problem ze wzmacniaczem na Tda 1905


Witam :)
Mam problem związany ze wzmacniaczem na układzie tda1905.Ten układ tda1905 może zasilać jeden głośnik 5watt.
Układ tda1905 wy lutowałem ze starego telewizora w którym są dwa głośniki po 5 watt.
Moje pytanie jest takie: jak jest to możliwe że układ może "pociągnąć" 2x5watt.
Proszę o pomoc :)
Portret użytkownika EDC

Odp. TDA 1905

To dlatego że to działa w ten sposób. Gdybyś podłączył 100W wzmacniacz do głośnika 5W to pewnie byś ten głośnik uszkodził. W drugą stronę jednak, gdybyś podłączył 5W wzmacniacz do 100W głośnika ten zagra tylko 5W i na pewno nic się żadnemu nie stanie. Zasadą jest właśnie by podłączać głośniki mogące znieść więcej.
Inną sprawa jest to że głośnik ma te 5W np. przy 4 Ohm`ach. W telewizorze mogły być połączone szeregowo albo dwie "ósemki" równolegle co daje 4 Ohm`y.

Miłego wieczoru.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Misiek

TDA1905

Czyli ja to rozumiem ze mogę podłączyć te dwa głośniki po 5w i 16 ohm pod ten układ i nie go nie uszkodze.
Mam jeszcze jedno pytanie w notach katalogowych jest zamieszczone dużo schematów nie wiem który wykorzystać do budowy tego wzmacniacza.Proszę o wyrozumiałość jestem początkujący w elektronice i dlatego te pytania.
A tu link do noty katalogowej http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/TDA1905.pdf

Portret użytkownika EDC

Odp.TDA1905

Tego niskobudżetowego (low-cost) najszybciej poskładasz.

Głośnikom nie powinno się nic stać...ale prawo Murphy`ego mówi, że jeśli coś może pójść źle to na pewno pójdzie źle.. Hahaha :D
Ten układ ma tylko zabezpieczenie termiczne, uważaj więc na zwarcia bo on pewnie nie wybacza :)
Z pięciu Watt można być bardzo zadowolonym (sam kiedys miałem takie głośniki) tylko trzeba mieć obudowy do tych głośników. W telewizorze obudową jest obudowa telewizora..

Jak już Ci coś zagra to możesz go rozbudować o inne funkcje. Jak czegoś w nocie nie rozumiesz to zatrudnij tłumacza Google https://translate.google.pl/ - tam możesz całe bloki tekstu wklejać.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Misiek

TDA1905

Bardzo dziękuję Ci za cenne informacje, mam nadzieje ze mi się uda złożyć ten wzmacniacz. Mam takie pytanie we wszystkich kolumnach są zwrotnice i nie wiem jak ja zrobić do tych 5-cio watowych głośników zwrotnica dwu drożną. Zrobił bym obudowę i zastosował bym jeden głośnik wysoko to nowy i jeden z telewizora jako nisko to nowy. Nie wiem czy dobrze myślę i czy sens ma zastosowanie zwrotnicy do tych głośników ale mam nadzieje ze mi do radzisz ;)

Portret użytkownika EDC

Odp. TDA1905

Jeśli drugi głośnik jest faktycznie wysokotonowy to wskazane jest nie podlączać go bezpośrednio, a przynajmniej przez kondensator. Kondensator, tak naprawdę powinien być bipolarny, ale wystarczy zwykły elekrolityczny z przedziału 1uF do 2,2uF. Jeden przewód do głośnika podłączasz przez ten kondensator i głośnik nie gra już niskich tonów. Głośnik niskotonowy bezpośrednio...coś w ten deseń..

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Misiek

TDA 1905

Dzięki za wszystkie odpowiedzi na moje pytania. W razie jakiś kłopotów w czas budowy wzmacniacza napisze i mam nadzieje ze mi udzelisz odpowiednie wskazówki. Wielkie dzięki za pomoc. :D