i kupić zestaw do samodzielnego montażu, lub zamówić coś w sklepach internetowych.(np. Wzmacniacz 100W )

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Michał

wzmacniacz 2x 100W

mam takie małe pytanie skąd mam wyprowadzić kable żeby połączyć z przed wzmacniaczem dopiero co zaczełem sie tym zajmować płytke wyprawiłem wszystko dobrze polutowałem ale nie wiem jak jedno z drugim połączyć

Portret użytkownika mirley

wzmacniacz 2x 100W

Wejściem wzmacniacza są złącza IN oraz INa. Do nich należy podłączyć wyjście przedwzmacniacza. Uruchomienie wzmacniacza następuje po zwarciu złącza ON (ONa w drugim kanale)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

2x 100watt

to czyli wejście wzmacniacz IN oraz INa mam połączyć z wyjściem przed wzmacniacza Out??jestem początkującym więc to co wiem to robie :D dziękuje za pomoc świetna stronka.

Portret użytkownika mirley

2x 100watt

Należy podłączyć dokładnie tak jak mówisz, zwracając uwagę na to aby masa przedwzmacniacza(GND) była zwarta z masą wzmacniacza(GND). Tak na marginesie do zasilania tego wzmacniacza wymagany jest transformator o znacznej mocy ok 300W(2x28V) jeśli chcesz uzyskać pełną moc wyjściową. Ja polecam mniejszy transformator ok 150W(2x24V), co zaowocuje zmniejszeniem mocy wyjściowej ale jest wpełni wystarczająca na użytek domowy. Wzmacniacz ten wymaga dużego radiatora, więc nie zapomnij przykręcić:). Może być jeden wspólny dla dwóch układów, nie wymaga podkładek izolacyjnych ale będzie na nim ujemne napięcie zasilające o czym warto pamiętać później.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Michał

2x 100watt

na schemacie literą Z mamy oznaczone złącze ARK3. Czy to jest wejście na źródło dźwięku?? i jeszcze na stronie http://mirley.firlej.org/przedwzm_reg_tonow wyczytałem ze dwa takie moduły mają być to z tego mi wynika ze do jednego przed wzmacniacz podłączyć trzeba jedno wejście INa do drugiego wejście INano tak mi sie chociaż zdaje nie jestem pewien dlatego sie pytam.

Portret użytkownika gosc

ja mam zamiar założyć

ja mam zamiar założyć radiator z zasilacza komputerowego czyli dwa mniejsze komputerowego a do tego w obudowie wzmacniacza wentylator czy też tak będzie mogło być??

Portret użytkownika mirley

Radiator i Przedwzmacniacz

Radiator może być dowolny byle by miał odpowiednią wielkość. Wszystko zobaczysz jak włączysz i jak się nagrzewa. Ja w swoim wzmacniaczu dałem taki radiator, wspólny dla dwóch układów wzmacniacza.

Odnośnie przedwzmacniacza to jakiego używasz?? Jeśli tego co mam na stronie to budujesz dwa takie układy i podłączasz tak jak napisałeś Wyjście(OUT) pierwszego z wejściem wzmacniacza(IN) a wyjście drugiego przedwzmacniacza z INa wzmacniacza. Połączenia najlepiej wykonać skrętką, czyli dwoma osobnymi kawałkami kabla wlutowanymi w płytkę wzmacniacza(IN) a potem skręcone ze sobą i wlutowane w przedwzmacniacz(OUT). Tak samo dla drugiego kanału wzmacniacza. Kable mają być możliwie krótkie i jak już pisałem GND wzmacniacza musi być połączona z GND(masą) przedwzmacniacza

Uwaga! Zachowaj ostrożność przy podłączaniu wszystkiego do sieci energetycznej i nie dotykaj niczego pod napięciem

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika michał

źródło dźwieku

czy źródłem dzwieku jest wejście ARK3 oznaczone literą Zna schemacie??

Portret użytkownika mirley

źródło dźwieku

Chyba żartujesz? Z jest złączem zasilania wzmacniacza!. Wymaga on zasilania symetrycznego względem masy(GND) czyli musisz mieć transformator z podwójnym uzwojeniem np 2x24V lub dwa identyczne transformatory i zrobić tak jakby dwa identyczne zasilacze po czym podłączyć "+" jednego z "-" drugiego. To podłączenie będzie twoim(GND) a dwie pozostłe końcówki będą +VCC i -VCC. Jutro popołudniu narysuje Ci schemat jak nie wiesz o co mi chodzi.

Głośniki podłączasz do złącz OUT i OUTa. A do wejścia(IN) twojego przedwzmacniacza źródło sygnału (np. radio lub odtwarzacz mp3 itp.)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Michał

źródło dźwieku

a już kumam o co chodzi wie pan ja mam dopiero 15 lat i muszę sie nauczyć czytać dokładniej schematy

Portret użytkownika gosc

Kondensatory

Jakie to mają być za kondensatory 4x 100 nF
4x 470nF

Portret użytkownika mirley

Kondensatory

Kondensatory powinny być poliestrowe MKT, przynajmniej ja takie użyłem i działa :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

ok dziex

ok dziex

Portret użytkownika technik

kondensator 22uf/63v

Dziwna sprawa z tym elektrolitem.. wzmacniacz normalnie pracuje wszystko ładnie pięknie. a ten kondensator sobie spuchł.. prawie że wybuchł a jest wstawiony zgodnie z schematem.. . jakim cudem to możliwe??

Portret użytkownika mirley

kondensator 22uf/63v

To jest nie możliwe w żaden sposób. Zmierz napięcie na tym kondensatorze w czasie pracy i sprawdź czy jego polaryzacja zgadza się z polaryzacją wlutowanego kondensatora i czy przypadkiem nie jest większe od napięcia pracy kondensatora.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

skala

W jakiej skali jest ta plytka w pliku adobe reader? 1:1??

Portret użytkownika grizz

Tak, jest w skali

Tak, jest w skali 1:1
Pamiętaj by przy drukowaniu wyłączyć wszelkie opcje skalowania itp.

Portret użytkownika gosc

rezystor

wszystko dobrze ale co to jest za rezystor r6 680r .. to jakiś termistor??

Portret użytkownika mirley

Rezystor

R6 o wartości 680R to zwykły rezystor. Został zastosaowany zgodnie z zaleceniami w karcie katalogowej lub w którymś numerze EdW :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika m pol

brum

Witam,
Czy po złożeniu wzmacniacza występował jakiś brum w głośnikach?
U mnie jest cały czas ten problem i nie mogę sobie z nim poradzic.
Pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Brum

Witam

Złożyłem tych wzmacniaczy już kilka i w żadnym nie słychać w głośnikach żadnych zniekształceń ani przydźwięku sieci. Ostania wersja (Wzmacniacz Multimedialny)chodzi tak czysto że po włączeniu zastanawiałem się czy wogóle idzie gdy nie ma sygnału wejściowego.

Sproboj pocynować ścieżki zasilania na płytce, przewody z zasilacza podłącz jak najkrótsze i pezpośrednio do wzmacniacza. Osobnym cieńszym kablem podłącz przedwzmacniacz(daj drugi przewód do masy). sygnał między przedwzmacniaczem a końcówką mocy podłącz cieńkimi przewodami skręconymi ze sobą (masa skręcona z kablem sygnału przylutowana z dwóch stron). Tak samo dla dwóch kanałów. Sygnał z przedwzmacniacza do gniazda w obudowie także ma być skrętką taką samą zrobiony( wczesniej stosowałem kable ekranowane ale dają gorszy efekt)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freem@n

Przester

Witam. Niedawno wykonałem ten układ, tylko zrobiłem lekką modyfikację, zrobiłem tylko jeden układ do stntby i mute do obu TAD (dałem zwore między nóżkę 9 i 10). Tylko mam taki problem: Gdy gra cicho to wszystko jest ok, natomiast gdy dam w miarę głosno to zaczynać mocno przesterowywać a gra dopiero może na 20W. Co to może być? Czy moja modyfikacja z mute i stndby mogła na to wpłynąć? Przesterowanie jest w obu kanałach. NO i transformator oraz filtr mam odpowiednie (trafo 200VA, filtr 2 x 10000uF)

Portret użytkownika mirley

Przester

Jeżeli chodzi o obwody wyciszenia i wyłączenia wzmacniacza to nie mam pojęcia czy można bezpośrednio podłączyć pin 9 i 10 układu TDA7294 do siebie. Zgodnie z kartą katalogową można łączyć piny MUTE i STBY do tych samych pinów w drugim układzie TDA, więc zastosowanie jednego obwodu włączenia do dwóch układów nie powinno wnieść żadnych problemów (należy podłączyć piny 9 i 10 jednego układu z tymi samymi w drugim układzie).

Odnośnie przesterowania na wyjściu to nie spotkałem się z czymś takim. W ostatniej wersji, którą wykonałem niedawno, pojawił się tylko niewielki brum słyszany bez sygnału na wejściu przy ustawionej dużej głośności. Problem przesterowania może tkwić w przedwzmacniaczu a dokładniej na wejście może trafiać zbyt duży sygnał. Drugim problemem mogą być głośniki ale to mało prawdopodobne.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freem@n

Przester cd

WItam. Uporałem się z tym problem tkwił gdzies w tym układzie do stndby i mute. Przekrztałciłem go na prosty bez tranzystora i diod. POdłacyzłem bezpośrodnio do VCC+ przez rezystor i kondensator. Działa teraz ok. Tylko słychać brum transformatora w głośnikach. Pozdrawiam i dizękuje za umieszczenie płytki, przydała się.

Portret użytkownika mirley

Przester

Niewielki brum może występować poniewż płytka nie jest zaprojektowana całkowicie poprawnie ze strony zaleceń techniki audio. Głoownie chodzi o obwody masy. Można to zlikwidować łącząc masę w jednym punkcie.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freeman

Brum

Łącząc w jednym punkcie, czyli jak? Trzeba przerabiać płytkę? JA mam u siebie właściwie 3 tda7294, jeden do SUBwoofera na płytce z nord elektronik, oraz na Pańskiej płytce 2 x TDA do satelit. Nie mam przed wzmacniacza, wszystko idzie prosto z karty dźwiekowej po kablu z potencjometrem. Filtr DP bierze sumę z obu kanałów i podaje na TDA na płycie NE.

Portret użytkownika mirley

Brum

W jednym punkcie znaczy się nie lutuj przewodow masy od głośnikow w oznaczonym miejscu na płytce ale w jednym punkcie przy zasilaczu. Pomyśl nad przedwzmacniaczem, powinien zmniejszyć zniekształcenia.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freem@n

Brum

Przylutowałem jak najbliżej masy, która idzie od zasilacza, ale w nie wielkim brum ucichł jeśli w ogóle przycichł.

Portret użytkownika Freeman

Gorący

Zauważyłem że jeszcze taką objawę. Radiator na kostkach nawet jak nie gra, jest gorący, jakieś 60 stopni Celsjusza. Czy to normalne? W głośnikach cisza, tylko lekki brum słychać trafa.

Portret użytkownika mirley

Chłodzenie

To wszystko zależy jaki masz radiator. Ten co widać na zdjęciu podczas cichego słuchania nagrzewa się nieznacznie. W innym wzmacniaczu zbudowanym z tych kostek mam zastosowany mniejszy radiator z chłodzeniem aktywnym. Podczas normalnej pracy ma on temperaturę 48 stopni.

Jeżeli temperatura podczas cichej pracy nie rośnie bardzo dużo to wszystko jest ok. To 60 stopni to pewnie sprawka brumu z sieci. Poprostu włącz wzmacniacz z poziomem głośności który zwykle używasz (bo chyba nie słuchasz zawsze na full :) ) i wtedy sprawdź jak zachowuje się temperatura na wzmacniaczu

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freeman

CHyba ok

Chyba jest OK. Mam przy normalnym słuchaniu jakieś 40 stopni, przy słuchaniu na full rośnie do 90 stopni. 90 stopni to jest chyba znośne dla TDA, czy lepiej dać wiatraczek? W nocie piszę ze do 150 wytrzymuje. Dziękuję za rady wzmacniacze grają super (tylko przy wyłączonej muzyce słychać lekkie buczenie trafa :/ ). Myślałem że te 200va na 3xTDA będzie za małe ale daje radę wyśmienicie. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!

Portret użytkownika mirley

Chłodzenie

Wiatraczek nie jest wymagany chyba że bardzo zależy Ci na niskiej temperaturze w środku obudowy :))

Odnośnie trafa to ja mam 150VA na 3 TDA, co ogranicza moc do czegoś w okolicach 3x30W (może trochę więcej). Do słuchania w domu wystarczy w 100%

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

mam pytanie te czerwone

mam pytanie te czerwone kreski w schemacie montażowym to jest połączenie za pomocą jakiegokolwiek drutu czy co innego

Portret użytkownika mirley

Czerwone kreski na schemacie

Czerwone kreski na schemacie z podpisem +VCC to punkty które mają być z sobą połączone na płytce (ulatwia to rysowanie schematu bo nie trzeba rysować kresek po całym schemacie). To samo tyczy się punktów -VCC i GND.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

zasilanie

gdzie na tej plytce jest zasilanie + i -

Portret użytkownika mirley

Złączem zasilania jest Z.

Złączem zasilania jest Z. Wzmacniacz wymaga zasilania symetrycznego względem masy (GND). +VCC to napięcie dodatnie względem masy (GND) a -VCC to napięcie ujemne. Już to piasałem kilka odpowiedzi powyżej

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika franek

Praca w mostku

Witam serdecznie konstruktora,
Mógłbym się dowiedzieć co trzeba zrobić by połączyć dwa układy do pracy mostkowej? tzn. Z noty aplikacyjnej układu wiem co nieco lecz gdyby było można prosiłbym o jakieś dokładniejsze wytłumaczenie, szczególnie zależałoby mi na wyglądzie płytki w takim rozwiązaniu.

pozdrawiam,
franek

Portret użytkownika mirley

Wzmacniacz

Wiatam

Proponował bym zrobienie specjalnej płytki w połączeniu mostkowym na podstawie schematu z karty katalogowej. Chętnie zajął bym się takim projektem ale obecnie nie mam zbyt dużo wolnego czasu. Prosze zaglądnąć jeszcze do opisu w artykule: http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2736.pdf może okaże się przydatny. Jak odrobię się z innymi projektami i coś uda mi się podobnego zaprojektować to z przyjemnością opiszę to na stronie.

Pozdrawiam

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika franek

praca w mostku

Witam ponownie,
Dziękuję bardzo za poradę, poszperam jeszcze może uda mi się znaleźć kompletną płytkę. Odnośnie przesłanego przez Pana artykułu, wydaje się być dość ciekawy lecz niestety myślałem raczej o uproszczonej konstrukcji ze względu na określone wymiary płytki, mostek w artykule jest realizowany za pośrednictwem dodatkowego wzmacniacza operacyjnego, ja myślałem raczej o wykorzystaniu odwracacza fazy zrealizowanego już w końcówce.
Dziękuję i pozdrawiam
franek

Portret użytkownika gosc

kondensator

Gdzie ida 2 kondensatory 10 uF/50V i 10 uF/16V ?

Portret użytkownika mirley

Kondensatory

Te 16V co podałem to minimalne napięcie na jakie kondensator musi być. C7 powinien być na ok 50V lub więcej. Pozostałe kondensatory są na 16V ale możesz dać te na 50V lub na 25V, to nie ma znaczenia.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Podłaczenie pod pc

Witam
A jeśli chodzi o podłączenie wzmaka pod pc z zestawem 2 głośniki 1 subwoofer to jak to ma wyglądać??

Portret użytkownika mirley

Przydało by się wykonać

Przydało by się wykonać jeszcze przedwzmacniacz podłączony do wyjścia karty dźwiękowej i filtr dolno-przepustowy (aktywny). Troche wskazówek znajdziesz tutaj

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

re: przydało by sie wykonać

ok:D dzięki pomogło:D
POZDRAWIAM!

Portret użytkownika gosc

Złożyłem wzmacniacz ale

Złożyłem wzmacniacz ale stuk w głośnikach podczas włączania pozostał. Co mogłem zrobić zle ?

Portret użytkownika mirley

Czy wartości elementów C8

Czy wartości elementów C8 (10uF) i C9 (10uF) oraz R2 (10k), R3 (10k) i R4 (33k) są poprawne? Nie powinno być stuków po włączeniu bo kondensatory te ładując się zapewniają powolny narost napięcia na liniach sterujących wyciszeniem wzmacniacza. Stuki podczas wyłączania można zrealizować przez rozwarcie zacisku ON po wyłączeniu wzmacniacza a przed rozładowaniem kondensatorów w zasilaczu. Można to zrealizować za pomocą transoptora

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

tak elementy mają podane

tak elementy mają podane wartości a czy można zmienić wartości R3 i R2 tak aby kondensatory ładowały się wolniej co w efekcie skutkowało by dłuższym opóźnieniem podczas włączania??

Portret użytkownika mirley

Sprobuj zwiększyć warość

Sprobuj zwiększyć warość R2, powinno pomoc, lecz sam nigdy nie miałem takiego problemu i działało od razu.

Do drugiego kolegi odnośnie spalonego układu to sam musisz dokładnie pooglądać płytkę, elementy i ścieżki. Prawdopodobnie zwarłeś radiator (-VCC) do masy i coś poleciało. Pooglądaj elektrolity, szczegolnie te C8 i C9 od obwodow wyciszenia. Może to coś pomoże :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.