Alarm do hydroforu


Witam!
Panowie mam pytanie w jaki sposób można wykonać alarm do hydroforu który będzie na zasadzie licznika odliczał czas w jakim pracuje pompa gdzie po określonym czasie jeżeli sie nie wyłączy to zacznie piszczeć alarm a jeżeli nie wyłączę go to odetnie zasilanie.

Widzę to w ten sposób:
Hydrofor do nabicia do pełna potrzebuje powiedzmy 2min.
Zegar zaczyna odliczać od momentu włączenia się pompy np. 10min jeżeli w tym czasie pompa się nie wyłączy to znaczy że albo nie ma wody w studni albo się układ zapowietrzył i odlicza do 10min- jeżeli pompa nadal pracuje włącza alarm który bedzie w mieszkaniu. jeżeli w ciągu 3min nikt nie wyłączy hydroforu to znaczy że nikogo niema w domu i sam odcina zasilanie. a jeszcze jak by mogła jakaś didoa świecic awaria to by już było całkiem super.

Pozdrawiam
Portret użytkownika Domino

ciekawe

Ciekawy pomysł, ale nie wiem czy uda ci się to tak rozwiązać. A co jeśli będziesz brał więcej wody (np. podlewanie kwiatków, trawnika itp) i hydrofor przez dłuższy czas będzie nabijał wodę ?

Portret użytkownika cienkipyrtol

Raczej do podlewania nie będe

Raczej do podlewania nie będe używał gdyz mam ograniczona pojemność studni i mały napływ, dlatego hydrofor nie może pracować dłużej niz 15 min gdyż sie zapowietrzy. do codziennego użytkowania w zupełności wystarczy. A nawet jeżeli sie wyłączy to nie problemem będzie go ręcznie włączyć. Wiem że wygląda to na kombinowanie ale innego rozwiązania nie widzę.

Portret użytkownika cienkipyrtol

zastanawiam się jeszcze czy

zastanawiam się jeszcze czy nie prostszym rozwiązaniem było by zastosowanie jakiegoś czujnika temperatury. Hydrofor jak pompuje wodę to na obudowie wirnika jest rosa czyli temperatura będzie powiedzmy w granicach5-7st C. (trzeba by to było zmierzyć dokładnie)wiadomo jak hydrofor za długo będzie mielił jedną wodę w nazwijmy to "komorze wirnika" to po jakimś czasie się zagrzeje i zwiększy się temperatura co mogło by skutkować włączeniem się alarmu i jeżeli temperatura się podniesie jeszcze o np. kilka stopni to może zadziałać zabezpieczenie i wyłączyć pompę.

Portret użytkownika gosc

Może wyłącznik

A może wystarczy dokładniej ustawić wyłącznik silnikowy,
Jeśli pompa będzie pracować długo to silnik zacznie się grzać i wybije termika,