Programator AVR (STK200)


9.75
Ocena: None Średnia: 9.8 (8 głosujących)

Opisywany programator jest prostym urządzeniem pozwalającym na programowanie wewnętrznej pamięci mikrokontrolerów rodziny AVR. Konstrukcja wzorowana jest na bardzo popularnym rozwiązaniu stosowanym na całym świecie, a mianowicie na programatorze STK200. Układ cechuje niezwykła prostota, niska cena i bezproblemowe uruchomienie. Duża płytka pozwoli na złożenie opisywanego układu nawet przez osoby zupełnie początkujące. Programator jest obsługiwany przez najbardziej znane programy takie jak Bascom AVR, Avrdude, PonyProg i wiele innych. Zastosowanie bufora HCT244 zwiększa bezpieczeństwo pracy z komputerem w stosunku do bezpośredniego podłączenia mikrokontrolera do portu LPT. Ryzyko uszkodzenia portu przez błędy montażu układów prototypowych znacząco spada. Buforowanie sygnałów programujących pozwala pracować na dłuższym kablu i dodatkowo eliminuje błędy programowania.

Działanie:

Schemat ideowy układu znajduje się na rysunku poniżej:

Układ U1 74HC244 pełni rolę bufora zabezpieczającego port komputera przed uszkodzeniem. Dioda D1 (1N4148) zapobiega uszkodzeniu w przypadku odwrotnego podłączenia napięcia zasilania programatora. Rezystor R1 (100k) wymusza stan wysoki na wejściu bufora, co w przypadku odłączenia programatora od mikrokontrolera, zapobiega stanom nieustalonym. Zadaniem kondensatora C1 (1uF) jest filtracja napięcia zasilania. Dioda D2 i rezystor ograniczający jej prąd R2 (470R) pełnią funkcję kontrolki zasilania. Złącze CON1 (DB25M) umożliwia podłączenie programatora bezpośrednio do portu LPT w komputerze albo do dowolnego kabla (przedłużki).

Budowa:

Układ z powodzeniem można zbudować w oparciu o płytkę drukowaną dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Montaż należy rozpocząć od wlutowania dwóch zworek i rezystorów. Następne w kolejności powinno być złącze DB25M, niektóre piny tego złącza muszą zostać usunięte, gdyż prostota projektu płytki tego wymagała. piny do usunięcia można łatwo zidentyfikować po przyłożeniu gniazda do płytki. Blaszki mocujące złącze można także usunąć albo naciąć płytkę prostopadle na bokach tak aby można było je przylutować od spodu. Pod układ U1 dobrze jest dać podstawkę, ale nie jest to niezbędnie konieczne. Pomocą w konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj.

Wykaz Elementów:

1x DB25M (złącze do LPT)
1x Goldpin 1x6
1x 100k
1x 470R

1x 1uF

1x 1N4148
1x Dioda LED
1x 74HCT244

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
Schemat27.76 KB
Płytka9.6 KB
Płytka (odbicie lustrzane)9.67 KB
Płytka (12 na stronie)88.85 KB
Montowanie11.56 KBPortret użytkownika gosc

Czy 74HCT244 trzeba

Czy 74HCT244 trzeba programować? czy po zakupie od razu wlutowujemy?

Portret użytkownika mirley

Re; Programator

nic nie trzeba programować... ten układ nadaje się bardzo dobrze na start z programowaniem, bo sam nie wymaga wcześniejszego zaprogramowania. Układ HCT jest 8-kanałowym buforem nieodwracającym z wyjściami trój-stanowymi sterowanymi sygnałem enable... wystarczy popatrzeć do karty katalogowej, tam jest dokładny opis tego układu z wszystkimi parametrami.

cytat z karty katalogowej:

Quote:

The 74HC/HCT244 are octal non-inverting buffer/line
drivers with 3-state outputs. The 3-state outputs are
controlled by the output enable inputs 1OE and 2OE.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika #

Pytanko

Witam!
Złącze goldpin to złącze MTA, RASTER czy NS? Chciałem zbudować taki programator ale boję się że rozstaw nóżek będzie inny niż na płytce i będę musiał czekać kolejne kilka dni na następną paczkę ze sklepu internetowego ;(
Pozdrawiam #

Portret użytkownika gosc

Mój programator jest już na

Mój programator jest już na ukończeniu jutro będę lutował elementy tylko mam problem z gniazdem LPT, mianowicie nie mam kabla LPT, kupiłem już wtyczke męską, jeszcze jutro dokupię drugą i jedno gniazdo i zamierzam zrobić sobie taki kabel z taśmy, i tu pojawia się problem mianowicie ILE POTRZEBUJĘ ŻYŁ DO MOJEJ WTYCZKI? według schematu 8 wystarczy? pod GND mogę zlutować przy wtyczce podłączanej do komputera 6 nóżek i GND puścić na 1 żyle, TAK? Bo nie wiem czy mogę tak zrobić i ile żył Potrzeba aby w pełni wszystko działało.
Proszę o odpowiedź

Portret użytkownika mirley

Re: programator

Quote:
goldpin to złącze MTA, RASTER czy NS?

musiałbyś podać link do tych złącz w sklepie internetowym bo nie jestem wstanie powiedzieć.... dla mnie goldpin to poprostu listwa złoconych pinów o rozstawie 100mil(2,54mm)

gosc:

Wystarczy jak masa będzie jednym przewodem wspólnym .... ale czy nie łatwiej będzie Ci wpiąć programator bezpośrednio z tyłu kompa do portu LPT i wyprowadzić tylko 6 przewodów za buforem do mikrokontrolera? Sygnał wzmocniony za buforem napewno będzie się lepiej zachowywał podczas transmisji po taśmnie, niż sygnały bezpośrednio z LPT. Dodatkowo połączenie to daj jak najkrótsze i wystarczy Ci 6 przewodów bezpośrednio do procesora

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika masta

jak trzeba zasilać ten

jak trzeba zasilać ten programator??

Portret użytkownika mirley

Re: Programator

Napięcie zasilania +5V względem GND należy podać na pierwszy pin złącza Prog. Przeważnie podłącza się to zasilanie z płytki z programowanym procesorem więc nie trzeba dodatkowego zasilacza

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Elektro

Mirley, bo podłączyłem teraz

Mirley, bo podłączyłem teraz sam programator pod złącze LPT i nawet dioda się nie zapaliła, jest OK? Dopiero z podstawką programującą zadziała? Czy coś jest nie tak?

Portret użytkownika masta

To jak dobrze rozumiem to

To jak dobrze rozumiem to trzeba jeszcze wykonać płytkę np. dla ATMega8 na którym będzie zasilanie??

Portret użytkownika Elektro

wydaje mi się że tak, zobacz

wydaje mi się że tak, zobacz sobie na podstawkę programującą do niej podprowadzamy zasilanie O ILE SIĘ NIE MYLĘ TO GND (-5V) I VCC (+5V) ZGADZA SIĘ MIRLEY?
a płytki są tak skonstruowane że po podłączeniu napięcie z podstawki zasili również programator.
Ale można bez podstawki podłączyć sam programator, nie wiem w jakich to przypadkach się sprawdzi ale można.

Portret użytkownika Elektro

GND (-5V) i (tam miało być)

GND (-5V) i (tam miało być) UCC (+5V)
Tak?

Portret użytkownika mirley

Re: Programator

Czasami dzieje się tak że po właczeniu programatora do LPT dioda zasilająca świeci, nie znaczy to jednak że nie potrzebuje on zasilania zewnętrznego. Pin Vcc w złączu Prog musi byc podłaczony do zasilania +5V względem wspólnej GND nieważne z jakiego źródła. Może to być podstawka programująca do której podłaczony jest zasilacz 5V i od podstawki idzie kabel zasilający do programatora (razem z tymi sygnałowymi i masą GND).

Sam programator podłączony do układu bez podstawki, sprawdza się w 99% przypadków. Układ z procesorem ma swoje zasilanie i na procesorze panuje 5V. Programator podkrada trochę zasilania z układu z procesorem i programowanie trwa. GND to jest 0V (nie wiem co rozumiesz przez -5V w twoim zapisie, jest to minus zasilacza 5V jeśli o to Ci chodzi) , a UCC to +5V. Miernik powinien wskazywać między GND a UCC dokładnie 5V +/-10%

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Elektro

Mirley, czy to jest normalne

Mirley, czy to jest normalne że komp się grzeje i zaczyna no poprostu troche śmierdzieć tak jak przy długim graniu tylko intenstywniej? Podłączyłem programator i podstawke, założyłem attiny2313
Jeszcze nie ustawiłem portu na ECP i kabel LPT mam około 2m, czy to się może przyczyniać do grzania kompa? jeszcze nie programowałem bo narazie chcę się upewnić czy mi to kompa nie zepsuje?

Portret użytkownika masta

a trzeba ten kondensator

a trzeba ten kondensator 1uf?? akurat takiego nie mam to mogę go zastąpić innym?

Portret użytkownika White

programator

Stanowczo nie, inny kondensator spowoduje niedziałanie układu hehehehe
nie no luuuz pewnie że możesz wystarczyło przeczytać opis!! i sprawdzić jego działanie.

Jest to skromny filtr napięcia zasilającego dasz 1,5uf nic się nie stanie dasz 2uF też będzie działać.
No chyba że dasz 1000uF to nie ma sensu ten filtr wtedy.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika Elektro

czy to jest normalne że komp

czy to jest normalne że komp się grzeje i zaczyna no poprostu śmierdzieć elektroniką Po podłączeniu? Podłączyłem programator i podstawke, założyłem attiny2313
A pozatym
Jeszcze nie ustawiłem portu na ECP i kabel LPT mam około 2m, czy to się może przyczyniać do grzania kompa? jeszcze nie programowałem bo narazie chcę się upewnić czy mi to kompa nie spali?

Portret użytkownika Elektro

Jak wam sie komp pali to

Jak wam sie komp pali to proponuję odwrócić programowany mikrokontroler :)

Portret użytkownika Elektro

Mam teraz problem, wszystko

Mam teraz problem, wszystko ustawiłem, jest jak trzeba nic się już złego nie dzieje, jednak nie rozpoznaje mi mikrokontrolera, zasilanie jest podłączone z usb b według takiego schematu
(nie mogę w żaden sposób dodać linka ani obrazka bo mi daje spam, proszę wpisać w google "usb b" szukać obrazków i ten obrazek 5 od góry od lewej)
wg. tego nr.1 jako +5V podłączone zostało w podstawce programującej do pinu ucc i nr.4 jako gnd zostało podpięte również do podstawki pin gnd.
Nie wiem co jest nie tak, wszystko sprawdziłem luty w porządku zwarć raczej nie ma.
Czy moje odwrotne wpięcie mikrokontrolera attmegi 2313 (do góry nogami tak że w obudowie połówka na boku była u góry) mogło ją zepsuć, uszkodzić i dlatego teraz nie czyta?
Czy kabel do programatora jest za długi (2m) i jest to powód nie czytania mikroprocesora?

Portret użytkownika mirley

Re: Programator STK

Kondensator w filtrze napięcia o dziwo dobrze jak jest dokładnie 1uF, u mnie w wersji pierwotnej jak kiedyś miałem z kitu AVT było 100nF i programator dobrze programował raz na 10 razy.. Z większymi pojemnościami nie sprawdzałem ale pierwszy twórca tego projektu zalecał kondensator 1uF z jakiegoś tam powodu....

Jak się komp pali to jest nie dobrze.....:) Bez ustawienia portu w biosie na 90% nie zaprogramujesz procesora

------------

Kabel może być problemem, procesora nie udało mi się w taki sposób spalić ale jest to jak najbardziej prawdopodobne. Przed kolejnymi próbami wyciąg procesor z podstawki i zmierz napięcie między nóżkami 10 i 20 w podstawce attiny2313. powinno być 5V. To samo zmierz na programatorze czy napięcie 5V do niego dochodzi.

Ps. Nie pisz tyle swoich postów jeden pod drugim, zaloguj się i używaj "edytuj" jak chcesz napisać dwa swoje jeden pod drugim

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Mateusz77892

Akuratnie pare dni temu

Akuratnie pare dni temu spalił mi się miernik, także nie mam za bardzo jak sprawdzić :)Ale myślę że jest tam 5V, przydało by się sprawdzić czy idealnie tyle jest, diody świecą obydwie, w programatorze nawet po podpięciu jedynie LPT bez zasilania dioda się lekko pali.
Poza tym zmieniłem Kabel LPT z 2m na jedynie wtyczkę i z 7cm kabla (skrętki internetowej) 8 żył , (1 GND i pozostałe 7 żył wg. schematu)
Port ustawiony, a mi dalej nie identyfikuje mikrokontrolera. Niewiem może źle robie.
Postaram się wrzucić jakieś fotki jeśli się da, może akurat wprawne oko wychwyci najprostszy błąd.

Portret użytkownika masta

a można zastosować do tego

a można zastosować do tego programatora ta podstawke http://mirley.firlej.org/podstawka_programujaca?? tylko usunąć rezystory

Portret użytkownika Mateusz77892

Można z powodzeniem

Można z powodzeniem zastosować tą podstawkę ostatnio zrobiłem właśnie programator taki jak wyżej oraz tą podstawkę, problemów doszukiwałem się sporo bo mi nie chciał wykrywać mikroprocesorów, były cudawianki, a okazało się i tu ważna dla Ciebie wskazówka że trzeba w bascomie ustawić nie tak jak w temacie jak zaprogramować pierwszy AVR tylko ustawić programator w opcjach na STK200/STK300 PROGRAMMER! Może to i logiczne teraz się wydaje ale czasem najprostszy błąd jest trudno uchwycić.
Jeśli o tym bedziesz wiedział unikniesz mojego doszukiwania się dziury jak wszystko było w porządku.
Rezystory w swojej podstawce mam, i żadnych przeszkód nie ma w programowaniu z rezystorami bo u mnie działa bezbłędnie, jednak jak mirlej mi mówił jeśli mamy programator i podstawkę to w podstawce można rezystory zamienić zworkami. Tylko trzeba pamiętać że już później samej podstawki (bez rezystorów) nie należy podłączać bezpośrednio przez LPT tylko przez ten programator.

Portret użytkownika michał

witam! mam takie pytanie. Po

witam!
mam takie pytanie. Po podłączeniu do portu LPT świeci mi się dioda. Skąd ona bierze prąd?
bo jeśli podłącze 5V z molexa albo usb do ścieżki z pinem UCC to niechciałbym, żeby mi cofnęło jakieś napięcie na bufor / lpt, w końcu z eteru ta dioda energi nie wykrzesa. o so tu chosi?

Portret użytkownika mirley

Re: STK200

Niestety tak sie dzieje jak bufor jest nie zasilany tylko wisi w powietrzu na pinach portu LPT. tworzy się różnica potencjałów i dioda sobie świeci. Po podłączeniu napięcia +5V (Do pinu UCC w złaczu Prog) względem masy GND wszystko zacznie działać prawidłowo. Samo dokładnie nie wiem czemu tak się dzieje

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika michał

Tak się pechowo złożyło, że

Tak się pechowo złożyło, że nie przeczytałem dokładnie opisu najpierw i powierciłem dziury na wszystkie piny db25... te 3 których nie powinno być polutowałem w ścieżki "tak jak pasują". Złapałem za kombinerki i bez litości pozbawiłem samca (jak patrzymy na wtyczkę tak, że na dole jest węższa a u góry szersza ;) )na dole 4 i 5go piu z lewej oraz u góry 3go od prawej. Piszę aby się upewnić, że go nieumyślnie wykastrowałem potrzebne piny. Mógłby ktoś rzucić okiem?

Portret użytkownika mirley

Re: Programator

Wygląda na to że dobre piny wyrwałeś.... nie rozumie tylko jak mogłeś wywiercić dziury w płytce w miejscu gdzie ewidentnie widać że nie powinno być dziur

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika michał

polak potrafi. Teraz też sam

polak potrafi. Teraz też sam się sobie dziwię ;-)

Portret użytkownika masta

stk na kanda

Czy może ma ktoś płytkę drukowaną tego programatora na złącze kanda

Portret użytkownika gosc

Write error at address 00000000 byte writen: D2 byte read:FF.

Witam!

Zrobiłem pański programator i wszystko z pozoru wydawało by się w porządku ale gdy programuje AT89s52 wyskakuje mi błąd "write error at address 00000000 byte writen: D2 byte read:FF." Dodam tylko że programuje w ISP programmer Adama Dybkowskiego. Czym to może być spowodowane? Odczytuje z uP program, lecz zapisuje z błędami:(

Pozdrawim

Portret użytkownika mirley

Re: Programator

Tak szczerze mówiąc nie programowałem nigdy AT89s52 ani żadnego podobnego mikrokontrolera.... błąd w pierwszej komórce pamięci może świadczyć o tym że cos jest źle podłączone, program jest wpisywany (przynajmniej program tak uważa) a po odczycie już w pierwszej komórce mamy FF co oznacza pusta pamięć, ewentualnie brak podłączenia itp. Na jakiej podstawie twierdzisz ze program jest dobrze odczytywany z procesora a nie da się go zapisać?

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Re: Write error at address 00000000 byte writen: D2 byte read:FF

Witam!

próbowałem kabel skrócić dalej ten sam błąd, juz nie wiem co robić. Na AVR'ach występuje to samo zjawisko. Płytkę sprawdzałem juz ze 100 razy:(

Pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Re: Programator

Przede wszystkim zobacz czy port LPT masz włączony w biosie na odpowiedni tryb, ma być ECP. Po drugie sprawdź poprawność zasilania układu HCT na płytce, czy jest 5V. Testuj całość na procesorze AVR bo ja tylko z takimi uruchamiałem opisywany programator. potem możesz zająć się innymi prockami jak już zadziała.

Możesz też wpiąć programator bezpośrednio do LPT z tyłu kompa a tylko linie do procesora wyprowadzić, wyeliminuje to problem z kablem

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Tomasz Tuczyński

A czy mogę do tej konstrukcji

A czy mogę do tej konstrukcji użyć takiego scalaka 74HC14N ?

Portret użytkownika mirley

Re: Programator

Raczej nie możesz tego użyć bo układ hct244 który jest zastosowany w projekcie to całkiem co innego... Przy dzisiejszej cenie hct244 nie ma sensu próba zamiany tego układu. Tylko same problemy z robieniem innej płytki będą

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika sebeq

Witam, a układ MM74HCT244N

Witam, a układ MM74HCT244N można zastosować ? pytam bo nie musiałbym się specjalnie fatygować po ten układ bez "MM" na początku. Nie wiem do czego się to odnosi, bądź razie wydaje mi się na podstawie specyfikacji że są to pod względem funkcji identyczne układy oprócz podanych temp. pracy. Pozdrawiam ;)

Portret użytkownika mirley

Re: HCT

Spokojnie możesz zastosować, sam nie wiem co to za oznaczenie na początku. Z tego co czytam to funkcjonalność jest ta sama

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika sebeq

W bujnowiczu w Krakowie takie

W bujnowiczu w Krakowie takie są :) Swoją drogą zmontowałem już programator i czekam na atmegi. Jak tylko dojdą przetestuje programator.

Portret użytkownika chudy91

nie działa programator

Witam, złożyłem wszystko jak powinno byc, tylko kondensator dałem 1uF ale elektrolit... Wkładam do LPT, podłączam zasilanie z USB. Odpalam program do testu tego programatora i wyskakuje błąd:( Nie wiem co mam z tym zrobić i na co zwócic uwagę? Z góry dzięki za pomoc i Pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Re: Programator

Kondensator jest dość kluczowy i powinien być MKT, ale nie koniecznie może to być typ kondensatora problemem a wartość pojemności. Port w biosie powinien byc ustawiony na ECP. Do testów programatora musi on byc podłączony do programowanego procesora i zasilany +5V (procesor i programator) względem masy

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika chudy91

Re: Programator

Własnie nie mam innego niż elektrolit... ale mniejsza z tym. Błąd siedział w Bios-ie, przestawiłem na ECP i ruszyło :) Dzięki i Pozdrawiam!

Portret użytkownika guanabana

Dzięki

Wielkie dzięki za tą płytkę i wszystkie inne płytki, które tu zamieszczasz. Mam pytanie co do tego i innych projektów: Czy mógłbyś umieścić też nadruk od strony elementów? Trochę estetyki na płytce nie zaszkodzi, a wyciągnięcie tego z projektu płytki to już nie problem.

Pozdrawiam
guanabana

Portret użytkownika gosc

lpt na usb

Czy nie mając złącza lpt w laptopie moge zastosować przejściówke na usb ( żeńskie lpt na usb)?

Portret użytkownika matrix

lpt na usb

Quote:
Czy nie mając złącza lpt w laptopie moge zastosować przejściówke na usb ( żeńskie lpt na usb)?

niestety, gdzieś czytałem że raczej nie.

Portret użytkownika mirley

Programator

lepiej od razu zrobić lub kupić programator na USB. Zrobić można tanim kosztem USBASP'a którego też opisuję na stronie. Wadą jest to że musisz mieć dostęp do kompa z LPT aby zaprogramować procesor do tego programatora i potem już będziesz mógł działać na USB w laptopie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

zasilanie

witam serdecznie, czy zaslnie programatora może odbyć się za pomoca zasilacza, i jak mogę doprowadzić zasilanie do układu.
pozdrawiam

Portret użytkownika mirley

Re: Programator

Zasilanie 5V podłącza się klasycznie między UCC (+)(pin 1 złącza Prog) a GND(-) (pin 2)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Zasilanie programatora

Witam. Zasialnie należy podać na oba złącza VCC i w złączu prog i koło diody na górze schematu, bo z tego co czytam komentarze to rozumiem, że tylko na złącze prog, a to jest troche nielogiczne, bo jest drugie oznaczenie VCC

Portret użytkownika gosc

Witam, Mam dwa pytania: 1.

Witam, Mam dwa pytania:
1. Czy dobrze myśle: Zasilanie należy podać na oba VCC i na wszystkie cztery GND?
2. Czy mogę dołączyć podstawkę programującą z tej strony. Opuszczając w niej zasialnie i diodę LED?

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilanie

Zasilanie(VCC), masa (GND) i wszystkie inne piny wyprowadzone są na złącze Prog. Zasilanie podłączamy 5V do pinu 1 tego złącza (i nigdzie indziej), a masa idzie na pin 2 tego złącza i nigdzie indziej. Symbole VCC i GND to znaczenia ułatwiające interpretacje schematu i są podłączone odpowiednio na płytce drukowanej.

Podstawka programująca z tej strony może współpracować z tym programatorem. Piny o odpowiednich nazwach musza być ze sobą podłączone, zarówno zasilanie 5V jak i masa muszą byc doprowadzone do podstawki programującej jak i do programatora

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Układ

I jeszcze jedno pytanie. Mam układ "M74HCT244B1" czy to ten? Dodam że producent to chyba "ST Electronics"