Pytanie o trafo, zmniejszenie napięcia


Witam wszystkich!

chciałbym wykonać zegar na lampach Nixie. lampy mam lecz inne ale przerobienie płytki czy zaprojektowanie innej nie stanowi problemu, (potrzebne jest to bo inne są wyprowadzenia). Lecz trochę odbiegłem od tematu, problem polega na tym, że mam trafo z 220V (chyba nie stanowi to problemu jeżeli podłącze na 230V? pojawi się tylko większe napięcie na wtórnym? to jest pytanie) na 170V (po podaniu 230V na wtórnym pojawi się 176V {przekładnia 1.3}) , i tutaj mam problem bo patrząc w dokumentację tych lamp mam Vmax 170 więc delikatnie się boję to te dodatkowe 6V bo już samo 170V jest maxem, jak to skutecznie obniżyć? Bo chyba opornik tutaj nie wystarczy? Chyba to tyle, dziękuję z góry za odpowiedzi! Pozdrawiam Krzysiek!
Portret użytkownika mirley

Re: Lampy

Ważny jest prąd lampy i tego nie powinieneś przekraczać. Ja poprostu dałem sobie rezystor ograniczający prąd do bezpiecznej wartości, napisanej w katalogu lampy. Poza tym od 170 do 176 jest około 3.5% różnicy.... Sczerze mówiąc to nie przejmował bym się tym problemem. Podłącz trafo do sieci, pewnie uzyskasz i tak na nim coś między 165 a 180 bo napięcie w sieci lubi być różnej wartości. Użyj miernika a nie wzorów teoretycznych. Wzorki są dobre w szkole jak czynisz pewne założenia a tu może się dużo wydarzyć z tym napięciem.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.