Wzmacniacz 2xTDA2050.


Witam,

chciałbym dziś przedstawić Wam moją wersję Wzmacniacza 2x15 prezentowanego tutaj na stronie w dziale Projekty>Wzmacniacze audio. Wzmacniacz jest uzywany w warsztacie jako tester głośników oraz umilacz czasu więc nie przykładałem wiekszej uwagi do estetyki.

Projekt, elektronika, płytka.
Wszystko na ten temat znajdziecie TUTAJ, jedyną zmiana jest zastosowanie TDA2050 (autor również to opisywał).

Obudowa.
W większości jest zrobiona z paneli podłogowych wyciętych na wymiar, skręcanych oraz niekiedy klejonych klejem wikolopodobnym.

Transformator.
Wiem wiem wyglada jakby był spalony, ale nie jest:-), jest zalany jakąś czarną żywica czy czyms w tym stylu, oczywiście z demontarzu, może gdy trafi mi się lepsza sztuka to go wymienie. Mocy niestety wam nie podam gdyż naklejka znamionowa jest niekompletna, napiecie na wyjściu transformatora to około 22V AC. Jak na razie spisuje się dobrze więc zostaje.

Zdjęcia.
Przepraszam za jakość, ale mój telefon nie jest idealnym aparatem. Gdyby ktoś chcial dokładniejsze zdjęcia to postaram się je zrobić lepszym aparatem.

Na koniec.
Wielkie podziękowanie dla mirleya, za projekt oraz jego opis. Choć sama konstrukcja jest bardzo prosta to czasem warto się z czymś takim pobawić. Jestem otwarty na wszelkie sugestie i pytania.

Pozdrawiam,
drowning_man




Portret użytkownika gosc

możesz napisać jakie elementy

możesz napisać jakie elementy na jakie pozamieniać jak się daje 2050?
wiem, że diody out, a dalej?

Portret użytkownika mirley

Re: Wzmacniacz

Popatrz na schemat wzmacniacza w karcie katalogowej TDA2050.... porównaj z moim schematem bo jest dokłądnie taki sam jeśli chodzi o podłaczenie elementów. Zastosuj wartości jak z karty TDA2050

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika drowning_man

odp

http://mirley.firlej.org/wzmacniacz_2x15w?page=2

W poście nr 31# oraz 33# masz listę elementów dla tda2050.

Portret użytkownika SirAbdul

moc

to jest wiecej niz 2x15w bo tda2050 ma 32w.
Transformator jaki posiadasz jest za slaby do tych kości.. potrzebujesz minimum 80W a ten który jest na zdjęciach nie wygląda na takiego

Portret użytkownika Kerm

Trafo

Czy muszę wymieniać kondensatory na takie 50V gdy mam trafo które ma wyjściu 23V czyli po wyprostowaniu i odfiltrowaniu będzie około 33V (32.43V)

Portret użytkownika drowning_man

odp

Trafo jak na razie wystarcza, nie napędzam tym wzmacniaczem potężnych kolumn tylko głośniki zamontowane w kuchni do codziennego użytku. Te 32W to moc maksymalna więc kostka średnio ma około 25W (w nocie katalogowej jest 25-28W). Trafo gabarytowo jest dość spore , niestety innych danych niż napięcie nie podam bo ich nie mam. Bez rozebrania nie podam nawet przekrojów drutów nawojowych. Musiałbym kiedyś porządnie je obciążyć aby cokolwiek na temat mocy stwierdzić:-).

Kondensatory w końcówce mocy lepiej żebyś wymienił przy takim zasilaniu. Te w przedwzmacniaczu możesz zostawić na 25V bo tam masz napięcia około 18V.

Portret użytkownika Kerm

Odp

Dzięki więc wszystkie kondensatory w 2 końcówkach mocy na 50V a te w zasilaniu nie ?

Portret użytkownika drowning_man

odp

C1 tak, C2 i tak będziesz miał na pewno na wyższe napięcie bo masz ceramiczny. C3 może zostać na 25V. Nie pamiętam ale chyba C11 i C12 też lepiej dac na wyższe napięcie.

PS. W zasilaniu te przed stabilizatorem.

Portret użytkownika Kerm

odp

Wielkie dzięki więc wymienię C1, C11, C12 oraz i tu nie jestem pewien C10

Portret użytkownika drowning_man

odp

C10 nie musisz bo on nie jest na zasilaniu tylko na lini sygnału.

Portret użytkownika Kerm

Ostatnie

Mam pytanie ty dałeś kondensator C1 4700uF czy 2200uF bo w liście pisze że można taki albo takie czy to sprawia jakąś różnicę ?

Quote:
1x 4700uF/35V lub 2200uF/35V Elektrolit

Portret użytkownika drowning_man

odp

U siebie zamontowałem chyba 6300uF (nie pamiętam dokładnie), C1 filtruje zasilanie więc czym większa pojemność tym mniejsze masz tętnienia czyli im większa pojemność tym lepiej.

Trochę teorii:

Quote:
W zasilaczach i stabilizatorach napięcia kondensatory pozwalają na podtrzymanie wartości chwilowej napięcia w przerwach pomiędzy kolejnymi impulsami prądu dopływającego z prostownika, ograniczają wahania napięcia i pozwalają na chwilowy pobór prądu o natężeniu znacznie przewyższającym wartość skuteczną lub średnią. W klasycznych zasilaczach transformatorowych stosuje się najczęściej kondensatory elektrolityczne o dużej pojemności. Od kondensatorów przeznaczonych do użycia w obwodach zasilających oczekuje się najczęściej wysokiej pojemności, możliwości pracy w dużym przedziale temperatur, wysokiej wartości napięcia przebicia (ściślej: bezwzględnego utrzymania wartości znamionowej tego napięcia określonej przez producenta) oraz odporności na krótkotrwały pobór prądu o dużym natężeniu.

Portret użytkownika Kerm

ok

dzięki za odpowiedź akurat mam 6800uF/50V firmy ELNA coś takiego Allegro tylko mój ma wymiary 25mm na 40mm

Portret użytkownika drowning_man

odp

Najważniejsze, żeby Ci się zmieścił, no chyba, że chcesz go zamontowac na kablach:-). Zawsze możesz też wlutować dwa, albo więcej równolegle. Ale w sumie w tym wzmacniaczu nie potrzeba, aż takich wielkich pojemności więc ten Twój 6800uF wystarczy w zupełnośći.

Portret użytkownika gosc

kon

No on jest na styk więc go wlutuję na przewodach.