Przetwornica AC/AC


Witam wszystkich!
Ostatnio znalazłem w sklepie elekrtonicznym neon. Nigdy takiego nie widziałem a jest naprawdę fajny. Cena również jest przystępna. Tylko jest problem z jego zasilaniem. Potrzebuje on prądu przemiennego o napięciu ok 120V jednak o częstotliwości od 60Hz do 6kHz. I zastanawiam się jak zbudować taką przetwornicę o stałym napięciu wyjściowym lecz zmiennej częstotliwości. Moje myśli chodzą wokół ne555 ale co dalej... Proszę p pomoc i pomysły.
A o to ten neon:
http://sklep.avt.pl/p/pl/481229/neon+gietki+3mm+pomaranczowy.html
Nie jestem pewien czy mogę wklejać tu linki ze sklepu ale to nie reklama!
Czekam na wasze odpowiedzi.
Portret użytkownika mirley

Re; Neon

Fajny neon ale nie wiem jak to do końca zrobić. Na początek spróbował bym dać dwa trafa, np 230->12V i 230V->24V. Podłaczasz 230->12 do sieci, uzyskujesz 12V 50Hz, potem do tego 12V dołaczasz uzwojenie 24V i uzyskasz na wyjściu z drugiego trafa około 115V 50Hz.

Nie wiem czy na ne555 uzyskasz efekt jak chcesz, musisz przecież wytworzyć przebieg sinusoidalny albo jakis podobny trapezowy. Będzie do tego potrzebne źródło napięcia stałego np 12V i trafo z podwójnym uzwojeniem 2x24V. trzeba zrobić generator przestrajany który za pomocą mosfetów będzie dołączał uzwojenia 24V trafa na przemian do 12V, co powinno dać przebieg około 115-120V na wyjściu. Nigdy takie czegos nie robiłem. Możesz spróbować poszukać w archiwum elektroniki dla wszystkich projektu UPS'a do komputera, tam był zrobiony taki generator tylko z duzym trafem 200W, ty nie potrzebujesz aż takiej mocy więc będzie łatwiej

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.