Korekcja błędu przetwornika a/c

Witam.
Jak zrobić dla atmega8 korekcje błędu przetwornika a/c tz
gdy do wejścia przetwornika nie jest podane napięcie
to wskazania pomiaru nie są stałe,nie wskazuje zera.

Portret użytkownika mirley

Re: Kalibracja

Wejście przetwornika nie powininno wisieć w powietrzu, napięcie równe 0 na wejściu realizujesz przez zwarcie do masy. Co to za przetwornik?

Robisz klasyczną krzywą kalibracyjną na podstawie pomiarów. Budujesz tabelkę w której pierwszą kolumną jest wynik z przetwornika w postaci liczby a w drugiej kolumnie jest napięcie mierzone za pomoca miernika, czym lepszy miernik tym lepsza kalibracja. Na wejście przetwornika i na miernik podajesz różne napięcia z przedziału w którym mierzy przetwornik, czym więcje punktów pomiarowych zrobisz tym lepiej, np możesz zapisac wyniki co 50mV od 0 do max.

W drugim kroku rysujesz wykres punktowy napięcia w zależności od wskazań ADC (adc jest na ośi x) i dopasowujesz metoda regresi linowej równanie prostej do tych punktów. Uzyskasz równanie y = a*x +b i takie wprowadzisz do programu. Teraz wynik z adc będziesz wstawiał za x a obliczone y da ci wynik napięcia.

Może sie okazać że przetwornik nie jest liniowy w całym zakresie więc wtedy trzeba takie równanie wymyslić żeby pasowało w jak najszerszym zakresie pomiarowym, lub zkleić krzywą z kilku równań. Przeważnie jednak z liniowością nie jest tak źle.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.