Softstart do trafa


Witam czy jest mozliwosc zeby pan zaprojektowal jakis prosty softstart. Mysle ze by to wielu osobom pomoglo w trakcie budowania panskich wzmacniaczy. Moze byc jakis prosty ukladzik byle by ograniczal ten prad na starcie.

Pozdrawiam ;D
Portret użytkownika mirley

Re: Soft start

Narazie nie projektowałem takiego układu ponieważ w swoich wzmacniaczach natet tym 2x100W mam niewielki transformator aby daremnie prądu nie pobierać jak słucham muzyki w domu i z problemem się nie spotkałem.

Najprostszy taki układ można zrealizować w następujący sposób:

Po włączeniu wyłącznika trafo musi zostać włączone przez jakiś ogranicznik prądu. Najprościej będzie chyba żarówka 230V małej mocy. Teraz w układzie musi być jakieś małe trafo co zasila pozostałą elektronikę i prosty układ opóźniający. Po odliczeniu pewnego czasu, np kilku sekund tranzystor zostaje zwarty, uruchamia przekaźnik a ten swoimi stykami zwiera ogranicznik prądu (wspomnianą żarówkę).

Taki układ opóźniający można zrobić za pomocą kondensatora ładowanego przez rezystor i tranzystora. Właczenie zasilacza np 5V powoduje ładowanie kondensatora C podłaczonego do bazy tranzystora poprzez rezystor R. Jak napięcie na C przekroczy poziom około 0,6V to tranzystor się otworzy. Stała czasowa RC w przybliżeniu poda czas właczenia, bo jeszcze prąd bazy dojdzie. Lepszy będzie do tego tranzystor MOSFET bo prąd bazy odpadnie z analizy takiego układu

To są tylko dywagacje teoretyczne i trzeba to sprawdzić. Jeśli się tak prosto nie uda to można zastosować jakiś timer np 555 lub poprostu ATTiny13 z odpowiednim programem i po kłopocie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika rafall11

Zaprojektowałem takowy układ

Zaprojektowałem takowy układ jednak nie bardzo wiem w jaki sposób mógłbym go tutaj zamiścić. Rozszerzenia to *.brd oraz *.sch.

Portret użytkownika grizz

Kliknij w "moje konto" w menu

Kliknij w "moje konto" w menu po lewej, apotem w "File Browser"

Portret użytkownika rafall11

Tutaj jest wzór płytki oraz

Tutaj jest wzór płytki oraz schemat w eagle. Skompresowałem ze względu na dozwolone rozszerzenia.
Softstart

Portret użytkownika mirley

Re: Soft start

Wrzuć jeszcze schemat i wygląd płytki i montowanych elementów w postaci pdf..... ja np tego nie pooglądam bo nie mam eagle

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika rafall11

Nie bardzo sie orientuje jak

Nie bardzo sie orientuje jak bym to mógł przerobić na pdf dlatego zamieszcam takie coś

Portret użytkownika gosc

PDF

Bierzesz File - print - i zamiast na dole -OK- to drugie do wyboru jest - PDF - potem oczywiscie wyskakuje okienko zapisz i masz zamiast wydruku plik pdf i drukujesz sobie płytkę gdzie chcesz na każdym komp.

Portret użytkownika alex

pdf

o ile masz wersję nowszą niż 4,16 bo wtej nie znalazłem tej opcji.Ja używam 5.4.0 w niej jest.W 5.11 pdf
jest do wyboru w zakladce wyboru drukarki.

Portret użytkownika rafall11

Wrzuce to jako spakowany plik

Wrzuce to jako spakowany plik ponieważ nie moge dodać w pdf'ie
Softstart PDF.zip