Podwójny regulowany zasilacz laboratoryjny 0-30V 3A


Witam wszystkich ;]
Chciałbym zaprezentować swój projekt, zasilacza laboratoryjnego z projektu electronics-lab a dokładniej nie przedstawić całości, tylko budowę po kolei ;] Zasilacz staram się robić w chwili wolnego czasu więc będę dodawał nowe zdjęcia i edytował tekst na bieżąco ;]
Proszę o komentarze tego czego już zrobiłem a zarówno porady co mogę zmienić ;]

1.Wstęp
Sam zasilacz postanowiłem zrobić niedawno, z przyczyn zasilania układów elektronicznych i innych drobnych elementów. Ponieważ miałem trochę części postanowiłem zbudować podwójny zasilacz dlatego że posiadam już transformator z dwoma uzwojeniami wtórnymi. Zasilacz wybrałem z strony electronics-lab który jest o przyzwoitych parametrach.

2.Opis poszczególnych elementów:
MOSTEK PROSTOWNICZY - Został zrobiony z diod 5A, wszystko zostało zaprojektowane na laminacie z odpadów, jako chłodzenie dałem 4 blaszki z aluminium o grubości 4mm przy czym uwzględniłem że prąd płynący maksymalnie 3A nie będzie grzał bardzo diod 5A dlatego blaszki nie są duże, bez żeberek i dana jest pasta termoprzewodząca. Po osiągnięciu pełnej mocy zasilacza blaszki są tylko ciepłe więc zapewniają bardzo dobre chłodzenie. Na projekcie znajdują się dwa mostki.

OBUDOWA - Obudowa została wykonana z płyty wiórowej o grubość 18mm, skręcona wkrętami i obłożona kątownikami by zakryć wszystkie nierówne boki gdyż była wycinana ręcznie piłką do drewna. Panel przedni i tylni wykonany jest z płyty 3mm, następnie nałożyłem zaprojektowany i zalaminowany na papierze panel z opisem co do czego służy.
Obudowa jest jeszcze w trakcie pracy

RADIATORY - Radiatory są troszkę małe, tak mi się zresztą wydaje dlatego są z wentylatorami co bardzo ułatwia chłodzenie. Przy prądzie 3A radiatory są dość ciepłe. Na każdym z nich są przykręcone dwa 2N3055 i oczywiście dana jest pasta termoprzewodząca.

ZASILACZE - Z mojego błędu zostały wykonane w odbiciu lustrzanym. Zamiast jednego 2N3055 zastosowałem dwa 2N3055 połączonych równolegle za pomocą rezystora, również zastosowałem po dwa potencjometry do regulacji zgrubnej i dokładnej.
Link do połączeń (Na obrazku jest pokazana tylko regulacja dokładna dla napięcia, lecz dla prądu jest tak samo)
Elementy jakie wymieniłem lub zastosowałem to :
R23 = 0,22 Ohm 1W (Emiter 2N3055)
C1 = 3300uF/50V na 4700uF/50V Elektrolit
C5 = 200nF na 220nF MKT
D11 = 1N4001 na 1N4007 Dioda
Q1 = BC547 Tranzystor NPN
Q2 = 2N2219 Tranzystor NPN na BD139-16 Tranzystor NPN
Q3 = BC327 Tranzystor PNP
P1, P2 = 1 KOhm Potencjometr obrotowy (Regulacja dokładna)
Parametry:
0-32V Napięcie regulowane
0-3,5A Prąd wyjściowy
Mierzone bez żadnego obciążenia.

3.Cennik:
Transformator 2x25VAC 200W + dodatkowe odczepy - 60zł z przesyłką na allegro.
Obudowa - 0zł wszystko miałem.
2xMostek prostowniczy z diod 5A - 0zł diody dostałem a resztę miałem.
2xZasilacz - około 30zł.
8xPotencjometry - 13zł z allegro.
4x2N3055 - 0zł dostałem.
2xRadiatory - 15zł.
Inne koszta - około 12zł
Suma = 130zł

4.Galeria zdjęć
Link do albumu z zdjęciami.













































Portret użytkownika rafall11

Mam taki zasilacz zrobiony i

Mam taki zasilacz zrobiony i powiem szczerze że jestem bardzo zadowolony. U mnie mam trafo 150VA i nie daje rady będę musiał zmienić. Wrzuć kilka fotek jak upchnołeś to w obudowie.

Portret użytkownika sentriozan

Na razie jestem w trakcie

Na razie jestem w trakcie robienia wyświetlaczy ;] i wszystko po kolei najpierw zdjęcia wyświetlaczy a potem dopiero biorę się za obudowę, między czasie będę robił układ sterujący chłodzeniem.
Jak podoba się praca tego co już zrobiłem ?? staram się robić wszystko w miarę solidnie, jest to moja pierwsza większa konstrukcja.

Portret użytkownika rafall11

Z tego co do tej pory widzę

Z tego co do tej pory widzę to wygląda mi to na ogólnie dobrą konstrukcję oraz dość przemyślaną. Pomiar napięcia będziesz miał na wyświetlaczach ledowych i ICL7107 czy może jakiś lcd z prockiem?
Ja mam ledy ponieważ mają swój urok na początku miałem problemy ale teraz wszystko gra. Płytki zamówiłem na AVT. Tylko te tranzystory końcowe... Skoro już przygotowałeś radiatory pod takie obudowy to polecam ci może KD502 lub podobny. Ja mam na tych właśnie to na zwarciu przy prądzie 3.5A radiator robi się ciepły po ok 5min.

Portret użytkownika sentriozan

wyświetlacze będą na LCD z

wyświetlacze będą na LCD z atmega8 z www.elfly.pl
Niestety nie mam tych KD502 ale jak mi się uda to je zastosuję. ja na zwarciu z wentylatorami po dotknięciu też jest tylko ciepławy dlatego chce zrobić układ sterowania chłodzeniem ;]

Portret użytkownika rafall11

Ja w swoim zasilaczu mam

Ja w swoim zasilaczu mam zastosowany taki układ z termistorem 10k wszystko upchnąłem na płytce uniwersalnej. Na lm'ie nie mam radiatora nie wiem czy sie grzeje bo nie mam jak sprawdzić. Układ naprawdę fajny w swej prostocie.

Portret użytkownika sentriozan

a mógłbyś podesłać schemat ??

a mógłbyś podesłać schemat ?? i przy jakiej temperaturze ci się załączając wentylatory ?? i do jakiej schładzają ??

jak by można było to proszę o usunięcie powyższego posta gdyż nie byłem zalogowany.

Portret użytkownika rafall11

Hmm schematu nie mam i myślę

Hmm schematu nie mam i myślę że nie jest potrzebny ponieważ prostota układu jest znaczna. Przy jakiej temperaturze się włączą to zależy jak sobie ustawisz. U mnie zaraz po włączeniu zasilacza chodzą tak że wogule ich nie słychać. Na razie niebardzo mam czym zmierzyć ale w przyszłym tygodniu zrobie sobie jakiś termometr to podam ci mniej więcej jakie mam temperatury. Ale myśle że to i tak nic nie da bo jest to zależne od bardzo wielu rzeczy np rezystancju odbiornika wielkości radiatora, wentylatora oraz zastosowanego tranzystora itp.

Portret użytkownika White

zasilacz 0-30V

Jak dla mnie wszystko wygląda Ok. Tylko te radiatorki trochę maławe. Puść go pod pełnym obciążeniem na 20 min to zobaczysz co się będzie wyrabiać.Skoro juz masz takie to nic sie nie stało zastosuj tylko poprawną wentylację w obudowie i będzie ok. Sam wiatrak nie stanowi 100% pewności że w obudowie schłodzi(wyciągnie ciepłe powietrze) ale jak zrobisz odpowiednio dobrze to schłodzi na pewno.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika sentriozan

no na wolnym pomieszczeniu to

no na wolnym pomieszczeniu to i godzinę działał i był tylko ciepławy z wentylatorami ale po odłączeniu wentylatora to dosłownie po niecałych 2 minutach radiator był gorący. Postaram się to jakoś dobrze umieścić w obudowie ale nie wiem czy będę w stanie odprowadzić ciepło w obudowie zwłaszcza że obudowa będzie wykonana z płyty wiórowej 18mm i może być cała zamknięta na zewnątrz.

Portret użytkownika White

zasilacz 0-30V

Najważniejsze żeby zimne(z zewnątrz) powietrze wlatywało a ciepłe było oddawane na zewnątrz inaczej to nie będzie miało sensu. Nieważne czy będzie zasysał z dołu z góry z boku czy z przodu powietrze ważne żeby miał dostęp do powietrza z zewnątrz i z tylu jakiś wylot.
pozdro.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika sentriozan

chciałem ponowić pytanie czy

chciałem ponowić pytanie czy miałby ktoś sterownik chłodzenia wentylatorami ?? zależy mi jak na najprostszym układzie to znaczy z potencjometrem którym bym sobie ustawił załączanie wentylatora przy np temperaturze 40 stopni (około) i żeby wentylator działał na pełnych obrotach to znaczy na 12V. Pomiar temperatury żeby odbywał się na termistorze.
Pozdrawiam i proszę o szybkie odpowiedzi :)

Portret użytkownika demsy1

Termostat

Może coś takiego się przyda?

Portret użytkownika rafall11

Kolega prosił o prosty

Kolega prosił o prosty schemat ;p Mam w swoim zasilaczu coś takiego działa wyśmienicie.

Portret użytkownika sentriozan

Dzięki za szybka odpowiedź ;]

Dzięki za szybka odpowiedź ;] skorzystam chyba z twojego rafall11.

--------------------------------------------------------------

Dodałem nowe zdjęcia (Panel przedni).

Portret użytkownika marcin44430

prosty sterownik wentylatora

Ja w swoim zasilaczu mam taki sterownik http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic999294.html

Portret użytkownika gosc

Płytki

ja chciałem zapytac skad miałes plytki? Tez chcialem zrobic taki zasilacz ale nie wiem gdzie mozna kupic plytke
Marek

Portret użytkownika rafall11

Płytki najlepiej jest sobie

Płytki najlepiej jest sobie zrobić. Ale jeżeli chcesz koniecznie kupic to na allegro były do sprzedania za chyba 12.50 sztuka u użytkownika GERBER_NC.

Portret użytkownika gosc

płytki

Dzieki Rafall11
A jak teraz sie robi plytki? (za czasow kiedy sie zajmowalem elektronika rysowalo sie po laminacie flamastrem z ktorego wylewal sie lakier/farbka - robota do bani)
Gdzies widzialem ze wydrukowuje sie cos i nanosi na laminat?
Jak Ty robisz plytki ?
pozdrawiam
Marek

Portret użytkownika rafall11

Na początku zrobiłem kilka

Na początku zrobiłem kilka płytek pisakiem na wypróbowanie ale marnie mi to wychodziło teraz robię termotransferem czyli wydruk na papierze kredowym przenosimy na laminat za pomocą żelazka. Różne są wersje tej metody ja polecam ci artykuł Mirleya fajnie wszystko opisane. Miłej lektury ;)
Wykonywanie płytek drukowanych.

Portret użytkownika demsy1

Płytka

Witam
Jak kolega gość chce taką płytkę to niech napisze na demsy1@poczta.onet.pl

Portret użytkownika gosc

płytka

witam! czy mógłby ktoś zamieścić płytkę do tego zasilacza ?
z góry dziękuję :)

Portret użytkownika rafall11

Re: Płytka

Jest na stronie electronics lab. Tutaj masz wszystko.

Portret użytkownika villen

Nie chciałbym być tym

Nie chciałbym być tym "czepialskim", ale na mój gust to mimo że w całość konstrukcji wkładasz na pewno dużo pracy, to ogólnie nie wydaje mi się ona zbyt poprawnie wykonana.

Po pierwsze: użyłeś najgorszej wersji PCB z możliwych... Jest co najmniej 2 razy za duża i brakuje jej bardzo ważnej z praktycznego punktu widzenia rzeczy: stabilizacji napięć zasilających WO. Dołożenie owej stabilizacji zwiększa koszty o może 5zł a gwarantuje spokój ducha w trakcie użytkowania zasilacza. Zwłaszcza że Twój transformator ma wyższe napięcie wtórne niż w oryginale - nie doczytałem jakich WO użyłeś, ale jeśli zgodnie z oryginałem TL081 to pracują one na granicy swoich możliwości i bardzo prawdopodobne że ulegną uszkodzeniu. A w zależności ot tego, który WO "padnie" jako pierwszy, na wyjściu zasilacza może pojawić się maksymalne napięcie, jakie mogą być tego skutki już sam wiesz najlepiej :)

Po drugie: dużo, dużo za małe radiatory. Nie obraź się, ale nie wierzę że przy prądzie 3A dają one radę... No chyba że przy maksymalnym napięciu... Ustaw napięcie na przykład 5V, obciąż zasilacz pełnym prądem i wtedy sprawdź co się stanie... ;)

Po trzecie: chłodzenie aktywne - OK, ale w obecnej chwili jest ono zupełnie nie efektywne. Raz że nie ma zapewnionego obiegu powietrza, czyli wlotów dla chłodnego i wylotów dla ogrzanego, a dwa to to, że wentylatory względem radiatorów są ustawione całkowicie nie optymalnie, mielą powietrze na małej, przesłoniętej części radiatora, przez co tracisz na prawdę bardzo dużo na skuteczności.

Cztery: rezystory emiterowe za małej mocy - przy dużych prądach grzeją się dosyć znacznie. Nie doczytałem jaki masz rezystor bocznikowy w ujemnej gałęzi, ale warto też dać tam odpowiednich o większej mocy, a nawet zmniejszyć rezystancję o połowę.

Niczego co napisałem, nie pisałem złośliwie :) Po prostu sam niedawno wykonywałem zasilacz również bazujący na projekcie electronics-lab, ale dłuuuuuuuuuuugo przygotowywałem się teoretycznie do tego projektu i oprócz korzystania z gotowych projektów (więc właściwie powielania konstrukcji razem z jej błędami) dodałem sporo własnych rozwiązań. Co mi z tego wyszło możesz obejrzeć tutaj na forum :)
Trzymam kciuki i życzę udanej konstrukcji :)

Portret użytkownika gosc

Zasilacz

To ja też dorzucę swoje parę groszy.

Quote:
ie doczytałem jakich WO użyłeś, ale jeśli zgodnie z oryginałem TL081 to pracują one na granicy swoich możliwości i bardzo prawdopodobne że ulegną uszkodzeniu. A w zależności ot tego, który WO "padnie" jako pierwszy, na wyjściu zasilacza może pojawić się maksymalne napięcie, jakie mogą być tego skutki już sam wiesz najlepiej :)

Spokojnie ja zastosowałem w zasilaczu napięcie wyjściowe 31,5V czyli o 6,5V więcej i tylko trochę lepsze uA741.Nie ma mowy żeby siadły tylko dlatego że działają w górnej granicy napięcia zasilającego.Dopóki ono się mieści w granicznych wartościach będzie działać.Mój zasilacz działa już 2 lata jest dosyć często eksploatowany i jest dobrze.Także można?-Można
Quote:
Po drugie: dużo, dużo za małe radiatory. Nie obraź się, ale nie wierzę że przy prądzie 3A dają one radę... No chyba że przy maksymalnym napięciu... Ustaw napięcie na przykład 5V, obciąż zasilacz pełnym prądem i wtedy sprawdź co się stanie... ;)

Popieram za małe nie ma siły będą dość mocno się grzały.

Quote:
Cztery: rezystory emiterowe za małej mocy - przy dużych prądach grzeją się dosyć znacznie. Nie doczytałem jaki masz rezystor bocznikowy w ujemnej gałęzi, ale warto też dać tam odpowiednich o większej mocy, a nawet zmniejszyć rezystancję o połowę.

Zgoda, Emiterowe conajmniej z 2-5W.Będą grzały się zawsze tak samo ale jest pewniejsza ich żywotność.

Reszta jest OK i kwestią gustu.Np.obudowa i inne.

Portret użytkownika villen

Quote:Spokojnie ja

Quote:
Spokojnie ja zastosowałem w zasilaczu napięcie wyjściowe 31,5V czyli o 6,5V więcej i tylko trochę lepsze uA741.Nie ma mowy żeby siadły tylko dlatego że działają w górnej granicy napięcia zasilającego.Dopóki ono się mieści w granicznych wartościach będzie działać.Mój zasilacz działa już 2 lata jest dosyć często eksploatowany i jest dobrze.Także można?-Można

Ale to napięcie wyjściowe już po wyprostowaniu i odfiltrowaniu? Nawet jeśli już po filtracji, to zauważ że w oryginalnym układzie wytwarzane jest "sztuczne" ujemne napięcie, bodajże -5,1V albo -5,6V. uA741 mają maksymalne napięcie pracy (jeśli dobrze pamiętam) +/- 20V, co różnicowo daje 40V. U Ciebie są one zasilane napięciem około 37V, więc bardzo blisko górnej granicy. TL081, jako że mają maksymalne napięcie zasilania +/- 18V, co różnicowo daje 36V, mogą takie warunki wytrzymać, ale niekoniecznie. Do tego dochodzi fakt, że w zależności od producenta i rozrzutu produkcji te wzmacniacze są bardzo różnej jakości... Kolega sentriozan zastosował trafo, jeśli dobrze przeczytałem, o napięciu wtórnym jałowo 25V, co pi razy oko da na kondensatorze filtrującym 35V z kawałkiem. Dolicz do tego napięcie ujemne i już mamy bardzo nieciekawą sytuację. Ja osobiście bałbym się podłączać do takiego zasilacza projektowane czy naprawiane układy i dlatego zastosowałem stabilizację napięć zasilających WO. To raptem 3 elementy więcej (stabilizatory 7824, 7905 i zenerka) a zyskujemy absolutną PEWNOŚĆ że WO pracują w bezpiecznych warunkach i zasilacz będzie bezpieczny i niezawodny.

Warto czasem zamiast po prostu kopiować bez zastanowienia usiąść nad schematem urządzenia, "rozkminić" jego działanie i zastanowić się co można by zmienić żeby poprawić co nieco :) Tym bardziej że w oryginale zasilacz "electronics-lab" jest konstrukcją w której sporo można poprawić :)

Portret użytkownika White

zasialcz

To co mówisz to prawda, można by polemizować długo odnośnie tego czy to dobrze czy źle.Pewnie wygrał byś ten bój bo zawsze lepiej mieć 100% pewność ale niektóre przypadki potwierdzają że to może działać tak jak jest.

Quote:
Ale to napięcie wyjściowe już po wyprostowaniu i odfiltrowaniu?

Surowo wyjście AC z trafa.
pozdrawiam.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika villen

No to wydaje mi się że mamy

No to wydaje mi się że mamy do czynienia z nowym Cudem nad Wisłą :P Niezłe sztuki tych uA trafiłeś :)

[edit] Aż musiałem sprawdzić datasheeta bo mi to spokoju nie dawało... :P 741 mają napięcie zasilania +/-22V, u Ciebie na kondensatorze będzie około 43V, co razem z ujemnym napięciem da około 48V, czyli "tylko" 4V ponad maksymalną dopuszczalną wartość... Fajnie że działa, jak widać może się czasami udać :)

Ale dalej podtrzymuje to wszystko o czym pisałem wcześniej :P

Portret użytkownika gosc

Siema. Dało by radę

Siema. Dało by radę zaktualizować zdjęcia. Sam bd się zabierał za taki zasilacz i chciałbym zobaczyć jak to u Ciebie wyszło. :)