wzmacniacz na tda7294


Witam pisze z wielką prośbą na temat wzmacniacza na tda7294. Wiem że na tej stronie jest opisany oto ten wzmacniacz ale iż ja jestem słabym elektronikiem potrzebuje dokładnego wytłumaczenia. Pierwszy mój problem tkwi że nie wiem jaki powinien być transformator jak dobrać odpowiedni żeby nie spalić układu ni wiem też jak zrobić przedzwzmacniacz(prosty jak na moje możliwości i małe doświadczenie ). Chciałbym się bardziej zagłębić w tą dziedzinie elektryki ( wzmacniaczę audio, wskaźniki wysterowania , korektory graficzne itp ). Chyba że oto ten wzmacniacz jest za trudny na moją nie wielką wiedze i doświadczenie to może jest jakiś prostszy. Pierwszy wzmacniacz mam już za sobą był on na tda 2003 ale teraz chciałbym coś mocniejszego i na stereo. wiem że może przesadzam z tymi moimi brakami ale chce się tego nauczyć i zrozumieć.
Portret użytkownika EDC

Odp. wzmacniacz na tda7294

Szukaj transformatora z przynajmniej trzema wyjściami bo może ich mieć oczywiście więcej. Po prostu wtedy ich nie użyjesz.
Na transformatorach najczęściej są jakieś napisy. Jeśli chcesz budować wzmacniacz 100W x 2 to potrzebujesz 200W.
Na transformatorach często opisane jest na przykład 200VA co mniej więcej oznacza 200W
Może jednak pisać tak że opisywane sa kolejne wyprowadzenia z podaniem napięcia i amperażu
PRI 5,6 -230V
SEC 1,2 - 24V 3A
SEC 3,4 - 24v 3A

co ozaczać będzie że masz dwa uzwojenia wtórne pomiedzy wyprowazdeniami 1 i 2 oraz 3 i 4 i że można z nich czerpać po 3 ampery. W tym przypadku policzysz że uzyskasz max 144Watt ale czy caly czas chcesz grać na maxa?

Naprawdę radze poradzić sie kogoś doświadczonego przy podłączaniu transformatora. To nie są żarty jeśli pracuje się z napięciem sieciowym. Po podłączeniu uzwojenia pierwotnego koniecznie należy zaizolować wyprowadzenia nawet jeśli wszystko będzie w obudowie.

Co do przedwzmacniacza to każdy grajek czyli MP3`trójka, telefon czy cokolwiek można teraz ściszyć. Podłącz ściszony , włącz zasilanie wzmacniacza i daj głośniej potem.

Kup kilka szklanych bezpieczników. Lepiej spalić kilka takich niż układy. Ampery na palcach policzysz i zrób tylko mały zapas bo przy włączaniu ładują się kondensatory biorąc duży prąd.

-

BARTek
Moja strona

Portret użytkownika Misiek

wzmacniacz na tda7294

wie pan ja nie planuje urządzać jakiś dyskotek na której gra się na maxa i bardzo długo lecz chce sobie posłuchać muzyki głośniej niż na tym tda2003 a te bezpieczniki gdzie się podłącza???